„Manewrowanie jachtem żaglowym + CD”

0
938

            Już jest długo oczekiwane wznowienie książki „Manewrowanie jachtem żaglowym + CD”. Na dzień dzisiejszy jest to jedyna na polskim rynku książka mówiąca o manewrowaniu na żaglach. Świat żagli bardzo się zmienia, technika idzie do przodu. Oczywiście podstawowe zasady pozostają bez zmian, ale wiele rozwiązań ulega modyfikacjom – na przykład śruby napędowe są przesuwane coraz bliżej dziobu, co znacznie zmienia zdolności manewrowe jednostek. Mamy jachty z dwoma płetwami sterowymi… tego brakuje w książce „Manewrowanie jachtem żaglowym + CD”.

            Podstawy manewrowania nie uległy zmianie, a większość żeglarzy jednak ma problemy z manewrowaniem jachtem. Nic dziwnego zazwyczaj wybieramy się na żagle dwa, może trzy razy w roku i umiejętności manewrowe dość często ulatują z pamięci. Opisywany podręcznik zawiera absolutne minimum informacji niezbędnych do bezpiecznego prowadzenia jachtu pod żaglami i na silniku, zarówno w porcie jak i na akwenach otwartych. Dodatkowo animacje manewrów na jachtach typu slup i kecz pozwolą na nauczenie się lub przypomnienie podstawowych zasadach. Dodatkowo w książce przejrzyście omówiony jest system komend i poleceń umożliwiający skuteczne porozumiewanie się kapitana z każdą załogą.

            Książka zalecana jest przez Komisję Szkolenia PZŻ jako podstawowy podręcznik w zakresie nauczania komend żeglarskich i manewrowania na silniku. Jest też niezastąpioną pomocą przy nauczaniu teorii manewrowania, zarówno pod żaglami jak i na silniku.

 

Książka dostępna jest w Księgarni Morskiej.

Katarzyna Koj

 

 

Komentarze