Legendarny Golden Glob Race wystartuje w 2018 roku!

0
398

Pierwsze regaty GGR miały miejsce w latach 1968-1969 i był to pionierski, nieprzerwany wyścig dookoła świata, w którym żeglarze startowali w pojedynkę. Sponsorem wydarzenia, do którego mógł dołączyć każdy chętny, był brytyjski Sunday Times,  a nagroda wynosiła 5000 funtów.

 

 

W pierwszej edycji wyścigu wystartowało dziewięciu żeglarzy, z których czterech zrezygnowało z dalszego udziału, zanim zdążyli opuścić Ocean Atlantycki. I tak uczestnicy wykruszali się jeden po drogim. Tragiczny los spotkał Donalda Crowhursta, który wystartował w wyścigu, ponieważ groziło mu bankructwo, a wizja zdobycia 5000 funtów była kusząca. Niestety, podczas regat mężczyzna popełnił samobójstwo. Jedynym uczestnikiem, któremu udało się ukończyć wyścig i tym samym zwyciężyć oraz przejść do historii jako pierwszy żeglarz, który opłynął świat w pojedynkę, non-stop, był Sir Robin Knox-Johnston na jachcie Suhaili. Wygraną przekazał rodzinie Crowhustra.

 

W zbliżających się regatach nagroda będzie wynosiła 75 000 funtów i będą mogły wziąć w nich udział wszystkie jachty liczące pomiędzy 32 a 36 stóp, zaprojektowane i zbudowane przed 1988 rokiem. Zawodnicy będą mogli korzystać tylko ze sprzętu z lat 60/70, nie wolno korzystać z GPS, czy komputerów. Jeśli na jachcie znajdzie się jakakolwiek nowinka, uczestnik zostanie automatycznie zdyskwalifikowany, zatem  sekstans znów wróci do łask.

 

 

Na pokładzie będzie telefon satelitarny, za pomocą którego kapitanowie będą mogli raz w tygodniu komunikować się z organizatorami wyścigu. Aby porozmawiać z rodziną, przyjaciółmi itd., zawodnicy będą musieli korzystać z radia pokładowego.

 

Rozpoczęcie wyścigu zaplanowano na czerwiec 2018 roku (będzie to 50-ta rocznica regat), a zakończenie na kwiecień 2019 roku. Pomimo wielu ograniczeń, już zgłaszają się chętni. 

 

Więcej na temat regat znajdziecie tu: http://mcintyreadventure.com/

 

 

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.solovela.net

 

Komentarze