Latarnie morskie polskiego wybrzeża

0
422

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 39 im. kpt. ż. w. Kazimierza Jurkiewicza w Gdyni, Pani Sabina Dawidowskajako pomysłodawca i komisarz przedsięwzięcia, we współpracy z Urzędem Miasta Gdyni, Gdyńskim Oddziałem Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz Ligą Morską i Rzeczną, zorganizowała Wojewódzki Konkurs Form Przestrzennych i Modelarskich „Latarnie Morskie Polskiego Wybrzeża”, pod patronatem honorowym Wiceprezydenta Miasta Gdyni – Pani Ewy Łowkiel.

Adresatem konkursu były dzieci i ich rodziny, które pasjonują się modelarstwem jako formą wspólnego spędzania czasu. Inspirację artystów stanowiły latarnie morskie zdobiące linię brzegową polskiego Bałtyku. Choć dziś już w większości nieczynne, nadal zachwycają swoim pięknem i przypominają o historiach zabłąkanych przed laty rozbitków. Ich światełko dawało nadzieję na szczęśliwy powrót do domu.

Na konkurs nadesłano 84 prace. Pomysły artystów zachwyciły kreatywnością i niezwykłą precyzją. Finał konkursu odbył się w sobotę 20 kwietnia o godz. 10 na statku-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni. Galerię zdjęć z tego wydarzenia obejrzeć można TUTAJ.

Konkurs „Latarnie Morskie Polskiego Wybrzeża” zaistniał dzięki wsparciu finansowemu i życzliwości wielu instytucji i osób, między innymi: Urzędu Miasta Gdyni, Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiemu i Wydawnictwa Oficyna Morska. 

Źródło: www.pozz.org.pl

Komentarze