W ubiegły weekend (17-19.02.2017 roku) w Hotelu Nadmorskim w Gdyni odbyła się Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP, w której wzięło udział ponad 100 instruktorów z całej Polski.
Było to wydarzenie inaugurujące obchody Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego w Polsce.
Konferencja rozpoczęła się w piątek warsztatami modelarskimi dla spotkaniem integrującym środowiska.
Oficjalne otwarcie konferencji miało miejsce w sobotę, 18 lutego 2017 o 9.00. Wykład inauguracyjny wygłosił phm. Wiktor Wróblewski, który przedstawił krótko historię powstania polskiego harcerskiego ruchu wodnego i wyjaśnił, dlaczego właśnie w 2017 roku wypada jego stulecie.
W części plenarnej konferencji mogliśmy obejrzeć prezentację Portu Gdynia S.A – sponsora konferencji.
Pan Paweł Polański z Studenckiego Klubu Kajakowego Morzkulc w Gdańsku przedstawił Polski System Kwalifikacji Kajakarskich (PSKK), Weronika Dyjas z Komisji Szkolenia PZŻ opowiedziała o tym, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się wymagania egzaminacyjne na patenty żeglarskie. Jakub Nowak ze stoczni Remontowa Shipbuilding zaprezentował nam zagadnienia branży stoczniowej i sukcesy Remontowej na tym polu. Na koniec sesji plenarnej j.k.ż.w. Alfred Naskręt mówił o systemie szkoleń żeglarzy komercyjnych w Polsce i na świecie.
Krótką prezentację miała również harcerska spółka 4 Żywioły, która przedstawiła ofertę dla wodniaków.
Po krótkiej przerwie prezentacje odbywały się w dwóch blokach. W pierwszym z nich, poświęconym historii ruchu wodnego, pwd. Artur Tyński z chorągwi śląskiej opowiedział o historii harcerskiego wodniactwa na Górnym Śląsku, Ireneusz Jurek – wolontariusz CWM ZHP, zaprezentował Warsztaty Kultury Marynistycznej w CWM ZHP w Gdyni, które wykształciły wielu uznanych muzyków sceny szantowej. Na koniec Weronika Pyda – Ledwoń (chorągiew gdańska) prezentowała historię i przyszłość współzawodnictwa o puchar Leonida Teligi.
W drugim bloku – o dniu dzisiejszym, pwd. Konrad Krakowiak (chorągiew dolnośląska) zaprezentował nowe narzędzie jakim będzie tworzona właśnie interaktywna mapa wodniackich środowisk harcerskich.
A na koniec hm. Piotr Nowacki (chorągiew łódzka) miał pierwszą część wystąpienia o stymulowaniu procesów kadrotwórczych w środowisku wodnym.
Po południu uczestnicy mogli uczestniczyć w następujących zajęciach:
- •Prezentacji oferty dydaktycznej Akwarium w Gdyni,
- •Prezentacji oferty dydaktycznej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
- •Prezentacji oferty dydaktycznej Szkoły Morskiej w Gdyni – zajęcia na symulatorach mostka,
- •Prezentacji oferty dydaktycznej Szkoły Morskiej w Gdyni – zajęcia na symulatorze ratowniczej łodzi zrzutowej,
- •Prezentacji systemu ratownictwa morskiego na statku SAR 3000 „Sztorm”
- •Wykładzie o praktycznych aspektach ratownictwa morskiego prowadzonym przez kmdr. Mirosława Orzeszek ze Szkoły Morskiej w Gdyni.
Późnym popołudniem odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Śladami Wagnera” w reżyserii wolontariusza CWM ZHP Marcina Grochowskiego. Film został nakręcony podczas zeszłorocznego rejsu jachtu Zjawa IV po Karaibach, a jego twórcom udało się dotrzeć do ludzi, którzy żyli i pracowali z Władysławem Wagnerem podczas jego pobytu na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.
Podsumowaniem dnia był odbywający się wieczorem Bal Stulecia, podczas którego instruktorzy spotkali się w innych niż zwykle okolicznościach – nie w mundurach, a w strojach wieczorowych na sali balowej. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania koncertu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, podczas którego odbyła się również gala przyznania nagród Harcerski Rejs Roku 2016 oraz Harcerski Spływ Roku 2016. Nie zabrakło tortu z okazji stulecia i wspólnego odśpiewania „200 lat”. Na bal przygotowana została także „playlista stulecia”, na której znalazły się muzyczne hity z różnych okresów, od lat 20. do współczesnych. Dzięki takiemu zróżnicowaniu zarówno starsi, jak i młodsi instruktorzy mogli znaleźć coś dla siebie.
W niedzielę odbyły się prelekcje w dwóch blokach. Pierwszy dotyczył historycznych rejsów żaglowca s/y Zawisza Czarny. Kpt. Jan Ludwig opowiedział o rejsie Zawiszy Czarnego dookoła świata, który rozpoczął się w PRL w 1989 roku a zakończył w III RP w 1990 roku.
Kpt. Waldemar Mieczkowski opowiedział o dwóch rejsach – jednym po Atlantyku, w którym uczestniczył jako oficer wachtowy, a w czasie którego załoga Zawiszy ratowała rozbitków z żaglowca Marquez. Druga opowieść dotyczyła Rejsu Pokoju, zorganizowanego w 1999 roku przez Światowe Biuro Skautowe, w którym Waldemar Mieczkowski był kapitanem.
Rejs Pokoju był rejsem w którym załogę stanowiły młodzi ludzie z różnych skonfliktowanych ze sobą krajów: Izraela, Palestyny, Bośni, Serbii, Turcji, Grecji.
W drugim bloku była okazja do krótkich prezentacji i rozmów na temat metodyki i sposobu pracy ze specjalnością wodną w drużynach harcerskich. Prelegentami byli hm. Leszek Szulc (chorągiew śląska), hm. Marian Uherek (chorągiew śląska) i hm. Piotr Nowacki (chorągiew łódzka). Konferencja zakończyła się przedstawieniem planów Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP na Rok Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego w Polsce.
W organizacji konferencji wspierali nas liczni partnerzy – Port Gdynia S.A, Remontowa Shipbuilding S.A, Szkoła Morska w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Akwarium Gdyńskie, Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. w Gdyni, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR).
To już kolejna konferencja o tej tematyce. Poprzednia odbyła się w marcu 2016 roku w Chorzowie. Zainteresowanie, frekwencja i atmosfera pokazują, że takie spotkania są instruktorom specjalności potrzebne – są okazją do wymiany doświadczeń, poznania się, zawiązania współpracy, która skutkować może choćby wspieraniem słabszych środowisk przez silniejsze. Wiadomo już również, że w przyszłym roku konferencja odbędzie się w Warszawie i będzie organizowana przez dwie Chorągwie ZHP – Stołeczną oraz Mazowiecką.