Komunikat meteorologiczny nr. 4

0
588

Poniżej informacje pogodowe dotyczące sytuacji w rejonie gdzie obecnie znajduje się Gutek i najbliżsi mu zawodnicy:

 

Środa

W środę (14.11) pogodę w obszarze żeglugi Gutka kształtować będzie rozległy ośrodek niskiego ciśnienia z centrum ok. 500Nm od zachodniego wybrzeża Portugalii. S/y Energa znajduje się dokładnie 190 Nm na północ od centrum tego niżu. Najbliższe 24 godziny będą bardzo trudne. Silny i porywisty wiatr (w porywach do 50 kts) i wysoka na 7-9 metrów fala sprawią, że Gutek w mniejszym stopniu walczył będzie o lepszą pozycję, a większym o przetrwanie i sam jacht. Szykuje się najgorsza pogodowo noc od startu regat.

obraz nr 1

Rys 1. Prognozowana sytuacja pogodowa w nocy ze środy (14.11) na czwartek (15.11). Na rysunku widać chorągiewki wiatrowe, gradient opadów deszczu oraz izobaty.

Bezpośrednią rywalizację Gutek toczy obecnie z Bertrandem de Broc, płynącym  na jachcie Votre Nom Autour du Monde. Dane trackingowe z godziny 1400 UTC podają, że prędkości obu jachtów wynosiły 6 kts (Gutek) i 12,2 kts (de Broc). Oznacza to, że de Broc już znalazł się obrębie oddziaływania zimnego frontu atmosferycznego i strefy bardzo silnych wiatrów. Zgodnie z prognozami linia frontu dotrze do Gutka około godziny 1700 UTC. W raz z silnym wiatrem do Gutka dotrą także opady deszczu (do 1.5 mm/h) i burze. Temperatura przez najbliższą dobę wynosić będzie od 15 do 17 stopni C, ciśnienie od 1005 do 1010 hPa.

Bezpośredni rywal Gutka, Bertrand De Broc obrał taktykę żeglugi na samym skraju strefy silnych wiatrów. Jest to dla niego o tyle ryzykowne, że po zbytnim zbliżeniu się do centrum niżu może wpłynąć w strefę ciszy i utknąć w niej nawet na 48h. Biorąc pod uwagę ostatnie decyzje podjęte przez Gutka (tj. dalsze odchodzenie na zachód), Energa w strefę ciszy oka cyklonu na pewno nie wpłynie.

W chwili, gdy Gutek znajdzie się w obszarze silnych wiatrów baksztagowych (>35 kts), czyli ok. 1800 UTC, przypuszczalnie zmieni kurs na bardziej południowy (docelowo 200-220) i rozpocznie, razem z całym układem niżowym, schodzenie z prędkością 8-12 kts na południowy-zachód i południe. Prędkość wiejącego z NW wiatru przez najbliżsżą dobę wynosić będzie 30-40 kts, w porywach do 45-55 kts.

Czołówka wyścigu, znajdująca się ok. 120 Nm na zachód od Madery, przez najbliższe 24h żeglować będzie w nieco lepszych warunkach pogodowych (u nich także pogodę kształtować będzie ten sam ośrodek niżowy co w obszarze żeglugi Gutka). Gabart na jachcie MACIF, Le Cleac na Banque Populaire oraz Stamm na Cheminees Poujoulat, czyli pierwsza trójka wyścigu, ścigać się będą przy wietrze północno-zachodnim i zachodnim wiejącym z prędkością 18-25 kts (w porywach do 30, lokalnie nawet 40 kts). Fale o wysokości 6-7 metrów, uderzające w burtę będą dodatkowym czynnikiem utrudniającym żeglugę.

obraz nr 2

Rys 2. Prognoza pogody na czwartek (15.11) na godz. 1200UTC. Na rysunku widać chorągiewki wiatrowe, gradient opadów deszczu oraz izobaty.

Czwartek

Prędkość przemieszczania się układu niżowego na południe (w nocy z środy na czwartek) a potem na południowy-wschód (w czwartek) wynośić będzie ok. 7-9 kts, zatem  jeśli Gutek utrzyma co najmniej taką właśnie prędkość, to kolejne najbliższe 48h będzie schodził na południe z wiatrem.

W czwartek w południe centrum układu niżowego znajdzie się ok. 530 Nm od Przylądka Świętego Wincentego. Gutek nadal znajdował się będzie w strefie sinlych wiatrów (30-35 kts w porywach do 45 kts). Silne opady deszczu (do 3 mm/h) w połączeniu z silnym wiatrem spotęgują odczucie zimna. Wysoka na 7-8m północna i załamująca się fala nadal będzie uprzykrzać żeglugę.

Piątek

W piątek (16.11) Gutek nadal żeglował będzie w strefie silnych wiatrów (choć już nie tak silnych jak w środę czy czwartek) wzdłuż zachodniej częściu układu niżowego, którego centrum przesunie się bliżej Portugalii (160 Nm na zachód od Lizbony). Prędkość wiatru w rejonie żeglugi wyniesie od 28 do 33 kts (w porywach do 40 kts). Temperatura powietrza wynosić będzie 16 st C, ciśnienie w granichach 1012-1015 hPa. Wysokość fali 6-7 m.

obraz nr 3

Rys 3. Prognoza pogody na piątek (16.11) na godz. 0000UTC . Na rysunku widać chorągiewki wiatrowe, gradient opadów deszczu oraz izobaty.

Wojciech Tycholiz

Prognozy regatowe dla kibicujących Zbigniewowi Gutkowskiemu w regatach Vendée Globe przygotowuje Krajowy Instytut Meteorologii zajmujący się między innymi opracowywaniem profesjonalnej prognozy pogody dla żeglarzy (www.insytutmeteo.pl).

http://energasailing.pl/

Komentarze