Klasa 505 – ciekawy sezon przed nami

0
361

Na polskich i europejskich akwenach pojawią się najnowsze jachty klasy 505 produkowane w Polsce. Na otwarte Mistrzostwa Polski przyjazd zapowiadają zawodnicy światowej czołówki. Polscy żeglarze skupieni wokół klasy 505 realizują ciekawy cykl szkoleniowy podnoszący umiejętności załóg i sportowy poziom regat. 

Pośród sportowych jachtów mieczowych, klasa 505 staje się jedną z najliczniejszych klas żeglarskich w Polsce. Liczba załóg, żeglujących na w tym widowiskowym jachcie stale się zwiększa. Dzięki pracy Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505, wspaniałej i rodzinnej atmosferze regat i niespotykanej współpracy pomiędzy załogami, szybko rośnie poziom sportowy polskiej floty.

Na polskich trasach regatowych coraz częściej pojawiają się sie utytułowane załogi zagraniczne –  w tegorocznych Mistrzostwach Polski udział potwierdził Jan Saugmann (były reprezentant olimpijski, dwukrotny Mistrz Świata) oraz doświadczone załogi z Niemiec, Danii i Finlandii. Również polskie załogi, coraz częściej biorą udział w imprezach rangi Mistrzostw Świata i Europy, dzięki czemu, mają możliwość rywalizacji z najlepszymi żeglarzami ze światowej czołówki.

Klasa 505 od lat wprowadza nowe zwyczaje związane ze współpracą pomiędzy załogami i organizacją regat. Przed wyścigami, spotykamy się na wspólnych, profesjonalnych treningach, w czasie których, bardziej doświadczone ekipy starają się przekazać swoją wiedzę. Podczas regat, zmagania załóg obserwuje trener, który na bieżąco udziela cennych wskazówek oraz przygotowuje materiał szkoleniowy.

W marcu załogi 505 spotkają się na zimowym szkoleniu regatowym. Szkolenie będzie prowadzone przez doświadczonego trenera Rafała Sawickego. Rafał Sawicki jest utytułowanym zawodnikiem klasy 470 (były członek Polskiej Kadry Narodowej i trener Kadry Olimpijskiej) oraz jednym z czołowych polskich zawodników w formule Match-Racing. Szkolenie jest otwarte również dla żeglarzy z innych klas jachtów mieczowych.

Wszystkie te działania mają na celu budowę regatowego doświadczenia i żeglarskich umiejętności wszystkich zainteresowanych żeglowaniem na szybkich jachtach mieczowych.

Po raz pierwszy na regatowych trasach zobaczymy “pięćsetpiątki” polskiej konstrukcji – trzy polskie załogi będą żeglować na nowych jachtach ze znanej stoczni „Blue-Blue”.

 

Kalendarz regat klasy 505

 

Gdynia – Regaty Otwarcia Sezonu

Termin: 17 – 18 maj

Przelicznik Pucharu Polski: 1,0

Regaty na wodach Zatoki Gdańskiej będą bardzo dobra pobudką po długiej zimowej przerwie. Nasze zmagania będzie obserwował trener, który na bieżąco udzieli wskazówek i porad wszystkim żeglującym załogom. Spotkamy się na wieczornej odprawie przy materiale filmowych nagranym na wodzie. Będzie to doskonała okazja, aby szlifować technikę i nauczyć się nowych trików na nadchodzący sezon. Organizatorem regat będzie, od lat wspierający klasę 505, Yacht Klub Stal Gdynia.

http://www.ykstal.org.pl/

Zbąszyń – Regaty Nocy Świętojańskiej

Termin: 21 – 22 czerwiec

Przelicznik Pucharu Polski: 1,0

Tradycyjnie już od kilku lat, Noc Świętojańską celebrujemy w Zbąszyniu. Jezioro Błędno jest dla nas trudnym akwenem, ale większość załóg, ze względu na towarzyszącą regatom „część artystyczną” lubi tu przyjeżdżać.

http://www.zkz.hd.pl/

Gdańsk – Nord Cup

Termin: 5– 6 lipiec

Przelicznik Pucharu Polski: 1,0

Kilkaset jachtów i setki żeglarzy. Znany akwen w Górkach Zachodnich. Regaty nagrodzone tytułem Najlepsza Impreza Sportowa Roku 2011!

W dniach 5-6 lipca spotykamy się w Gdańsku na jednej z największych imprez żeglarskich w Polsce. Organizator, jak co roku, gwarantuje mnóstwo atrakcji i dobrą oprawę medialną. Na akwenie w Górkach Zachodnich ścigać się będą m.in Omega, Korsarz, Nautica, Słonka. Będzie to wspaniała okazja, aby „pięćsetpiatka” pokazała, co potrafi…

http://nordcup.pl/

Kilonia  – Mistrzostwa Świata 505

Termin:  13 – 23 sierpień

Przelicznik Pucharu Polski: 1,1

Udział w tegorocznych Mistrzostwach Świata zapowiedziało nawet 10 polskich załóg! Lokalizacja regat stwarza wspaniałą możliwość udziału w największym wydarzeniu żeglarskim klasy 505. Taniej i bliżej nie będzie! Kolejne regaty rangi MŚ planowane są: 2015-RPA, 2016-UK i 2017-USA.  Na starcie regat w Kilonii z pewnością pojawi się ponad 150 ekip z całego świata. Będziemy starali się wspierać polskie załogi w przygotowaniach do wyjazdu (wspólne zakwaterowanie, transport, wsparcie techniczne). Naprawdę warto!

http://www.worlds505.de/10_good_reasons_to_join-1-7.htm

Dla załóg, które nie zdecydują się na wyjazd do Kilonii zostaną zorganizowane regaty na Kiekrzu w ramach Pucharu Starosty Poznańskiego. Przelicznik Pucharu Polski 1,0.

Sopot – Mistrzostwa Polski

Termin: 12 – 14 wrzesień

Przelicznik Pucharu Polski: 1,3

Regaty w Kamieniu Pomorskich cieszą się wielką sympatią załóg. Zdecydowaliśmy jednak, iż w tym roku rozegramy najważniejszą imprezę w sezonie na wodach Zatoki Gdańskiej. Gospodarzem regat będzie SKŻ Sopot. Na Zalew Kamieński na pewno wrócimy, być może już w przyszłym roku. Udział w MP 2014 zapowiedziały już zaprzyjaźnione załogi z Niemiec i Danii.

http://www.skz.sopot.pl/

Warszawa – Regaty „Memoriał Macieja Szosta”

Termin: 18 – 19 październik

Przelicznik Pucharu Polski: 1,0

W ubiegłych latach sezon żeglarski kończyliśmy na wrześniowych MP. W tym roku wiele załóg żeglowało jeszcze przez kilka tygodni domagając się adrenaliny i ścigania. Chcielibyśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom i wydłużyć przyszłoroczny sezon regatowy. Na zakończenie sezonu spotkamy się na Wodach Zalewu Zegrzyńskiego. W Memoriale wezmą udział również takie klasy jak 470, 420, Laser, L’equip oraz Finn. Będziemy mieli, więc dobrą okazję do zaprezentowania 505 szerokiemu gronu żeglarzy. Regaty te będą także podsumowaniem całego cyklu Pucharu Polski. Na Zegrzu okaże się, kto otrzyma okazały przechodni Puchar Polski!

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych zmagań.

Więcej o klasie 505 na stronie Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505 www.int505.pl oraz profilu Facebook www.facebook.com/505Polska

 

Polskie Stowarzyszenie Klasy 505

Komentarze