Kadry sprzed pół wieku

0
361

Wielkie emocje i wzruszenie towarzyszyły wczorajszemu (3 października) pokazowi, nieznanych dotąd, filmów żeglarskich odnalezionych w archiwum Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Taśmy sprzed niemal pół wieku wzbudziły żywe reakcje najstarszych pomorskich żeglarzy.

 W pokazie wzięło udział trzydziestu członków, działającego przy POZŻ, Koła Seniorów Żeglarstwa. O godz. 16 w sali konferencyjnej w siedzibie Związku w Gdyni zasiedli m .in. wieloletni prezes POZŻ, wybitny polski okrętowiec, prof. Bolesław Mazurkiewicz i pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat pod żaglami Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Zgromadzeni na spotkaniu seniorzy obejrzeli 40-minutowy pokaz filmów odnalezionych w, porządkowanym właśnie, archiwum POZŻ. Nieznane dotąd taśmy, nakręcone amatorską kamerą 8 mm, pokazują kilkadziesiąt scen z działalności Związku – regaty, uroczystości i zebrania.

Projekcji towarzyszyły niezwykłe emocje. Udało się zidentyfikować wiele z osób, które zostały uwiecznione na filmie, rozpoznać jachty i miejsca gdzie były kręcone zdjęcia. Okazało się, że filmy zostały zrobione w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku a więc liczą niemal pięćdziesiąt lat. Zagadką pozostaje nadal kto był ich autorem.

Wczorajsza projekcja była przedpremierowym pokazem odnalezionych taśm. Zostanie on powtórzony w ramach „Kina pod żaglami”, nowego projektu POZŻ, którego start zaplanowany jest na 24 października. W jego trakcie, w każdy czwartek o godz. 17 w POZŻ, pokazywane będą filmy o tematyce żeglarskiej, których projekcja połączona będzie ze spotkaniami z ich twórcami i bohaterami. Harmonogram pokazów, zaplanowanych na trzy miesiące, udostępnimy niebawem. Już teraz jednak serdecznie zapraszamy na seanse.

Fot. Natalia Majcher, kadry z filmów

Źródło: http://www.pozz.org.pl

Komentarze