Już wiadomo jak będzie wyglądać Nowa Marina w Gdyni

0
821

Gdyński zespół architektoniczny KWADRAT pod kierunkiem Jacka Droszcza zdobył I nagrodę w ogłoszonym przez Polski Związek Żeglarski konkursie na projekt koncepcyjny Nowej Mariny w Gdyni. Werdykt jury pod kierunkiem inż. arch. Andrzeja Bulandy został ogłoszony wczoraj (tj. 28 stycznia) w siedzibie, zaprzyjaźnionej z POZŻ Fundacji HELIOS.

Jak powiedział Wiesław Kaczmarek – prezes PZŻ, zarazem członek jury – budowa nowej i nowoczesnej mariny, służącej żeglarzom i pełniącej zarazem funkcje publiczne, to jeden z elementów programu działań PZŻ wspierany przez władze miasta. Realizacja wybranego w konkursie projektu nastąpi w drodze partnerstwa finansowego, przy zaangażowaniu PZŻ i klubów. W tym celu wkrótce zostanie powołana spółka celowa. Prognozowany koszt inwestycji to ok. 100 mln zł, a jej spodziewany finał to koniec 2017 roku
Wiceprezydent Gdyni dr inż. arch. Marek Stępa przypomniał, że to z woli samorządu Gdyni w tej prestiżowej części miasta inwestycje powstawać mogą wyłącznie w drodze konkursów architektonicznych. Konkurs na projekt Nowej Mariny zaowocował bardzo gdyńskim opracowaniem, nawiązującym do charakterystycznego modernistycznego stylu, cechującego się prostotą i funkcjonalnością, które podkreślają otwarcie Gdyni na morze.
Organizatorzy konkursu wysłali zaproszenia do 10 zespołów architektonicznych. Prace nadesłały cztery.

Projekt przewiduje miejsca dla gdyńskich klubów: Stali, YKP, Gryfu, Arki i CWM ZHP. Będą miały do swojej dyspozycji po 1,2 tys. m. kwadratowych. Resztę zająć ma m. in. hotel, centrum konferencyjne, spa i basen.

fot.Jędrzej Szerle

 

Za zgoda: www.pozz.org.pl 

Komentarze