Jedne regaty – po trzykroć promowane

0
364

Tegoroczne Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków doczekały się już formalnie czwartej, a w rzeczywistości szóstej edycji. Różnica bierze się stąd, że w 2008 i 2009 organizowaliśmy Międzynarodowe Zloty Żeglarskie, a obecna nazwa obowiązuje jest od 2010 roku.

I nie chodzi tu o samą nazwę, ale o zasadniczą zmianę formuły regat. W 2010 roku do grona organizatorów dołączył gubernator Obwodu Kaliningradzkiego, a żeglarze po raz pierwszy ścigali się nie zważając na istniejącą na Zalewie granicę państwową. Dziś możemy powiedzieć, że staliśmy się pierwszymi beneficjentami porozumienia przywracającego swobodę żeglugi po Zalewie Wiślanym, podpisanym 1 września 2009 roku w Sopocie przez premierów Polski (D. Tusk) i Rosji (W. Putin). Każdym regatom towarzyszą zdarzenia, których celem jest lepsze wykorzystanie walorów Zalewu Wiślanego.

W roku ubiegłym oddawaliśmy do użytku sieć inwestycji zrealizowanych w Programie „Pętla Żuławska”, w tym roku wchodzimy w dwa duże systemy organizacji środowiska żeglarskiego.

Pierwszym z nich jest Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego. Szlak obejmuje Zalew Wiślany, Wisłę do Warszawy i dalej przez Narew, Biebrzę, Kanał Augustowski do rzeki Niemen. W ramach porozumienia, nasze regaty wchodzą w cykl podobnych organizowanych na Zbiorniku Włocławskim, Jeziorze Zegrzyńskim oraz jeziorze Necko w Augustowie.

Drugim – o jeszcze większym zasięgu – jest Żeglarski Puchar Bałtyku Południowego. W ramach ŻPBP w tym roku odbędzie się ok. 70 imprez żeglarskich realizowanych od Szczecina do Kaliningradu. Podczas I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej patronat nad tym przedsięwzięciem obejmą marszałkowie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego, a w przyszłości – mamy nadzieję – także gubernator Obwodu Kaliningradzkiego.

Uczestnicy Sejmiku w dniu 11 lipca będą towarzyszyli jachtom startującym w regatach na trasie z Krynicy Morskiej do Fromborka. Następnego dnia żeglarze popłyną do Bałtijska, a 13 lipca popłyną z Bałtijska do Elbląga. Tu – po raz pierwszy – odbędzie się finał Międzynarodowych Regat o Puchar trzech Marszałków.

Zapraszamy do lektury gazetki, w której staraliśmy się zaprezentować inicjatywy związane z naszym akwenem i zapraszamy na Zalew Wiślany, akwen coraz pełniej wykorzystujący swój ogromny potencjał.

Zbigniew Ptak i Jerzy Wcisła

Komentarze