Żeglarstwo i jachting, to o wiele więcej, niż żegluga, wachty, piękne wschody i zachody słońca. O tym co można robić w trakcie rejsu z rodziną, pisaliśmy na naszym blogu w wakacyjnym artykule. Jeśli natomiast podczas rejsu przewidujesz dłuższe postoje w marinach i szukasz pomysłu na aktywności jakie możesz zaplanować oprócz zwiedzania, czy opalania się, mamy dla Ciebie kilka propozycji! Poniższe aktywności wodne z pewnością dostarczą Tobie i Twojej załodze wiele radości, niezapomnianych wrażeń i będą dobrą odskocznią od codzienności!
Holowanie za motorówką
Masz możliwość wyczarterować motorówkę lub skuter wodny? A może właśnie jesteś w rejsie motorówką? Koniecznie spróbuj ze swoją załogą holowania na dmuchanych zabawkach! Do dyspozycji są zabawki jedno-, dwu- i wieloosobowe. Wystarczy je nadmuchać, przywiązać do motorówki i… zacząć zabawę! 🙂 Dużo śmiechu i emocji gwarantowane!
Do nadmuchania takiej zabawki użyj pompki, jak do nadmuchiwania materaca. Aby holowanie było bezpieczne i komfortowe, wykorzystaj do tego elastycznej, wytrzymałej, unoszącej się na wodzie liny. Dzięki elastyczności użytej liny, unikniesz nieprzyjemnego szarpnięcia za każdym razem, gdy lina będzie się ponownie napinała. Pozwoli to również uniknąć ryzyka uszkodzeń mocowań na dmuchańcach i motorówce. Podczas wiązania liny nie zapomnij o odpowiedniej odległości między motorówką, a przywiązywaną zabawką. Pozostaw od 15 do 20 metrów liny, aby zagwarantować bezpieczeństwo i dobrą zabawę.
Istotną sprawą jest, aby wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa osobistego. Kamizelka asekuracyjna, to obowiązkowy element wyposażenia podczas tego typu aktywności wodnych. Warto pomyśleć również o kasku ochronnym. No i przypomnieć należy, że do holowania zarówno narciarza wodnego jak i wszelkiego typu “zabawek” sternik musi oprócz patentu posiadać dodatkowo licencję na holowanie!
Wakeboard i narty wodne
Wakeboard i narty wodne, to kolejna propozycja z rozrywek wodnych, przysparzających wiele radości, ale będących również świetnym treningiem dla kondycji, sprawności fizycznej i umiejętności utrzymania równowagi. Jest to rozrywka wymagająca odrobinę większej sprawności fizycznej, niż w przypadku holowania na dmuchańcach za motorówką. Z tego też powodu jest dedykowana dla starszej młodzieży i dorosłych.
Lekka, wytrzymała lina, unosząca się na wodzie i wyposażona w specjalny uchwyt, pozwalający holowanemu pewnie i bezpiecznie trzymać się, powinna być nie dłuższa niż 20 metrów.
Podczas tego rodzaju aktywności koniecznie trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Kamizelka asekuracyjna i kask, to obowiązkowe elementy dla każdego, kto chce spróbować nart wodnych czy wakeboardingu. Okulary przeciwsłoneczne zabezpieczone gumką na głowie również mogą będą przydatne.
W przypadku wakeboardingu, nart wodnych, czy holowania za motorówką, oprócz bezpieczeństwa osobistego, bardzo istotną rolę odgrywa akwen, na którym planujemy rozrywkę. Kotwicowisko, zatłoczona zatoka, czy występujące silne zafalowanie nie nadają się do tego rodzaju aktywności. Aby zabawa nie przerodziła się w koszmar i tragedię, powinno się wybrać niezatłoczony akwen o niewielkim zafalowaniu. Dzięki temu zarówno osoby będące na motorówce, jak i osoby holowane za nią, będą bezpieczne.
Deska SUP
Dla tych, którzy szukają nieco innych wrażeń i potrzebują mniejszej dawki adrenaliny, również mamy świetną propozycję. Deska SUP, to idealna propozycja na spokojne wody (np. jezioro, zatoczkę, rzekę o spokojnym nurcie) dla całej rodziny. Pływanie na desce SUP pozwala ćwiczyć równowagę i stabilizację ciała oraz nie wymaga specjalnych umiejętności, czy dużego nakładu energii.
Dzięki specjalnym statecznikom pompowana deska SUP jest stosunkowo stabilna podczas pływania.
Podwodny świat – nurkowanie
Nurkowanie gwarantuje sporo wrażeń, to pewne! Podwodne życie potrafi wciągnąć, dlatego też kto raz zaznał podwodnego świata, już nigdy o nim nie zapomni i będzie zawsze chętnie wracał do tej aktywności. Warto jednak pamiętać, że aby zacząć samodzielne nurkowanie, konieczne jest odpowiednie przeszkolenie. W wielu miejscach na świecie można odbyć specjalne kursy nurkowe i wypożyczyć do tego odpowiedni sprzęt.
Alternatywą dla nurkowania z butlą jest snorkeling, czyli aktywna obserwacja podwodnego życia, przy użyciu fajki, maski i płetw, unosząc się na wodzie. Jeśli więc nie masz możliwości lub ochoty na szkolenie z zakresu nurkowania, a jednak chcesz choć odrobinę zaznać podwodnego życia, pomyśl nad tym rozwiązaniem.
Niezależnie od tego jaką aktywność zaplanujesz podczas swojego rejsu, pamiętaj aby sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie zdrowotne obejmuje wybrany rodzaj rekreacji i sportu. Wypadki zdarzają się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie, warto więc zadbać o ochronę siebie i swoich bliskich, wykupując odpowiedni pakiet ubezpieczenia.