„Jagiellonia” znów na morskich szlakach!

0
581

Krakowski jacht s/y Jagiellonia opuszcza w tym sezonie Morze Śródziemne i wyrusza na chłodniejsze wody Europy Zachodniej. Pierwsze tegoroczne rejsy już się zakończyły.

„Jagiellonia” to należąca już do rzadkości mahoniowa konstrukcja typu Opal. Dlaczego jachty tego typu spotkać coraz trudniej? Są bardzo drogie w utrzymaniu, a prace remontowe i konserwacyjne, oprócz środków, wymagają znalezienia szkutników, którzy by potrafili je wykonać. Armatorem „Jagiellonii” jest Krakowski Yacht Club – organizacja non profit. Generalny remont kadłuba, zrealizowany w 2011 roku, nie odbyłby się bez pomocy sponsorów i pożyczkodawców. Organizowane od czasu zakończenia remontu rejsy, oprócz pozyskania środków na bieżące utrzymanie jachtu, mają na celu spłatę zaciągniętej na remont pożyczki.

Zimę „Jagiellonia” spędziła w hiszpańskim Sant Carles de la Rapita, gdzie udało się przeprowadzić lakierowanie kadłuba oraz mahoniowych elementów pokładu, a także dokonać szeregu prac konserwacyjnych, aby jak najlepiej przygotować jacht do sezonu 2013.

W tym roku s/y Jagiellonia opuszcza ciepłe wody i udaje się w kierunku Wysp Brytyjskich. Najbliższe etapy prowadzą wzdłuż zachodnich wybrzeży Hiszpanii, Portugalii i Francji, a następnie przez Cieśninę La Manche na Morze Irlandzkie. „Jagiellonia” odwiedzi Irlandię i Wielką Brytanię, a jednym z najciekawszych etapów będzie 3-tygodniowy rejs dookoła Szkocji. Więcej informacji o poszczególnych etapach na stronie http://www.kyc.agh.edu.pl/index.php/Rejsy-morskie/Rejsy-morskie-2013.html

Udział w rejsach „Jagiellonii” to nie tylko świetna przygoda – każda osoba, która się na nie zdecyduje może mieć poczucie, że przyczyniła się do uratowania jednostki, na której wychowało się i nauczyło szacunku do morza wiele pokoleń żeglarzy. Mamy nadzieję, że jeszcze wielu pokoleniom posłuży.

 

Więcej informacji na stronie Krakowskiego Yacht Clubu oraz na Facebooku

Komentarze