Jacht Energa w regatach Transat Jacques Vabre

0
629

Po raz pierwszy w historii, w transatlantyckich regatach załóg dwuosobowych Transat Jacques Vabre weźmie udział polska załoga. 3 listopada 2013 z francuskiego Hawru na jachcie Energa popłyną Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski.

Zbigniew Gutkowski jest pierwszym Polakiem, który wziął udział w prestiżowych regatach samotników Vendée Globe, a niedawno na jachcie Energa zajął pierwsze miejsce w regatach Baltic Polonez Cup i ustanowił nowy rekord  trasy. Współpraca Gutka z Grupą Energa to jeden z elementów programu Energa Sailing, którego żeglarz jest ambasadorem. Celem projektu jest promowanie wśród dzieci i młodzieży żeglarstwa jako sposobu na aktywny wypoczynek w duchu rywalizacji fair play.

obraz nr 1

Mapa trasy dwudziestych regat TJV: z Hawru do Itajai. / rys. Transat Jacques Vabre

Transat Jacques Vabre to jedna z najważniejszych imprez klasy IMOCA open 60 w tym roku. Historyczny wyścig dwuosobowych załóg rozgrywany jest od ponad 20 lat i nierozerwalnie związany z handlem łączącym dwa kontynenty Europę i Amerykę Południową. Zawodnicy przemierzą podobny dystans jaki mieli do pokonania dawni żeglarze transportujący kawę.

Na wodach Atlantyku rywalizować będzie czołówka światowego żeglarstwa znana chociażby z regat Vendée Globe. Do tej pory udział w wyścigu zapowiedziało 11 najlepszych załóg dwuosobowych klasy IMOCA Open 60. Oprócz „sześćdziesiątek” w kategorii jachtów jednokadłubowych wystartują także jednostki Open 40 (zgłoszonych 25 załóg) oraz jednostki wielokadłubowe: trimarany MOD 70 oraz Multi 50.

Po raz pierwszy w historii, w tych transatlantyckich regatach wezmą w niej udział Polacy. Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski wystartują dzięki współpracy z Grupą Energa na jachcie Energa (klasa IMOCA Open 60).

obraz nr 2

Zbigniew Gutkowski  kolejne transatlantyckie wyzwanie chce potraktować treningowo . / fot. R. Hajduk – Shuttersail.com

– Ten start chciałbym potraktować treningowo bez szczególnej presji na wynik. Uczestnictwo w regatach stanowi dla mnie wielką satysfakcję. Jacht przejdzie wszystkie badania techniczne i wykorzystamy go najlepiej jak potrafimy – mówi Gutkowski.

Obok Gutka w zawodach udział weźmie Maciej Marczewski, dotychczasowy kapitan techniczny jachtu Energa.

– Po raz pierwszy popłynę z Maćkiem w trybie regatowym chociaż przepłynęliśmy już razem tysiące mil w prawie każdych warunkach. Zdecydowałem się płynąć z nim ponieważ znam go bardzo dobrze, rewelacyjnie dogadujemy się na pokładzie i przede wszystkim chciałem wspólnie z Maćkiem reprezentować barwy naszego kraju – mówi Gutkowski.

obraz nr 3

Maciej Marczewski, dotychczasowy kapitan techniczny jachtów Gutka, razem z nim wystartuje w regatach Transat Jacques Vabre. / fot. R. Hajduk – Shuttersail.com

– Udział Polaków i jachtu Energa w takich prestiżowych regatach to wyróżnienie i doskonała okazja do współzawodnictwa na najwyższym poziomie, ale też szansa na pokazanie, że dysponujemy zdolnymi sportowcami i doskonałym sprzętem światowej klasy. Udział naszej reprezentacji w tych zawodach to także sposobność do promocji żeglarstwa w Polsce i zwrócenia uwagi na ten piękny i wymagający sport. Trzymamy kciuki za pomyślne przygotowania do startu i dobry wynik na mecie – mówi Katarzyna Kowalska, Dyrektor Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. 

 

Zbigniew „Gutek” Gutkowski jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendee Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła ziemi. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5, 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóm poważnym kontuzjom ukończył regaty na 2.pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, multihull Orma 60 i Vor-60, Imoca 60 oraz Eco 60.

Transat Jacques Vabre

Droga przez ocean łącząca od wieków Hawr i Kolumbię stała się w roku 1993 trasą regat. Co dwa lata, pomiędzy Hawrem i jednym z południowoamerykańskich portów, najlepsi z najlepszych sprawdzają siebie i swoje jachty wypływając jesienią na „kawowy szlak”. Średnia odległość pokonywana przez uczestników to 4500-4900 Mm. Jest to jedna z niewielu imprez, gdzie spotkać można w jednym miejscu kilka najlepszych klas regatowych jachtów oceanicznych.

Źródło: http://energasailing.pl

Komentarze