II Regaty Stepnica dla juniorów i seniorów

0
458

Przy pięknej, słonecznej pogodzie i północno-zachodnim wietrze o sile 2 do 4 stopni w skali Beauforta w dniu 13 lipca odbyła się druga edycja Regat o Puchar Wójta Gminy Stepnica. Na starcie obok jachtów balastowych stanęli juniorzy na Omegach, Laserach i Optymistach. To wynik współpracy Gminy Stepnica z Centrum Żeglarskim w Szczecinie. Instruktor Centrum Żeglarskiego Tomasz Franczak przypłynął na regaty z 48 młodymi żeglarzami.

W poszczególnych grupach jachtów mieczowych zwyciężyli:

Młodszy Optymist – Maciej Mielczarek z M.D.K. Stargard Szczeciński

Optymisty „Starsi” – Bartek Andrałojć z M.D.K. Stargard Szczeciński

Laser – Szymon Pawlik z Centrum Żeglarskiego

Omega – „Narcyz” z Centrum Żeglarskiego z załogą w składzie: Grzegorz Durdyń, Grzegorz Śledziona i Aleksander Pikuła.

W grupach jachtów balastowych wystartowały 34 jednostki ze 104 żeglarzami podzielone na 6 grup: trzy ze współczynnikiem KWR, jedna z ORC, żeglarze samotni oraz grupa jachtów be z pomiarów.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:

Grupa KWR I a – Piotr Parzy na „Johannie”

Grupa KWR I b – Radosław Okiński na „Xante”

Grupa KWR I c – Marcin Mrówczyński na „Antidotum”

Grupa ORC – Tomasz Piasecki na „Bryzie 33”

Grupa żeglarzy samotnych – Henryk Kałuża na „ Harrym”

Grupa bez pomiarów – Bogdan Wrzesień na „Master 3”

Udział wielu czolowych żeglarzy regatowych Pomorza Zachodniego to podniesienie rangi tych regat.

Nagrodę Fair Play otrzymala załoga „Sokratesa” z kpt. Piotrem Wojszelem za skuteczną, błyskawiczną pomoc udzieloną żeglarzowi z jachtu „Lively”, który wypadł za burtę. Umiejętności żeglarskie zdobyte w regatach przydały sie w tej trudnej sytuacji. 

Komisja Sędziowska, fotograficy, organizator oraz grupa kibiców skorzystała z największego jachtu motorowego armatora Zbigniewa Grześkowiaka, 27 – metrowego „Kapitana Cooka”. Taki duży jacht motorowy to znakomite miejsce dla umieszczenia mobilnego centrum regat, miejsca dość dla wszystkich osób realizujących regaty, a ponadto dla kibiców. Zbigniew Grześkowiak chętnie udostępni swe trzy jachty motorowe dla wszystkich organizatorów wszelkich imprez na wodach Jeziora Dąbie, Zalewu Szczecińskiego oraz Bałtyku.   

Gmina Stepnica przygotowała  Puchary Wójta Gminy Stepnica, nagrody w postaci lokalnych pamiątek, pamiątkowe metalowe tabliczki na drewnie dla pierwszych trzech jachtów balastowych oraz znakomity poczęstunek. Kibicowali również goście z Niemiec, którzy przypłynęli dwoma statkami pasażerskimi. A bezpośrednio przed żeglarzami na scenie przy Morskim Porcie Stepnica odbyły się wybory Miss Lata nad Zalewem Szczecińskim, które wygrała Agata Wójcik ze Stargardu Szczecińskiego. Atrakcji przez trzy Dni Stepnicy było wiele i już teraz żeglarze zapowiadają swój równie liczny udział w III Regatach o Puchar Wójta Gminy Stepnica w dniu 12.07.2014 r.

Fot. Jacek Soroka

Komentarze