Gigant w Gdańsku

0
584

Do Gdańska zawita największy kontenerowiec świata Maersk Mc-Kinney Moller. Gigant odbywa swój dziewiczy rejs, a jego pojawienie się w jakimkolwiek porcie, powoduje poruszenie.

Wizyta tego unikalnego statku jest bardzo znaczącym wydarzeniem i okazją do pokazania mieszkańcom odwiedzanych portów oblicza współczesnego transportu morskiego. Liczby mówią same za siebie: statek zabiera ładunek 18.000 TEU (co odpowiada takiej samej liczbie kontenerów 20-stopowych), ma 400m długości, 59m szerokości i 73m wysokości. Trasa rejsu prowadzi z Azji do Europy, przez 12 portów. Rozpoczęła się 15.07.2013 r. w Korei, a Gdańsk jest 10-tym portem tego rejsu.
Informujemy Was o tym także dlatego, że prawdopodobnie STS Generał Zaruski weźmie udział w uroczystościach powitania duńskiego giganta w Gdańsku. Trwają przygotowania do tego wydarzenia. Statek będzie można podziwiać ze specjalnie przygotowanego punktu widokowego na plaży na Stogach, w drodze do terminala kontenerowego DCT Armator jednostki, firma Maersk, zapowiada również otwarcie interaktywnego centrum rozrywkowo-edukacyjnego, zlokalizowanego w sercu Gdańska oraz rejsy wycieczkowe dla wszystkich, którzy będą chcieli zobaczyć Triple-E (bo taka jest klasa statku) na własne oczy.

obraz nr 1

 
Źródło: http://zaruski.pl

Komentarze