Filmowe święto miłośników żagli

0
582

W dniach 20-21 kwietnia (sobota i niedziela) w Gdańsku odbędzie się edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Miłośnicy żagli będą mogli zapoznać się z najciekawszymi filmami dokumentalnymi o tematyce marynistycznej. Zapraszamy wszystkich na dwa wieczory do auli kinowej Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Gdańskim. W poniedziałek 22 kwietnia o godz. 18.0 w kinie Neptun odbędzie się  premierowy pokaz filmu „Tabarly”.

Wydarzenie ma na celu pokazanie szerokiej rzeszy publiczności interesującej się żeglarstwem najciekawszych i najważniejszych wydarzeń z historii żeglarstwa. Pokazanie dorobku polskiej i światowej kinematografii w temacie dokumentacji wydarzeń żeglarskich. Organizatorom zależy także na zachęceniu uczestników Przeglądu, często będących aktywnymi żeglarzami do realizowania własnych pomysłów filmowych podczas żeglarskich podróży.

Wśród filmów pokazywanych przez dwa weekendowe wieczory znajdą się m.in. obraz Michała DąbrowskiegoKarol Olgierd Borchardt – Kapitan własnej duszy”. Borchardt opowiada w filmie między innymi o tym, jak z powodów zdrowotnych nie dostał się za pierwszym razem do szkoły morskiej, i dopiero rok później, za osobistym wstawiennictwem generała Mariusza Zaruskiego, otrzymał indeks. „Kapitan własnej duszy” to także film o historii portu w Gdyni i o marzeniach o morskiej potędze kraju. Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 1974 roku i dopiero rok temu, po wielu latach przerwy, zostały ukończone. 

Z morską historią Trójmiasta związany jest także film o jachcie Generał Zaruski. Bractwo Żelaznej Szekli i rejsy na Zaruskim, to pod koniec lat 70. wielka okazja dla młodych ludzi z całej Polski posmakowania żeglarskiej przygody. 

Film „Kapitan” to z kolei inna historia dotycząca postaci związanej z historią żaglowca Dar Pomorza. Regaty wielkich żaglowców w ramach Operacji Żagiel z 1972 roku to okazja do przypomnienia osoby legendarnego kapitana Kazimierza Jurkiewicza. 

Zobaczymy też opowieść „Jachtem donikąd” o tragicznej historii „Raczyńskiego II”. W sierpniu 1979 roku, mieszkający we Francji Ryszard Raczyński zgłosił w PZŻ inicjatywę wystawienia nowoczesnego jachtu pod polską banderą do atlantyckich regat samotników OSTAR. Konstruktorem i sternikiem miał być Czesław Gogołkiewicz. Film opowiada o absurdach PRL-u i budowie jachtu w wiejskiej stodole pod Sandomierzem.

 Miłośników zimnych mórz i gór lodowych zainteresuje film „Berserk w Antarktyce” opowiadający o Jarle Andhøy, bezkompromisowym norweskim żeglarzu i wagabundzie. 

Należy koniecznie wspomnieć o filmie „Na głęboką wodę” z 2006 roku o słynnych regatach Golden Globe. Zwycięstwo Robina Knox-Johnstona to tylko jedna ze stron pierwszych regat non-stop dookoła świata. Drugą, niewiarygodną wręcz historią związaną z tymi regatami, to wielkie oszustwo innego Brytyjczyka, zakończone tragedią na oceanie… O innych filmach pokazywanych w ramach Przeglądu można przeczytać na stronie wydarzenia www.jachtfilm.pl w dziale Program.

Projekcjom filmów będą towarzyszyć ciekawe zapowiedzi i gawędy. Zaplanowano także konkursy związane z żeglarstwem oraz prezentowanymi filmami. 

Patronem honorowym Przeglądu jest Prezydent Miasta Gdańsk Pan Paweł Adamowicz oraz Polski Związek Żeglarski.

Sponsorami, partnerami i fundatorami nagród dla widzów Przeglądu są: Henri Lloyd, Delphia Yachts, Eljacht, Eurolot S.A. Teknos/ Oliwa, Pogodynka.Pl, Yachting Holidays, 3Oceans – armator żaglowca „Fryderyk Chopin”, Buff Polska, Fundacja CWM ZHP, Boatcraft.pl, Tanierejsy.pl, armator żaglowca Kapitan Borchardt, szkoła żeglarstwa Morka, Związek Miast i Gmin Morskich, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Gdańsk, portal Trójmiasto.pl, Magazyn Wiatr, Travel Channel, PortalŻeglarski.com, SailBook.pl.

Współorganizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Gdańsku jest Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator.

Szczególnym wydarzeniem w tych dniach będzie także polska premiera filmu Pierre’a Marcela, o legendzie francuskiego i światowego żeglarstwa pt.: „Tabarly”. Specjalny pokaz tego filmu odbędzie się w sali kina Neptun przy ul. Długiej 57, w poniedziałek 22 kwietnia o godz. 18.00.

Bohater filmu, Eric Tabarly był już za życia legendą. Od najmłodszych lat fascynował się żeglarstwem. Służył w Marynarce Wojennej. Został dowódcą okrętu, był też pilotem. Konstruował i budował coraz to nowocześniejsze jachty. Wygrał wiele regat morskich i oceanicznych. Przeżywał porażki, z których umiał się podnieść. Wychował wielu wspaniałych żeglarzy. Wiódł życie samotnika. Mimo że przez wiele lat zarzekał się, w końcu po 50-tce żeni się, ma dziecko i psa. Pasjonująca opowieść, pełna dramatycznych i czułych zdarzeń o wspaniałej symbiozie człowieka, jachtu i morza. 

Autor filmu, Pierre Marcel oparł swoją opowieść o bardziej i mniej znane materiały archiwalne oraz wypowiedzi bohatera, jego przyjaciół, członków załogi i osób mu najbliższych. Muzykę do filmu stworzył utalentowany kompozytor młodego pokolenia Yann Tiersen, znany polskim kinomanom z muzyki do filmu „Amelia”. Prapremiera filmu odbyła się w maju 2008 roku w Lorient z okazji otwarcia miasteczka żeglarskiego im. Erica Tabarly’ego. Film zdobył wiele nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych. We Francji był nominowany do Nagrody Cesara w kategorii filmów dokumentalnych.

 
Organizatorem specjalnego premierowego pokazu filmu „Tabarly” jest Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich i Konsul Honorowa Francji wraz z Misją Wojskową Ambasady. Specjalnymi gośćmi tego pokazu będą Pani Jacqueline Tabarly oraz reżyser filmu Pierre Marcel. Patronat Honorowy nad pokazem filmu „Tabarly” objęli m.in.: Pierre Buhler – Ambasador Francji w Polsce, Mieczysław Struk – Marszałek Woj. Pomorskiego, Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska oraz prof. Waldemar Moska – Rektor AWFiS w Gdańsku. Patronat medialny: TVP Gdańsk, Polska Dziennik Bałtycki, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr, portal Trójmiasto.pl. 

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników żagli.

Szczegółowy program Przeglądu, informacje o biletach i miejscach pokazów na stronie www.jachtfilm.pl 

Komentarze