Filmowa jesień w Warszawie

0
572

Trzecia edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film odbędzie się w warszawskim kinie „Wisła”  w dniach 30.11-01.12.2013 r.

Przed rokiem zaprezentowano kilkanaście produkcji, byli świetni prowadzący i ciekawi goście. 

W tym roku zobaczymy sporo produkcji zagranicznych. Film „O łodziach i braciach” to historia rodziny Herreshoff i dwóch braci – założycieli stoczni jachtowej. Obraz Toma Garbera to jeden z niewielu dokumentów opowiadających o projektantach i budowniczych najpiękniejszych i najszybszych jachtów z przełomu wieków. To opowieść o marzeniach i niezwykłej relacji Johna i Nathaniela, którzy mimo wielu przeciwności zdobywają światową reputację w regatowym świecie. To także opowieść o Ameryce z początku XX wieku, o rewolucji przemysłowej i technologicznej, powstawianiu fortun i budowaniu pięknych dużych jednostek. W takiej właśnie scenerii niewielka stocznia braci Herreshoff z Rhode Island zdobywa sławę, gdy po raz kolejny Thomas Lipton pretenduje do zdobycia Pucharu Ameryki na jachcie „Shamrock”.

Pozostając za oceanem, chcemy zwrócić uwagę na dokument „W kilwaterze szkunera Zaca”. To historia pięknego jachtu zbudowanego dla Templetona Crockera, jednego z pierwszych amerykańskich milionerów. Dzieje jachtu splatają się jak ludzkie losy. Jest on świadkiem sukcesów i porażek, czasów pięknych i trudnych. O historii łodzi opowiadają kapitanowie, załoganci i kolejni właściciele, między innymi hollywoodzki aktor Errol Flynn.

Nie zabraknie też polskich filmów. Tych z czasów siermiężnych i trochę już zapominanych, a także tych zrealizowanych całkiem niedawno. „Gdziekolwiek dopełni się Twój los” to obraz Michała Dąbrowskiego opowiadający o tragicznym wypadku żaglowca „Marques” podczas Operacji Żagiel w 1984 roku. Historia została opowiedziana głosem angielskiego dziennikarza i załogantów z Zawiszy Czarnego, którzy wzięli udział w akcji ratowniczej. Jest  to jedyny film zrealizowany o tej tragedii, tym bardziej warto zwrócić nań uwagę.

Warto też wspomnieć o filmie „Optimista” w reżyserii Kryspina Pluty. Będzie to pierwszy pokaz kinowy tego filmu w Warszawie. Autor przez dwa lata towarzyszył najmłodszym żeglarzom, stawiającym pierwsze kroki na łódkach klasy Optimist. Dokumentuje ich pierwsze spotkania z jachtem oraz pierwsze samodzielne pływania. Jest z nimi podczas wywrotek, w słońcu i w deszczu, widzi ich łzy spowodowane strachem, chwile zwątpienia, a także momenty radości i satysfakcji. Główny bohater filmu – 8-letni Mateusz, na którym skupia się oko kamery, jeszcze nie wie czy żeglarstwo to jest właśnie to…

Na zakończenie całego przeglądu szykujemy wielką gratkę. Zrealizowany w 2009 roku film o legendzie francuskiego i światowego żeglarstwa pt. „Tabarly”. Pełnometrażowy dokument pokazujący Erica Tabarly jako sportowca, żeglarza, ojca i męża. Obowiązkowy punkt programu dla wszystkich.

Nowością tegorocznego JachtFilmu będą pokazy filmów nadesłanych w ramach ogłoszonego wiosną konkursu „a morze kręci mnie”. Apel o zabranie na pokład jachtu kamery i nakręcenie krótkiej formy filmowej związanej z wodą i żaglami okazał się skuteczny. Spośród nadesłanych filmów, wybrano pięć nakręconych przez amatorów filmów. I te będą pokazane publiczności Przeglądu. Jury ogłosi autora nagrodzonego filmu, publiczność wybierze swego faworyta. Mamy nadzieję, że efekty pierwszej edycji konkursu będą zachętą dla innych podczas planowania kolejnych żeglarskich wypraw.

Pełna lista filmów, które będą pokazane podczas spotkania w Warszawie dostępna jest na stronie www.jachtfilm.pl. Gospodarzami Przeglądu będą redaktor Andrzej Radomiński i kpt. Janusz Zbierajewski.

Warto też wspomnieć i już teraz podziękować firmom i instytucjom, bez których realizacja tego wydarzenia byłaby nieporównywalnie trudniejsza.

Partnerami Przeglądu są: PZŻ, Henri Lloyd, Delphia Yachts, 3 Oceans, agencja Jet Line, Teknos/ Oliva,

Patroni medialni: TVN Meteo, Magazyn Żeglarski, Radio Plus, Magazyn Wiatr, Żeglarka.pl, Szanty24.pl, Sailbook.pl, Tanierejsy.pl, Pogodynka.pl, noderadio.com.

Fundatorzy nagród: armator żaglowca „Fryderyk Chopin”, GoPro, Buff, szkoła żeglarstwa Morka, Tawerna Korsarz, Boatcraft, Vector Sails, Logbooki.pl, wydawnictwo Bezdroża, Speedyacht.pl

Szczegółowy program, opisy filmów, informacje o biletach oraz wydarzeniach dookoła Przeglądu na stronie www.jachtfilm.pl.

obraz nr 1

Komentarze