Film o Jance Bielak

0
559

W czwartek 5 grudnia podczas kolejnego spotkania cyklu „Kino pod żaglami” widzowie mogli obejrzeć film dokumentalny Bohdana Sienkiewicza i Michała Dąbrowskiego „Janka. Morska księżniczka”. Film opowiada o Janinie Bielak – zmarłej w 2009 roku w Londynie Polce, która przez ostatnie 35 lat swojego życia pracowała i żyła dla morza.  Janka Bielak – pierwsza dama polskiego żeglarstwa, była pomostem łączącym obie strony „żelaznej kurtyny”. To ona wprowadziła Gdynię w wielki świat żagli – dzięki jej działaniom po zwycięstwie „Daru Pomorza” w Cutty Sark Tall Ships’ Races w 1972r., zorganizowano zakończenie kolejnego zlotu żaglowców właśnie w Gdyni.  Była honorowym ambasadorem polskich żeglarzy.

Gościem specjalnym spotkania był redaktor Bohdan Sienkiewicz – reżyser filmu, który opowiadał o realizacji filmu, a niektórzy widzowie, znający Jankę, wspominali jej postać i czasy  w których żyła i działała.

Na następną projekcję „Kina pod żaglami” zapraszamy 12 grudnia na film Konstantego Kulika „W poszukiwaniu legendy”. Film opowiada o przebyciu żaglowym 15-metrowym jachtem Przejścia Północno-Zachodniego przez bardzo młodą załogę. Film wyświetlany był na wielu festiwalach i przeglądach, na Festiwalu Filmów Sportowych w Palermo dostał nagrodę dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera. Na spotkaniu obecni będzie reżyser filmu Konstanty Kulik. Zapraszamy!

Informacje na temat pokazów znajdują się na stronie: http://www.pozz.org.pl/ i na profilu projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/kino.pod.zaglami

„Kino pod żaglami” to cykl poświęcony filmom o tematyce żeglarskiej. Każdy pokaz połączony jest ze spotkaniem z twórcami poszczególnych filmów albo ich bohaterami. Cykl ten to nowy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego realizowany wspólnie z Andrzejem Minkiewiczem, organizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film.

Projekcje „Kina pod żaglami” odbywają się w każdy czwartek o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11 (wejście od strony Skweru Kościuszki). Każde spotkanie połączone jest z losowaniem drobnych upominków dla widzów. Dla gości „Kina pod żaglami” na czas pokazów udostępniony jest parking POZŻ. Wstęp wolny.

Komentarze