Eurosea XIII w Gdyni

0
499

 

Od środy w Pucku trwa Eurosea 13 – międzynarodowe seminarium instruktorów skautowych zajmujących się wychowaniem wodnym i morskim. Pośród uczestników są reprezentanci 16 krajów: Belgii, Danii, Grecji, Włoch, Portugalii, Szkocji, Czech, Irlandii, Słowacji, Hiszpanii, Finlandii, Litwy, Australii, Holandii, Austrii i oczywiście Polski.

Eurosea 13 to przede wszystkim miejsce do wymiany doświadczeń, podzielenia się dobrymi praktykami w pracy ze skautami wodnymi oraz integracja środowisk europejskich. W trakcie konferencji wybierane jest także miejsce kolejnego seminarium oraz skład grupy Odysseus, zarządzającej europejskim skautingiem wodnym. Wydarzenie organizowane jest co dwa lata. Polska jako pierwszy kraj ma możliwość organizacji konferencji po raz drugi. Poprzedni e seminarium miało miejsce w roku 2000 w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Perkoz” niedaleko Olsztynka.

Program Eurosea 13 to nie tylko warsztaty. Podczas kilku dni spędzonych na Pomorzu, uczestnicy będą mieli okazję poznać historię Pucka, pożeglować po zatoce czy skosztować lokalnych potraw. W sobotę uczestnicy seminarium wezmą udział w rejsie flagowym żaglowcem Związku Harcerstwa Polskiego s/y Zawisza Czarny z Gdyni na Hel.

– Dzięki wydarzeniom takim jak te możemy poobserwować jak pracują harcerze na świecie, poznać ich problemy i sposoby radzenia sobie z nimi. To także świetna okazja, by pochwalić się tym co ciekawego robimy w Polsce. Ponadto na takich seminariach, gdy spotykają się ludzie z różnych państw, rodzą się pomysły różnorakich projektów: wspólnych rejsów, regat, zlotów itp. Eurosea to wymarzone miejsce do realizacji popularnego ostatnio networkingu – zawierania znajomości, które zaowocują pożytecznymi działaniami  – mówi harcmistrz Rafał Klepacz, kierownik Wydziału Wychowania Wodnego Głównej Kwatery ZHP.

Seminarium w niedzielę zakończy wspólne podsumowanie i sprecyzowanie wniosków do pracy w kolejnych latach. Następna okazja wzięcia udziału w konferencji dopiero za dwa lata.

Organizatorem seminarium Eurosea 13 jest Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP i Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni.

 

Komentarze