Europejska Liga Mistrzów w żeglarstwie na półmetku

0
170

Znakomicie spisują się polscy żeglarze w pierwszych regatach nowego cyklu imprez pod nazwą EUROSAF Champions Sailing Cup, które trwają u wybrzeży holenderskiego Medemblik. Niemal we wszystkich konkurencjach znajdują się w pierwszej dziesiątce. Najwyżej sklasyfikowany jest brązowy medalista igrzysk olimpijskich w klasie RS:X Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot, ENERGA Sailing Team), który zajmuje drugą lokatę.

Zawody Delta Lloyd Regatta przez ostatnie lata wchodziły w skład Pucharu Świata. Od tego roku Międzynarodowa Federacja Żeglarska przemodelowała najważniejszy cykl regat pozostawiając w nim tylko dwie europejskie imprezy – hiszpańską Majorkę i francuskie Hyeres. W związku z tym organizatorzy tak dużych zawodów jak chociażby w Medemblik czy Kieler Woche w Niemczech założyli swój własny cykl pod nazwą Europejskiej Ligi Mistrzów. Pierwsza impreza odbyła się na początku maja na słynnym jeziorze Garda we Włoszech. Tym razem przyszedł czas na Holandię.

Holenderskie regaty zawsze słynęły z silnych wiatrów i nie inaczej jest w tym roku. Pierwsze dwa dni silne porywy i żegluga w ślizgu. Dopiero dziś warunki były nieco lżejsze. Bardzo dobrze spisują się wszyscy zawodnicy kadry narodowej PZŻ uczestniczący w zawodach.

Po dziesięciu wyścigach klasy RS:X na drugiej pozycji znajduje się Przemysław Miarczyński. Ustępuje on jedynie mistrzowi olimpijskiemu, reprezentantowi gospodarzy Dorianowi van Rijsselberge. Znakomite czwarte miejsce zajmuje Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który wygrał dzisiejszy pierwszy wyścig. Na trzeciej pozycji znajduje się ubiegłoroczny mistrz świata Francuz Julien Bontemps. Wyśmienite pozycje w tak doborowej stawce potwierdzają, iż w klasie RS:X jesteśmy potęgą.

Wśród kobiet rewelacyjnie spisuje się młoda Kamila Smektała (YKP Warszawa), która w dzisiejszych biegach dopływała do mety na pozycjach 1,2,3 i łącznie sklasyfikowana jest na piątej pozycji tracąc do liderki jedynie pięć punktów. Siódma, ale już z nieco większą stratą jest Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W klasie Finn trzecie miejsce zajmuje Piotr Kula (BTŻ Biskupiec). Procentuje wcześniejszy wyjazd z zawodów pucharu Polski i odbycie dodatkowych treningów na akwenie w Holandii. Utratę zwycięstwa w Pucku Piotr odbija z nawiązką teraz.

W klasie Laser Standard nasz jedyny reprezentant Kacper Ziemiński żegluje bardzo pewnie i równo, co daje mu na półmetku wysoką, siódmą pozycję.

Zawody w Medemblik potrwają do soboty kiedy to odbędą się wyścigi medalowe. Liczymy, że udział w nich weźmie liczne grono polskich zawodników.

 

Wyniki dostępne na stronie regat http://www.deltalloydregatta.org

Na relację zapraszamy na stronę PZŻ http://www.pya.org.pl oraz facebook https://www.facebook.com/polsailing

Fot: Materiały prasowe organizatora © Sander van der Borch

Komentarze