Energa Yacht Racing zdobywa brąz Mistrzostw Europy w St. Petersburgu

0
247

 

Przemysław Tarnacki wraz z załogą Energa Yacht Racing wywalczył brązowy medal Mistrzostw Europy w zakończonych właśnie regatach Sails of White Nights w St. Petersburgu.

 

Spektakularne regaty Sails of White Nights od czwartku rozgrywane były samy centrum Sankt Petersburga w tle zabytkowego Ermitaża, Newskiego Prospektu czy Twierdzy Pietropawłowskiej na rzece Newa. Oprócz załogi Tarnackiego na starcie pojawiło się 9 załóg z Rosji, Szwecji, Włoch, Francji, Niemiec i Finlandii.

 

 

Energa Yacht Racing zakończyła rundę „każdy z każdym”, tzw. Round Robin z kompletem zwycięstw, dzięki czemu awansowała bezpośrednio do półfinałów. Tam niestety polska załoga przegrała z wybitnie dziś żeglującym Francuzem Pierre Quirog.

 

Wygraną walkę o 3 miejsce  Przemysław Tarnacki stoczył z włoską załogą Valerio Galati.

 

„Jestem bardzo zadowolony z brązowego medalu. Podium Mistrzostw Europy dziś wcale nie było dla nas takie oczywiste. W półfinale nie daliśmy rady świetnie żeglującym Francuzom, którym widocznie pasował porywisty wiatr i nierówny prąd na rzece. Z kolei podczas wyścigów o 3. miejsce zostaliśmy kilkukrotnie ukarani, ale na szczęście udało nam się wywrzeć presję na przeciwniku i on również otrzymał kary od arbitrów. Ostatecznie, po dniu pełnym wrażeń to my dwukrotnie przekroczyliśmy metę przed włoską załogą i upragniony medal jest nasz” powiedział Przemysław Tarnacki po zakończeniu regat.

 

Natomiast w finałowej rozgrywce Wladimir Lipavski (Rosja) pokonał Francuza Pierre Quirog i to on został Mistrzem Europy EUROSAF w Match Racingu 2015.

 

Załoga Energa Yacht Racing startowała w składzie: Przemysław Tarnacki (sternik, Gdańsk), Filip Pietrzak (trymer grota, Olsztyn), Przemysław Płóciennik (trymer żagli przednich, Gdansk).

 

***

Energa Sopot Match Race to pierwsze w Polsce Centrum Profesjonalnego Jachtingu Sportowego, które ma na celu promowanie i rozpowszechnianie tej prestiżowej odmiany żeglarstwa zawodowego oraz szeroko pojętego jachtingu sportowego. Realizacja misji ESMR przejawia się przede wszystkim w organizowaniu Regat Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF w formule match racing. Będąc pionierem match racingu w Polsce ESMR należy jednocześnie do elitarnej grupy 15 światowych organizatorów tego typu zawodów o najwyższym formacie – Grade 1. Zawody odbywają się wzdłuż sopockiego molo skupiając widzów i kibiców żeglarstwa . Poprzez match racing propaguje również uprawianie żeglarstwa jako sposobu na aktywny wypoczynek.

 

Partnerami regat Energa Sopot Match Race 2015 są: Energa (partner tytularny); Albert Riele, Ferrari Katowice, New Age Media, Dentsu Aegis Network, Pelle P (partnerzy główni).

 

foto: Robert Hajduk

 

Komentarze