Energa Sopot Match Racing 2016 – dzień pierwszy

0
318

8 załóg, 32 zawodników z całego świata – jedno najważniejsze miejsce – Sopot od dziś stał się światową stolicą żeglarstwa. Wszystko za sprawą Energa Sopot Match Race – prestiżowej imprezy w ramach cyklu World Match Racing Tour. Dzisiejszy dzień to wyścigi jachtów Diamant 3000 – bezapelacyjnym zwycięzcą jest załoga Energa Volvo Yacht Racing, która wygrała wszystkie swoje wyścigi.

Po dwugodzinnym oczekiwaniu na wiatr, tuż po godzinie 12:00 na wodach Zatoki Gdańskiej załogi zameldowały się na linii startu. Zgodnie z wynikiem wczorajszego losowania mecz otwarcia rozegrany został pomiędzy australijską załogą dowodzoną przez Sama Gilmoura a polską załogą Łukasza Wosińskiego.

Wiatr 3 do 4 węzłów nie rozpieszczał żeglarzy, tym bardziej dzisiejsze wyścigi wymagały od zawodników niezwykłych umiejętności, by łapać każdy podmuch. Dopiero w drugiej części dnia wiatr sprzyjał widowiskowej walce. Prawdziwy teatr żeglarski to pierwsze 4 minuty przed każdym wyścigiem. Tak zwana faza przedstartowa, nierzadko to właśnie od tego momentu zależy całość wyścigu. Dobrze wie o tym Przemysław Tarnacki sternik Energa Volvo Yacht Racing Team, który nie przegrał dziś żadnego pojedynku.

 
Mamy 4 minuty, żeby dobrze ustawić się na starcie, żeby spróbować zmusić przeciwnika do jakiegoś błędu i mówiąc naszym językiem – wbić mu karę. No a potem trzeba już zająć odpowiednie miejsce, dobrać odpowiednią prędkość do wiatru i wystrzelić ze startu.
 
obraz nr 1

 
© Copyright 2016 || Robert Hajduk – ShutterSail.com || All Rights Reserved ||
 
Energa Sopot Match Race to regaty, które rozgrywane są w tak zwanej formule meczowej – 1:1, oznacza to, że bezpośrednio ścigają się ze sobą dwie załogi. Na pokładzie o jak najszybsze przekroczenie linii mety walczą: sternik, dziobowy, trymer grota oraz trymer spinakera. Jak mówi Joachim Aschenbrenner sternik szwedzkiej reprezentacji – sopockie zawody to pełen profesjonalizm nie tylko ze strony zawodników, chwali także organizatora.
 
Jest świetnie, byliśmy tu już kilka razy i z każdym przyjazdem jest coraz lepiej. Zarówno na lądzie jak i na wodzie wszystko jest bezbłędnie zorganizowane.
 
Jacht Diamant 3000, na którym rozgrywane są regaty Energa Sopot Mach Racing to ponad 10 metrów długości kadłuba, 2 i pół metra szerokości jednostki, a powierzchnia żagla to 85m2. Jutrzejszy dzień to zestawianie klasyki – kontynuacja wyścigów jachtów Diamant 3000 – z nowoczesnością, zmagania załóg na katamaranach M32.
 
obraz nr 2

 
© Copyright 2016 || Robert Hajduk – ShutterSail.com || All Rights Reserved ||
 

PROGRAM ZAWODÓW na nadchodzące dni

CZWARTEK

10.00 – 18.00 Wyścigi: runda round robin (‘każdy z każdym’) wokół sopockiego mola

18.30 Konferencja prasowa – Volvo VIP Lounge

19:30 Premiera Katamaranu Wave 58 Breeze – Volvo VIP Lounge

20:30 Ocean Challenge Yacht Club Night, Unique Club & Lounge (Only for Sponsor Guests)

PIĄTEK

10.00 – 17.30 Wyścigi: półfinały – wokół sopockiego mola

17.30 – 18.00 Wyścig VIP Race – wokół sopockiego mola

18.30 Konferencja prasowa – Volvo VIP Lounge

20.30 Yachting Night, Unique Club & Lounge (Only for Sponsor Guests)

SOBOTA

10.00 – 15.00 Wyścigi: mały finał i finał – wokół sopockiego mola

15.00 Konferencja prasowa – Volvo VIP Lounge

17.00 Ceremonia zakończenia regat – Scena przy fontannie

20.30 Volvo Yachting Banquet, Sheraton (Only for Sponsor Guests)

Partner tytularny – Energa

Partnerzy główni – Volvo, Albert Riele, New Age Media, Oshee, Dr Irena Eris

Partner innowacyjny – Dentsu Aegis Network

Official Broadcaster – Eleven Sports Network

Partnerzy – Garmin, Moët, Clever Frame, Yacht & Yachting, Super Yachts, T4B Group, Pelle P, Cosmopolitan Twarda 4, Wave Catamarans, Sopot Marina, Oakley, Sigg, White Wood, Sailcloth Technology, Wiatr i Woda, Sail Service, Heban, Kąpielisko Morskie Sopot, Elite Gym, Code Zero, Nespresso.

Honorowy patronat nad regatami objął Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka.
 

O regatach

Energa Sopot Match Race to pierwsze w Polsce Centrum Profesjonalnego Jachtingu Sportowego, które ma na celu promowanie i rozpowszechnianie tej prestiżowej odmiany żeglarstwa zawodowego oraz szeroko pojętego jachtingu sportowego. Realizacja naszej misji przejawia się przede wszystkim w organizowaniu Regat Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF w formule match racing. Będąc pionierem match racingu w Polsce, należymy jednocześnie do elitarnej grupy 15 światowych organizatorów tego typu zawodów o najwyższym formacie – Grade 1. Zawody odbywają się wzdłuż sopockiego molo skupiając widzów i kibiców żeglarstwa. Poprzez match racing propagujemy również uprawianie żeglarstwa jako sposobu na aktywny wypoczynek. W tym celu organizujemy w Sopocie regaty dla żeglarzy amatorów oraz eventy żeglarskie dla firm. Organizujemy również kursy żeglarskie dla dzieci i młodzieży.

 

Komentarze