Energa Sailing: Druga doba i 851 Mm za rufą

0
620
obraz nr 1

Gutek z pokładu 🙂

Podsumowanie drugiej doby na trasie: przez 48 godzin od startu Gutek na pokładzie jachtu ENERGA pokonał 851 Mm. Średnia prędkość od startu 17.72 węzła (stan na godz. 23.31 UTC). Safran 6 Mm z przodu, ale należy pamiętać, że wystartował 15 minut wcześniej, co przy tych jachtach i prędkościach daje  niewielką różnicę.

 Obecnie ( stan na godz. 0900 UTC – 1100 czasu polskiego) ENERGA znajduje się na wysokości St. John’s na Nowej Fundlandii. Wciąż mgła. Na dzisiaj prognoza przewiduje stały wiatr o prędkości 21-24 węzły z kierunku SW. Czysto – bez gór lodowych. Do mety jeszcze 1872 Mm.

A dzisiaj w TVP Kronika po Sport Wiadomościach o godzinie 20 będzie mowa o Gutku i biciu rekordu, warto – mam nadzieję – oglądać!

Gutek za Halifaxem

Taki mail dziś rano dostałam:

“Cześć. Jestem po pierwszej dobie, warunki zmieniły sie od wczoraj, wyraźnie, jest już mgla i wyraźnie spadła temperatura. Od startu cały czas jestem ubrany w pełny sztormiak. W nocy coś zaczepiło się o kil, musiałem zrzucić wszystkie żagle i stanąć w dryf. Udało się uwolnić, ale nawet nie wiem, co to było. Ile tych śmieci pływa w oceanach!

W łódce bardzo wilgotno, woda skrapla się na każdym kawałku węgla, co jakiś czas wybieram wszystko gąbką. Piękna wilgoć! Jak sobie pomyślę, że to jest olej opałowy  albo ropa …. Brr.

Do Halifaxu mam 90 mil, jade na jednym refie i JT, J3 – to sprawdzony zestaw na ten kąt do wiatru jaki mam – kurs 60 stopni.

W tej mgle minąłem się z kutrem rybackim dosłownie o 10 metrów, a miałem prędkość 24 węzły – wyobraźcie sobie, że nie było go na AIS, zobaczyłem go na radarze, ale w ostatniej chwili, dosłownie 08 mili od niego. Usłyszałem ich też przez UKF – rozmawiali po polsku, pytali się kogoś czy coś złowił itp. Próbowałem do nich zagadać, ale się nie odezwali. Ale to nie był koniec – jakieś 50 metrów ode mnie mijałem też wielki jacht, którego z kolei radar nie widział, ale AIS tak. Moim zdaniem powinno być to jakoś lepiej uregulowane – przy dużym ruchu i ograniczonej widoczności takie spotkania są niebezpieczne.”

 

Po dwóch stronach ortodromy

Jacek pisze: “Ciekawy pojedynek Gutkowskiego i Guillemot’a. na godzinę 1700 UTC, obaj żeglarze płyną po dwóch stronach linii ortodromicznaej w odległości 26 mil od siebie. Na tym etapie trudno ocenić kto wygrywa. Jeśli liczyć odległość do mety po ortodromie z pozycji jachtów… wygrywa SAFRAN o 4 mile morskie. O tyle właśnie ma bliżej do Lizard Point. To żadna różnica, zważywszy, że do wybrzeża Anglii mają jeszcze 2570 mil.”

obraz nr 4

Wyścig po rekord Północnego Atlantyku rozpoczęty!

obraz nr 5

Fot. Bjoern Kils, NYmediaBoat.com

Zbigniew Gutkowski i Marc Guillemot wystartowali z Nowego Jorku do Europy. Pierwszy match-racing przez Atlantyk na trasie Ambrose Light – Lizard Point rozpoczęty!

27 czerwca 2013 o godzinie 19.31 czasu lokalnego, 23.31 UTC (28 czerwca 2013 o godz. 01.31 czasu polskiego) Zbigniew Gutkowski na jachcie ENERGA przeciął linię startu przy latarni morskiej Ambrose Light w Nowym Jorku i rozpoczął próbę pobicia rekordu Północnego Atlantyku z Ameryki do Europy. W chwili startu ENERGA miała postawiony pełen grot i solent, prędkość wiatru wynosiła 15-18 węzłów, fali właściwie nie było. Chwilę wcześniej przed Gutkiem, o godzinie 19.19 (01.19 czasu polskiego) wystartował Marc Guillemot.

Transatlantycka trasa z Ameryki do Starego Kraju, czyli od latarni Ambrose Light Tower w Nowym Jorku do linii łączącej przylądek Lizard w Kornwalii (Wielka Brytania) z francuską wyspą Quessant (Ushant) na bretońskim wybrzeżu, to teoretyczny dystans 2880 Mm  mierzony przez WSSRC – Światową Radę Rekordów Żeglarskich.

Polak zamierza w jak najkrótszym czasie, samotnie, na jednokadłubowym jachcie klasy Open 60 – ENERGA – dotrzeć do celu pokonując aktualny rekord tej trasy należący do Brytyjczyka Alexa Thomsona i wynoszący 8 dni 21 godzin 8 minut.

Jednak nie płynie sam – równolegle z Gutkiem wystartował słynny żeglarz francuski Marc Guillemot na jachcie SAFRAN, tej samej klasy co jednostka Gutkowskiego. Po raz pierwszy w historii rekordu będzie można więc obserwować niezwykły wyścig dwóch świetnych żeglarzy przez Atlantyk, w pościgu za rekordem.

Pogoda na trasie nie będzie łatwa ze względu na gęstą mgłę poważnie ograniczającą widoczność i znacznie utrudniającą żeglugę. To normalne zjawisko w tym rejonie i jedna z poważniejszych trudności na trasie, oprócz prawdopodobieństwa napotkania sieci rybackich, statków, wielorybów czy nawet gór lodowych. Dlatego rekord Północnego Atlantyku stanowi poważne wyzwanie i nie każdemu, kto próbuje, udaje się go pobić.

Trasę Gutka można śledzić na interaktywnej mapie znajdującej się na stronie http://energasailing.pl w zakładce „Tracking” w prawym górnym rogu. Pozycja jachtu ENERGA będzie aktualizowana co 2 godziny. Bieżące informacje przekazywane przez Gutka z trasy będą zamieszczane na profilu EnergaSailing na Facebooku oraz na stronie projektu.

 

obraz nr 6

W drodze na start w kanale Ambrose Channel. / Fot. Bjoern Kils, NYmediaBoat.com

Źródło: http://milkajung.com

Komentarze