Dźwigozaury” jak nowe

0
511

 

      Mają swoje lata, wiernie obsługiwały  – od 1929 r. – przeładunki portowe na Łasztowni, przy dzisiejszym Nabrzeżu Starówka, ale pod koniec XX wieku, wraz z byłym PPDiUR „Gryf”, poszły w odstawkę.  Ostatnio przeszły gruntowną odnowę, a ich nowe szaty można już codziennie oglądać. We wtorek 7 bm. odbył się obok nich nawet specjalny briefing prasowy, z udziałem m.in. Prezydenta Miasta Piotra Krzystka; była mowa także o dalszej modernizacji i przebudowie dźwigów i całego nabrzeża. Niedługa dostaną specjalne podświetlenie, ale niestety – w międzyczasie mocno zdewastowane po wyłączeniu z eksploatacji – pozostaną już na wieki (?) tylko martwymi zabytkami techniki morskiej i niemymi świadkami portowej historii Łasztowni. Będą jednak z pewnością – już jako niezwykłe „dżwigozaury” – atrakcyjnym akcentem w pejzażu morskiego Szczecina, oglądanym m.in. przez miliony gości zbliżających się tegorocznych sierpniowych finałów  …

światowych regat The Tall Ships Races…   WS)

 

7035_3-d?wigi2017(1).webp

    Więcej poniżej, w komunikacie prasowym  Tomasza Owsik-Kozłowskiego,rzecznika prasowego Żeglugi Szczecińskiej

                                                                          Zdjęcie: Wiesław Seidler 

Dźwigozaury zaświecą!

 

Zakończyła się renowacja trzech portowych żurawi stojących na Nabrzeżu Starówka w sąsiedztwie Trasy Zamkowej. Odświeżone kolory wyremontowanych dźwigów zostaną dodatkowo wyeksponowane dzięki podświetleniu konstrukcji.

      Iluminację szczecińskich dźwigozaurów mieszkańcy i turyści oglądać będą mogli codziennie od wtorku do niedzieli (7 – 12 lutego) od godz. 18.00 do późnych godzin nocnych. Za sprawą podświetlenia podkreślony zostanie odzyskany dawny blask konstrukcji.

– Stajemy przed naszymi dźwigozaurami, które nabierają nowego kształtu, nowego wyrazu – powiedział Prezydent Miasta Piotr Krzystek. – Nasze żurawie wyglądają teraz naprawdę pięknie. Od dziś w nowej formie uatrakcyjniają tę część miasta. Obecnie trwają prace nad nabrzeżem, które w pełni odnowione, wraz z dźwigami, stanowić będzie piękną całość. Bardzo cieszymy się z kolejnego tak ważnego kroku w ożywianiu Łasztowni.

     Docelowo Urząd Miasta Szczecin planuje podświetlić żurawie na stałe. W założeniu iluminacja miałaby być gotowa wraz z oddaniem do użytku nowej części nabrzeża (od Trasy Zamkowej do granicy Portu Rybackiego Gryf przy krańcu Łasztowni). Dzięki trwającym pracom Szczecin zyska ok. 650 metrów nowego bulwaru – z ławeczkami, śmietnikami, stojakami rowerowymi, oświetleniem i zupełnie nową nawierzchnią.

     – Renowacja dźwigów jest elementem całości projektu przebudowy Nabrzeża Starówka – mówił Paweł Adamczyk, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin. – Żurawie stały się integralną częścią tego projektu, na stałe wpisały się już w strukturę naszego miasta. Pełny efekt przebudowy mieszkańcy i turyści zobaczą na przełomie czerwca i lipca. Wtedy nowe bulwary i odrestaurowane dźwigi w pełni uatrakcyjnią tę część szczecińskich nabrzeży. 

Za renowację dźwigozaurów odpowiadała spółka Mega z Gdyni. Wartość realizacji zadania wyniosła 554 tys. zł. Gdyńska Mega w konsorcjum ze szczecińską firmą Kowal realizuje także przebudowę i modernizację Nabrzeża Starówka. Koszt inwestycji to 13.985.109 zł.

 

Szczecińskie dźwigozaury pochodzą z 1929 roku. Ich właścicielem jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.

 Pozdrawiam,   Tomasz Owsik-Kozłowskirzecznik prasowy

 

Komentarze