„Dar Młodzieży” – ostatni rejs

0
345

Żaglowiec Akademii Morskiej po raz ostatni w bieżącym roku rzucił cumy i opuścił swoje stałe miejsce postoju  przy Nabrzeżu Pomorskim gdyńskiego portu. Była to jednak bardzo krótka podróż – „Dar Młodzieży” popłynął do Gdańskiej Stoczni Remontowej, gdzie przejdzie tzw. remont pośredni dla potwierdzenia klasy.  W ramach prac stoczniowych wykonane zostaną przeglądy, konserwacja i regulacje silników głównych, zestawu sterowego, steru strumieniowego, wału śrubowego. Zmodernizowana zostanie część kabin, a po wydokowaniu, kadłub żaglowca poddany zostanie czyszczeniu i malowaniu. Odświeżony „Dar Młodzieży” powróci do Gdyni w styczniu 2014 r.

„Dar Młodzieży” odbył w bieżącym roku 10 podróży, odwiedził, poza macierzystą Gdynią,  12 portów zagranicznych  – Antwerpię (dwukrotnie), Porto, Dublin, Hamburg, Bremerhaven (dwukrotnie), Dunkierkę, Rouen, Den Helder, Aarhus, Warnemunde, Skagen, Amsterdam oraz Szczecin (dwukrotnie), siedmiokrotnie brał udział w zlotach żaglowców. Tysiące zwiedzających przewinęło się w całym  sezonie przez pokład fregaty.

W sumie, podczas  trwającego 8,5 miesiąca sezonu morskiego, przeszkolono ponad 1200 praktykantów, w tym studentów Akademii Morskich z Gdyni, Szczecina i Hogere Zeevart School  w Antwerpii, uczniów średnich szkół morskich z Gdańska, Świnoujścia i Szczecina, oraz grupy żeglarzy i kardiologów, którzy „Darem Młodzieży”, w ramach tzw. „Rejsu dla serca”, popłynęli na  Europejski Kongres Kardiologiczny do Amsterdamu.

Aleksander Gosk

 

 

 

 

Komentarze