Czy będzie przekop Mierzei Wiślanej?

0
480

Zgodnie z oficjalnymi informacjami w 2017 roku ma się rozpocząć inwestycja dzięki której Zalew Wislany w polskiej części zostanie połączony z Bałtykiem. Niewątpliwie jest to krok kontrowersyjny. Wpływnie on na skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyku. Powstanie możliwość żeglugi zarówno po otwartym Bałtyku jak i po nieodkrytych częściach Zalewu. Jednak głosy w sprawie budowy są podzieone. 

Władze określiły przekop Mierzei Wiślanej jako projekt priorytetowy, brakuje jednak nadal dokładnych terminów oraz pozwolenia od Komisji Europejskiej. Obszar Zalewu i Mierzei to miejsce ważne pod względem środowiskowym i aby zapadły decyzje muszą zostać szczegółowo rozpatrzone wpływy na siedliska priorytetowe (Na terenie Zalewy Wiślanego wyznaczono dwa obszary siedliskowe: PLH280007 (Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana – obszar siedliskowy) i PLB280010 (Zalew Wiślany – obszar ptasi)). KE podkreśla, że tego typu inwestycje nie są zalkazane na obszarach Natora 2000, jednak przed ich rozpoczęciem powinny zostać przeprowadzone wnikliwe analizy. Organizacja ekologiczna WWF Polska informuje, że „przekop Mierzei Wiślanej jest inwestycją, która źle wpłynie na środowisko i nie przyniesie obiecywanych ekonomicznych korzyści”, ponadto podkreśla, że w prognozie oddziaływania na środowisko „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” nie podano kompletnych informacji m.in. brak prognozy natężenia ruchu po planowanym torze wodnym, informacji o miejscu i sposóbie składowania urobku pogłębiarskiego czy wpływu lodołamania zimą. 

Szacunkowo inwestycja ma kosztować między 800 a 900 mln zł. Budowa kanału planowana jest na terenie gminy Sztutowo, między Katami Rybackimi a Krynica Morską (Nowy Świat – wariant II). Długośc kanału ma wynieść 1400 m, szerokość 60 m. Poza samym kanałem inwestycja zakłada również stworzenie portu od strony Bałtyku.

Z perspektywy żeglarzy taka inwestycja to uatrakcyjnienie tej części Bałtyku i otwarcie Zalewu na świat. Powstała by alternatywa w wyborze tras rejsów oraz nowy port na poslkim wybrzeżu. Zalew z pewnościa przyciagnąłby nie tylko żeglarzy morskich, ale i śródlądowych – znudzonych żeglugą po popularnych akwenach.

Komentarze