Czas rankingów, nagród i podsumowań 2016…

0
340

 

    Zima – kalendarzowa i żeglarska – w pełni, krajowe mariny w lodach, a na dalekich morzach pozostają nasze jachty w wokółziemskich wojażach – m.in. „Wassyl”, „Regina R.” i „Sputnik II”, do których w Wigilię dołączył brawurowo, a teraz minął już równik Zbigniew „Gutek” Gutkowski, na jachcie „Globe” Żeglarze i miłośnicy wielkich żagli pozostający w kraju nie tylko trzymają za nich kciuki i śledzą ich poczynania via Internet, ale też mają okazję do udziału w także internetowych rankingach i głosowaniach na najważniejsze żeglarskie dokonania w byłym już sezonie 2016. Jest w czym wybierać, o czym już pisałem na naszej stronie ZOZZ, ale jeszcze raz przypominam…

– Rejsy Roku i Żeglarze Roku 2016  –  grudniową decyzją Jurynajbardziej prestiżowekrajowe nagrody żeglarskiePZŻ , czyli Srebrny Sekstant” i Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2016” odbierze w marcu w Gdańsku nasz  kpt. Szymon Kuczyński, za samotne opłynięcie świata na niewielkim jachcie „Atlantic Puffin”, ale trwa .jeszcze – do 24 stycznia br. – interenetowe głosowanie na Żeglarza Roku 2016 Magazynu „Wiatr”, gdzie jednym z pięciu nominowanych kandydatów także jest Szymon (szczegóły na www.wiatr.pl/konkurs). Przypomnę z kolei, ż od 10 stycznia do 15 lutego br. przyjmowane są zgłoszenia kandydatur do ustanowionych po raz pierwszy specjalnych Nagród Żeglarskich Szczecina, w 10 kategoriach, w tym także na Rejs Roku 2016 i Żeglarza Roku 2016 (szczegóły na stronie ZOZŻ i na www.nagrodyzeglarskie.szczecin.pl). Te nagrody zostaną wręczone na Gali w dn. 25 marca br., natomiast wcześniej – w niedzielę 12 lutego br., o godz. 11.00 – odbędzie się tradycyjne podsumowanie sezonu 2016 ZOZŻ w „Jachtowej”, gdzie poznamy m.in. Szczeciński Rejs Roku ZOZŻ i Żeglarza Roku ZOZŻ 2016, a także laureatów innych nagród, odznaczeń i medali.

 

obraz nr 1

– Remontujemy „Magnolię”  – jeszcze tylko do 18 stycznia br. można głosować  na ogólnomiejski projekt nr 96 – „Remont Szczecińskiego Jachtu „Magnolia”, zgłoszony do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Liczy się każdy głos – apeluje do przyjaciół żeglarstwa kapitan jachtu Przemek Dziarnowski. Głosować można na stronie internetowej https://konsultuj.szczecin.pl/konsultacje/GlosowanieSBO2017.asp

  Pantaenius Jacht Foto 2016 – nieco dłużej, do końca stycznia br., poprzez formularz na stronie jachtfoto.pl, można nadsyłać zdjęcia do szóstej już odsłony tego ogólnopolskiego popularnego konkursu fotografii żeglarskiej. Zawsze były – zgłaszane i nagradzane – prace naszych żeglarzy. Teraz też będą?

– „Tolszipy” na celowniku –  od kilku miesięcygłośno jużo tym największym tegorocznym szczecińskim wydarzeniu żeglarskim, jakim będzie kolejny w naszym mieście sierpniowy zlot żaglowców i wielki finał ponownie bałtyckiej edycji międzynarodowych regat The Tall Ships Races. Przygotowania i różne działania promocyjno-organizacyjne idą pełną parą (o czym sporo w mediach, .m.in. na naszej stronie), i właśnie ruszył nabór wolontariuszy do lądowej obsługi najpierw czerwcowych bałtyckich Manewrów BALTOPS 2017, a potem sierpniowego finału regat TTSR 2017. Wolontariusze mają z jednej strony sporo obowiązków, a z drugiej wiele przywilejów światowej i różnojęzycznej morskiej rodziny. Są łącznikiem pomiędzy załogami żaglowców i okrętów MW, a organizatorami obu imprez. Dbają o komfort żeglarzy i marynarzy, oraz starają się, by zapamiętali Szczecin jak najlepiej. Bez oficerów łącznikowych – bo o nich mowa – manewry i regaty nie mogłyby się udać. Zainteresowani mogą zgłaszać się do końca lutego br., a spotkania kwalifikacyjne i szkolenia odbędą się w pierwszej połowie marca. Zgłoś się i zostań jednym z nich! (więcej na stronie ttsr.eu, a także w osobnym materiale).

 

                                                                          Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler 

Komentarze