Crowdfounding – twój wkład w realizację ciekawych projektów!

0
840

Finansowanie społecznościowe w Polsce pojawiło się dopiero kilka lat temu, lecz na świecie działa już od dłuższego czasu. Crowdfounding daje możliwość wsparcia obiecujących projektów. Dotyczy to zarówno różnych dziedzin kultury jak i sportu czy podróży. W ten sposób m.in. himalaista Adam Bielecki uzbierał ponad 50 tys. złotych na swoją najbliższą wyprawę.

4284_

Jak to działa ?

Na początku przedstawia się pomysł, który zatwierdzany jest przez platformę crowdfounding’ową. Zwykle dołącza się do niego krótki film przedstawiający pomysł. Do tego bardzo ważnym elementem są nagrody  czyli upominki od pomysłodawcy projektu. Są one zróżnicowane i zależą od pomysłowości oraz charakteru projektu. Muzycy przekazują płyty czy lekcje śpiewu, pisarze nadadzą Twoje imię postaci w książce, a sportowcy zapraszają na zawody czy mecze. Różne nagrody przewidziane są przy różnych progach wsparcia.

Zbiórka odbywa się na zasadzie wszystko albo nic. Pomysłodawca określa kwotę minimalną potrzebną na realizację jego pomysłu. Jeśli w wyznaczonym czasie uda mu się uzbierać minimalną kwotę (lub więcej) to pieniądze są mu przekazywane. Jeśli natomiast nie uda się zebrać kwoty minimalnej do dnia zakończenia zbiórki, wpłaty wracają do ofiarodawców. Od udanych projektów pobierana jest kilkuprocentowa prowizja dla platformy i serwisu transakcyjnego.  Takie formy zbierania funduszy mogą być odpowiedzią na problem z publicznymi zbiórkami, do których przeprowadzania potrzebna jest cała masa dokumentów i pozwoleń. Zainteresowanych odsyłam do strony: PolakPotrafi.pl  do pierwszej i największej platformy finansowania społecznościowego.

Crowdfounding dopiero wchodzi do naszego kraju lecz niewątpliwie będzie on przyszłością finansowania małych inicjatyw i pomysłów osób prywatnych. Dowodem mogą być sukcesy polskich himalaistów: Adam Bielecki uzbierał 340 % więcej niż określił jako minimum (a zbiórka trwa jeszcze kilka dni), projekt Nanga Dream już czterokrotnie sukcesem zakończył swoje zbiórki uzyskując w sumie ponad 65 tys. złotych.

4284_

Czy żeglarskie wyprawy też osiągną taki sukces ? Pierwszym zakończonym projektem żeglarskim na PolakPotrafi.pl była zbiórka Cousins Sailing Adventure –  Wojciecha Mury i Jakuba Radomskiego, którzy chcieli dołączyć do załogi Czarnego Diamenta. Udało im się, już są na pokładzie!  Kolejne żeglarskie wyprawy mają w planie ten sposób finansowania m.in. Dinghy Atlantic czy Maxus Solo Around. Właśnie rusza zbiórka na projekt  „Dziewczyny na pokład! – Islandia 2014” czyli damski rejs małym jachtem na zimne wody. Wyprawa organizowana przez Dobrochnę Nowak znanej z projektu Zew Oceanu – Łupinką przez Atlantyk. Rejs na Islandię ma być testem jachtu Maxus 22 na którym Szymon Kuczyński wyruszy samotnie dookoła świata. Środki ze zbiórki przekazane będą na doposażenie jachtu oraz opłaty bieżące w trakcie rejsu. Czy ta zbiórka też zakończy się sukcesem ? to zależy od Was! Z projektem można się zapoznać  na stronie: https://polakpotrafi.pl/projekt/dziewczyny-na-poklad  

 

4284_

Komentarze