Chrzest największego masowca w historii PŻM

0
1193

11 stycznia 2013 roku w stoczni Tsuneishi Shipbuilding Co. w Tadotsu odbyła się uroczystość chrztu i przekazania najnowszego statku Polskiej Żeglugi Morskiej – m/s KARPATY.

Centralną częścią japońskich uroczystości był chrzest statku. Imię KARPATY nadała mu Alicja Piękoś, na co dzień pracownik Pionu Finansowego PŻM.  Butelka szampana rozbiła się za pierwszym razem, co dobrze wróży statkowi i jego przyszłym załogom.

Po opuszczeniu stoczni 82-tysięcznik KARPATY wypłynie w swój pierwszy rejs. Statek uda się pod balastem do jednego z portów zachodniego wybrzeża USA po zboże. Z ładunkiem wyruszy w drogę powrotną przez Pacyfik do Azji. KARPATAMI w jego pierwszej podróży dowodzi kpt. ż. w. Jacek Skowroński.

M/s KARPATY to  największy masowiec, jaki pływał w całej 61 letniej historii PŻM i jednocześnie największy statek, jaki obecnie należy do polskich armatorów. Jego wymiary to : długość 229 m., szerokość 32 m a zanurzenie 14,4 m. Jednorazowo może przewieźć 82 tysiące ton ładunku (węgla, rudy żelaza, zboża itd.).

KARPATY to pierwszy z czterech 82-tysięczników zamówionych przez PŻM w stoczni Tsuneishi. Pozostałe również noszą nazwy pasm górskich i są to (w kolejności odbioru) : SUDETY, BESKIDY i TATRY. Cięcie pierwszych blach KARPAT rozpoczęło się w lutym ub. r., stępkę położono w sierpniu, natomiast wodowanie odbyło się w październiku 2012. Kolejne trzy statki będą odbierane przez PŻM odpowiednio : w marcu, sierpniu i październiku 2013 roku.

Kamsarmaxy z Tsuneishi osiągnęły wśród światowych armatorów dużą popularność dzięki dwóm podstawowym cechom : wysokiej jakości wykonania, a więc i bezawaryjności oraz niższego spalanie paliwa. Ta ostatnia cecha, tak pożądana w czasach wysokich cen paliw, osiągnięta została dzięki specyficznej budowie elementów kadłuba (w części dziobowej i rufowej) oraz mniejszej powierzchni nadbudówki (mniejszy opór wiatru).
     

Doradca dyr. nacz. PŻM Krzysztof Gogol

Źródło: http://morzaioceany.pl 

Komentarze