Carkeek 40 Mk2 – kolejny sukces Carkeek Design Partners

0
473

Carkeek Design Partners to utalentowany zespół projektantów, inżynierów i architektów morskich. Zespół łączy wspólny cel – zakwestionowanie aktualnego projektu jachtów i tworzenie innowacyjnych jachtów wyścigowych, łączących technologię, wydajność i styl. W oparciu o to w 2011 roku Shaun Carkeek postanowił zbudować udaną konstrukcję jachtu wyścigowego i uruchomić firmę, która obecnie realizuje projekt Mk2. W związku z rosnącą popularnością wyścigów 40-stopowych jachtów, ta nowa wersja Carkeek C40 wzbudza znaczne zainteresowanie.

Wybitne osiągnięcia Mk1 C40, takich jak Spookie Steve’a i Heidi Benjaminów i Decision Stephena Murraya w ciągu pierwszych dwóch lat wyścigów, stworzyły taki poziom oczekiwań, który zaskoczył nawet biuro projektowe Carkeek, które wyspecjalizowało się bezpośrednio w tworzeniu szybkich jachtów tego konkretnego rozmiaru.

Pierwszy z Mk2 Carkeek C40, dla wybitnego japońskiego właściciela, jest obecnie w budowie w Premier Composite Technologies w Dubaju i ma zostać wysłany pod koniec lutego. Drugi i trzeci jacht będą wybudowane natychmiast po pierwszym. Carkeek Design Partners spełnili listę wymagań napływających z USA, Ameryki Południowej, Wielkiej Brytanii, Australii, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Skandynawii, Francji oraz Azji i są w trakcie dyskusji o dalszej sprzedaży.

Mk2 Carkeek C40 rozwija niemal każdy kluczowy obszar wersji Mk1, która w rzeczywistości jest zaledwie dwuletnim projektem. Jest to rezultat wszystkich danych empirycznych zebranych z występów wyścigowych trzech pierwszych C40, oraz informacji od właścicieli i załogi.

„Naszym pierwotnym zamierzeniem była poprawa wydajności jachtu pod wiatr w całym zakresie prędkości wiatru, bez utraty prędkości zawietrznej, które są powszechnie uznane za doskonałe dla tej wielkości łodzi.” – twierdzi Carkeek. – W rzeczywistości, gdy właściciele C40 konsekwentnie wygrywają regaty (Spookie ostatnio zwyciężył w Key West HPR i zajął drugie miejsce w IRC), nie łatwo jest dokonywać poprawek na dużą skalę, ale zbadaliśmy każdy szczegół i dokonaliśmy udoskonaleń i usprawnień. Należą do tego wydajność aerodynamiczna i hydrauliczna, równowaga między tymi czynnikami, jak również poprawa struktury, aby osiągnąć lepszą obsługę i ergonomię.”

Carkeek C40 osiągnęła wielki sukces wykonując awangardowy ruch w kierunku wyścigów HPR, ale projekt jest równie konkurencyjny w IRC i ORCi.

„C40 został zaprojektowany przede wszystkim jako szybki, lekki, wysokiej klasy jacht wyścigowy, który wykracza poza zasady projektowania. To sprawdza się dobrze pod HPR, ponieważ wspiera tego rodzaju jachty, ale C40 wygrał także wyścigi i regaty w ramach IRC i ORCi i jesteśmy w stanie zoptymalizować nowe jachty MK2, by były konkurencyjne na tych nieco odmiennych arenach.”

Mk2 Carkeek C40 jest wyposażony w nowy układ takielunku i plan żagli, układ cyfrowy i zaktualizowaną formę kadłuba. Aerodynamika jest lepsza, nawiew jest ograniczony, a układ pokładu dodatkowo zoptymalizowany. Carkeek bacznie obserwuje rozwój w Wielkiej Brytanii nowego układu Fast40 i podobnych inicjatyw na całym świecie.

„Myślę, że jesteśmy w początkowym stadium, kiedy właściciele kupują nowe jachty do uzyskania przewagi konkurencyjnej. To bardzo nowi konkurenci, którzy chcą być w tej chwili w czołówce. Coś zaczyna się dziać, a gdy te inicjatywy zaczną się rozwijać, myślę, że wkrótce stanie się to fascynującym, szerokim polem do popisu dla właścicieli i projektantów do wykorzystywania umiejętności przeciwko sobie.”

Carkeek stwierdza: „Ten projekt C40 jest nowością – lekki, mocny i dwa razy szybszy od jachtów (wykorzystywanych w wyścigach) przybrzeżnych i morskich, łatwo napędzany przez właścicieli, sterowniki, a także profesjonalistów. Jacht jest bardzo łatwy w zarządzaniu, z możliwością regulacji, łatwy w żegludze, łatwy do skonfigurowania w każdych warunkach.”

Wiele ciekawych projektów jest obecnie na desce kreślarskiej, m.in. wyścigowe jachty 44-stopowe i 72-stopowe mini maxi. Firma zajmuje się również nowymi bimini między 100-220 stóp, które będą dostępne w ciągu najbliższych miesięcy.

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: http://www.seaclearcommunications.com 

Komentarze