CADDY – robot, dzięki któremu nurkowanie stanie się bezpieczniejsze

0
570

 

 

CADDY (skrót z ang. The Cognitive Autonomous Diving Buddy), to projekt realizowany w ramach funduszy unijnych. Obecnie w ramach prowadzonych testów sprawdza się, czy urządzenie jest wystarczająco sprawne, by zapewnić nurkom bezpieczną pracę podczas penetrowania morskiego dna.

 

„Biorąc pod uwagę fakt, że do połowy wypadków z udziałem nurków dochodzi, gdy nurkują w pojedynkę, CADDY z pewnością zrewolucjonizuje podwodne wędrówki. DAN Europe jest dumna, że może przyczynić się do takiego rozwoju technologii, zwłaszcza, gdy gwarantuje ona bezpieczeństwo nurkom, co jest kluczowe dla naszej organizacji.” – powiedział prof. Salih Murat Egi, koordynator projektu DAN Europe. – „Bezpieczeństwo nurkujących jest bowiem zasadniczym elementem projektu CADDY, a to nasza działka. Jesteśmy tu po to, by reprezentować społeczność nurków i pomagać w budowaniu przyszłych technologii.” – dodał.

 

CADDY składa się z dwóch robotów działających autonomicznie – jeden znajduje się na powierzchni, a drugi w pobliżu nurka. Ten drugi interpretuje zachowanie nurkującego i jest wystarczająco inteligentny, by wykryć anomalie. Tymczasem, robot znajdujący się na powierzchni nawiguje podwodnego drona i kiedy zdarzy się coś złego, wysyła sygnał alarmowy do centrum dowodzenia.

 

W celu zapewnienia bezpiecznego nurkowania, CADDY ma pełnić trzy główne funkcje: prowadzić nurka, stale monitorować jego język ciała oraz pomagać w pracy na głębokości dzięki temu, że jest wyposażony w zautomatyzowany aparat i latarkę.

Robot będzie również przygotowywany na to, aby z góry określoną trasą poprowadzić nurka z miejsca na miejsce, a w nagłych przypadkach, by pokierować go bezpieczną drogą na powierzchnię lub w do statku.

 

 

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.marineinsight.com

Komentarze