Bitwa zakończona. Puchar w nowych rękach!

0
1104

Wraz z wejściem na metę ostatniego zawodnika regat, Macieja Hejna na Double Scotch, zakończyła się 9 edycja regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland. Do regat zgłosiło się 20 zawodników. Na starcie pojawiło się ich 16. 5 wycofało się z wyścigu. Do mety dopłynęło 11.

Dyrektor regat, Krystian Szypka, tak podsumowuje zakończone właśnie regaty:

Tegoroczna Bitwa była niezwykle ciekawa. Za sprawą pogody dała zawodnikom możliwość zasmakowania niemal wszystkich warunków żeglugi. Od bardzo dynamicznej pierwszej doby i niezwykle szybkiej żeglugi w stronę Gotlandii, przez trudne bezwietrzne chwile w połowie regat, aż po żmudne halsowanie pod zmienny wiatr w czasie powrotu. W czele stawki jachty prowadziły wyrównany wyścig, bardzo emocjonujący dla kibiców.”

Zawodnicy z końca stawki musieli się zmierzyć z rozkręcającym się od środowego wieczora sztormem. Dwóch żeglarzy zdecydowało się w związku z nim zrezygnować z wyścigu 10 mil przed metą. Emocji i dramatycznych chwil nie brakowało, co także kibicom dostarczyło mnóstwa wrażeń, ale oczywiście najważniejsze jest to, że wszyscy żeglarze cali i zdrowi wrócili do domu.

Krótko po wpłynięciu na metę ostatniego zawodnika regat, sędzia główny Tomasz Konnak, podał do publicznej wiadomości oficjalne wyniki wyścigu.

W klasyfikacji ORC wygrał Kuba Marjański na Busy Lizzy. Drugie miejsce zajął Witold Małecki na Good Speed, podium zamyka Ryszard Drzymalski na Konsalu 2.

Pełne wyniki w kategorii ORC.

Zwycięzcą w klasie Open został Paweł Biały na jachcie Delphia III.

Pełne wyniki w kategorii OPEN.

Nagroda honorowa imienia Edwarda Gale Zająca trafia w ręce Macieja Hejna, który jako ostatni zawodnik przekroczył linię mety.

Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do kapitanów i załóg jachtów osłonowych: Generał Zaruski (Jerzy Jaszczuk), Mokotów (Aleksandra B.Emche) i Marco Polo (Marek Limberger) za znakomitą pracę na trasie Bitwy. Bitewne „Anioły” przez cały czas wyścigu utrzymywały kontakt ze wszystkimi zawodnikami, żeglując w tak samo trudnych warunkach, jak oni.

Partnerami strategicznymi Bitwy o Gotland 2020 są: Miasto Gdańsk oraz Farby jachtowe Teknos Oliva.  Sponsorami są: Delta, Bogmar, OceanTEAM, Konsal, Kompas i Marina Przełom. Partnerami są: Województwo Pomorskie oraz Województwo Warmińsko-Mazurskie. Organizatorzy regat: OceanTEAM oraz MARISTO.PL.

Komentarze