BALTIC LOOP na mecie! W 11 dni dookoła Bałtyku

0
693

Dziś o godz. 05:25 rejs „Świnoujście-Szczecin Baltic Loop 2012” zatoczył pętlę. Po 256 godzinach nieprzerwanej żeglugi Mikołaj „Miki” Marecki i Krzysztof „Kokos” Łobodziec, jako pierwsi polscy żeglarze okrążyli Morze Bałtyckie na czas, non-stop, nie bacząc na pogodę.

Rano (05.09) przekroczyli linię mety w Świnoujściu, skąd 25 sierpnia wystartowali w kierunku Arkony. Potem minęli Ystadt, Sztokholm, Tallin, Rygę, Kłajpedę i Hel. Rejs miał trwać od 2 do 3 tygodni. Przypłynęli przed czasem, bo po 11 dobach walki na bardzo kapryśnym morzu. Za nimi sztormy, bezwietrzne godziny, całe noce wiatru prosto w dziób, trudne nawigacyjnie cieśniny, mgły, palące słońce, rzęsiste deszcze i dająca w kość awaria samosteru. Bo Baltic Loop to prawdziwe żeglarskie wyzwanie, dla prawdziwych twardzieli. 

– Przepiękna przygoda za nami. Rejs był dla nas wyzwaniem, bo pierwszy raz zapuściliśmy się z Mikołajem wspólnie tak daleko… I dostaliśmy to, na co się pisaliśmy, choć nie wszystko dało się przecież przewidzieć. Teraz wiem, że opłynięcie Bałtyku to nie tylko zmagania z wiatrem i wodą, ale przede wszystkim trudy nawigacyjne i duży ruch statków na trasie, co znaczy, że któryś z nas zawsze musiał być na pokładzie, a to piekielnie męczy fizycznie i psychicznie – mówi Kokos.

Żeglarze swoim wyczynem rozpoczęli przede wszystkim nową tradycję żeglarską – bicie rekordu w okrążaniu Morza Bałtyckiego o Puchar Prezydenta Szczecina. 

– Udało nam się zrobić coś fajnego i nowego. Przede wszystkim spełniliśmy się żeglarsko, to był punkt wyjścia – popływać i to dużo! Przy okazji powstała świetna impreza. Jakkolwiek na nią nie patrzyć, to nie było jeszcze takiego wyzwania na Bałtyku. Ale ten rejs pokazał, że nie jest to wyzwanie dla wszystkich. Trzeba mieć dużo determinacji i sił, aby mu sprostać. Nam się udało i szczerze wierzę, że są żeglarze, którzy powiedzą – „My jesteśmy w stanie zrobić to szybciej!”. Na nich czekamy i dla nich właśnie jest Baltic Loop – zapewnia Miki.

Pokonali około 1200 mil. Około, bo na precyzyjne podsumowania przyjdzie czas w najbliższych dniach, kiedy usiądą do pokładowego dziennika. Od Sztokholmu nawigowali na telefonie, którego program nawigacyjny jest bardzo skromny i ilości pokonanych mil, czy średniej prędkość nie wskaże. Jedli głównie liofilizowaną żywność od Lyo Food, czasem zagryzając kiełbasą z dzika i wojskowymi sucharami. Bigos maminej roboty też się trafił. Ze sztormami i zimnem walczyli w sztormiakach Henri Lloyd, które bardzo sobie chwalili. Najważniejszym ładunkiem na pokładzie były jednak tony dobrego humoru, dzięki któremu Bałtyk połknęli na raz.

– Odkryłem na nowo nasze wspaniałe morze. Wszystko dzięki ludziom, których zaraziliśmy naszą pasją i którzy w nas uwierzyli. Chciałbym aby nasz wyczyn miał następców. Chciałbym zaszczepić nie tylko w sercach żeglarzy jak wspaniale i niezdobyte są nasze wody. Wyciągnąć Was z domów i pokazać żeglarstwo na nowo. Nie tylko piłką nożną naród żyje! A gdyby udało nam się zabrać choć jedno dziecko sprzed komputera pod żagle, byłaby to dla nas największa nagroda – mówi Kokos.

– Serdecznie zapraszamy do pobicia naszego czasu. Liczymy, że będziecie mieli przy tej okazji taką samą przyjemność, jaką my mieliśmy – dodaje Miki.

Oficjalne powitanie żeglarzy nastąpi dziś (05.09) o 15:30 przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Przedsięwzięcie wspierają Miasto Szczecin oraz Miasto Świnoujście, Bosman, Henri Lloyd, Bakista, Karos, Lyo Food, BunnyUnited, Golema Group, Marina FishGrill, Stoprocent, Index- Nieruchomości.

Relacja z rejsu: www.balticloop.pl oraz www.facebook.com/BalticLoop2012

DOSSIER:

Wyczyn żeglarski: Świnoujście – Szczecin BALTIC LOOP 2012 / Speed Challenge

Start: 25 sierpnia 2012, Świnoujście

Trasa, pętla na Morzu Bałtyckim, lewą burtą: Arkona – Ystad – Sztokholm – Tallin – Ryga – Kłajpeda – Hel

Finał: 5 września 2012, Szczecin

Załoga: Krzysztof Łobodziec & Mikołaj Marecki

Jacht: „Sunrise”, 12 m, model Farr 37

Patron Główny: Miasto Szczecin i Miasto Świnoujście

Patron Honorowy: Konsulowie Honorowi RFN, Estonii, Danii i Norwegii

Patronat medialny: Magazyn„Żagle”, Magazyn „Prestiż”, TVP Szczecin, sailportal.pl oraz iświnoujscie.pl

Sponsorzy: Bosman,Bakista, Karos, Henri Lloyd, Lyo Food, Golema Group, BunnyUnited, Marina FishGrill, Stoprocent, Index Nieruchomości

Dane kontaktowe:

email: baltic.loop@gmail.com   /  rzecznik prasowy: Joanna Skrzyniarz  /  tel. 512 360 913

tel. do Mikołaja: 0048 693 333 369   /  tel. do Krzyśka: 0048 513 726 161 /

Komentarze