Bakista Cup Regaty po zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim

0
692

Witam

W dniu 1 lipca podczas wyścigu Świnoujście – Kołobrzeg zabrakło nam wiatru, pierwszy jacht na mecie  „Bryza 33” z kapitanem Tomaszem Piaseckim, z Młodzieżowego Klubu Sportowego „Bryza” w Goleniowie był o godzinie 22.20, drugi „Antidotum” z kpt.  Marcinem Mrówczyńskim z Centrum Żeglarskiego w Szczecinie o godzinie 23.03, a trzeci „Loxa” z kpt. Władysławem Chmielewskim z Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Szczecinie o godzinie 23.30. Ostatni na mecie „Mat” z kpt.Marcinem Karpińskim z Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Świnoujściu był na mecie w dniu 2 lipca o godzinie 07.02.
W dniu 2 lipca o godzinie 08.00 Kucharz Regat Marcin Świrzewski zaprosił żeglarzy na młodą  zasmażaną kapustę ze śląska kiełbasą z grilla. Dla zmęczonych żeglarzy ciepły posiłek, po którym nie musieli zmywać, to był znakomity początek dnia.
O godzinie 09.00 żeglarze spotkali się z Prezydentem Kołobrzegu   Januszem Gromkiem, Prezesem Zarządu Portu Morskiego Henrykiem Rupnikiem, Kapitanem Portu Kołobrzeg Tadeuszem Wojtasikiem oraz Zastępcą Kapitana Portu Kołobrzeg Janem Świtwickim.   Załoga „Bryzy 33 ” otrzymała Puchar Prezydenta Kołobrzegu za pierwsze miejsce bez przeliczeń w wyścigu Świnoujście – Kołobrzeg. Trzy pierwsze jachty otrzymały worki zeglarskie z upominkami od Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg. Marina Solna Kołobrzeg uhonorowała upominkami: załogi oldtimerów „Mat” i „Bosmat”, samotnego żeglarza Henryka Kałużę oraz mierniczych formuły KWR, Adama Lisieckiego i Andrzeja Sokołowskiego. Przeniesienie tej formuły do Polski, jej udoskonalenia i pomierzenie 105 jachtów to podstawa regat morskich.
Po tym sympatycznym spotkaniu  żeglarze wypłynęli na redę Portu Kołobrzeg na start do wyścigu Kołobrzeg – Darłowo. Ale z braku wiatru start został odwołany i na silnikach popłynęliśmy w stronę Darłowa. Sytuacja pogodowa jest dzisiaj dynamicznie zmienna i  w pobliżu Gąsek, około 20 mil morskich od Darłowa rozpoczęto wyścig. Pojawiło się słońce powiał wiatr północno – wschodni 2 do 3 stopni w skali Beauforta i zrobiło się wakacyjnie i żeglarsko.  Przed nami Darłowo.
 fot. Marek Wilczek
 Piotr Stelmarczyk

Komentarze