Aura tym razem łaskawa dla Błękitnej Wstęgi Zalewu Włocławskiego

0
740

Windguru prognozowało: 8 – 11 węzłów z kierunku południowo-wschodniego w szkwałach do 15 – 17, zachmurzenie duże, temperatura powietrza ok. 13oC. – czyli standardowe warunki dla Błękitnej.  A było…

Było 9 węzłów przez 15 minut a potem to już tylko równy, choć trochę kręcący wiatr z prędkością 5-6 węzłów z kierunku południowego przy słonecznym, bezchmurnym niebie. Duża wilgotność powietrza wzmagała uczucie zimna, ale w sumie nie było dzięki słońcu aż tak źle jak się zapowiadało.

W imieniu Prezesa ANWIL S.A. pana Krzysztofa Wasielewskiego, regaty oficjalnie otworzył pan Andrzej Rusnaczenko, Dyrektor Infrastruktury ANWIL S.A., życząc tradycyjnie „pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem”.

Podczas ceremonii otwarcia regat uczestnicy, kibice i goście zostali mile zaskoczeni przypłynięciem z miejskiej przystani zlokalizowanej na lewym brzegu Zalewu Włocławskiego „Smoczej Łodzi”, z której wysiadł zaproszony na otwarcie regat Prezydent Miasta Włocławka pan Andrzej Pałucki, który powiedział „jest to symboliczne działanie na rzecz stworzenia bliższej współpracy obu włocławskich przystani na Zalewie”.

Na starcie XXXVI regat żeglarskich o BŁĘKITNĄ WSTĘGĘ ZALEWU WŁOCŁAWSKIEGO – ZARZECZEWO 2013 z memoriałem Benedykta Michewicza stanęło 41 załóg, w większości to stali bywalcy tej imprezy. Mimo jednej wywrotki (omega gospodarzy regat) zawody ukończyło tyle samo załóg. Sędzia Główny regat Jarek Bazylko starał się tak ustawić trasę, aby każdy z wyścigów trwał nie dłużej niż godzina i kwadrans. Sztuka ta nie udała się to tylko w pierwszym wyścigu a to z uwagi na niespodziewane osłabnięcie wiatru tuz po starcie, co było zupełnie wbrew prognozom meteo. Zawodnicy spędzili na wodzie ponad sześć godzin, a tradycyjnie przy niezbyt silnym wietrze ostatnie na metę docierały wielce zasłużone dla śródlądowej turystyki żeglarskiej – Venuski.

Jak już od trzydziestu kilku lat, zawodnicy rywalizowali o główne trofeum – Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego – i jednocześnie Puchar Prezesa, ANWIL S.A. oraz nagrody w pięciu z sześciu zaproszonych klas oraz statuetkę memoriałową Benedykta Michewicza (tragicznie zmarły był Prezesem ANWIL S.A. w latach 2002 – 2008)

Sprawne prowadzenie regat przez Komisję Sędziowską pod wodzą obchodzącego w tym dniu swoje urodziny Jarka Bazylki i zdyscyplinowanie samych startujących pozwoliło w tych warunkach wiatrowych na rozegranie czterech wyścigów.  W poszczególnych klasach na najwyższym miejscu podium stanęli: w klasie T-1 Romuald Knasiecki z Bydgoszczy na jachcie JOHNIE WALKER, on też zdobył kolejny raz statuetkę memoriałową Benedykta Michewicza, jako zwycięzca najliczniej obsadzonej klasy (12 jachtów), w klasie T-2 Krzysztof Trześniewski z Warszawy na jachcie DIERA, w klasie T-3 Łukasz Pater z Płocka na jachcie NOSTER, a w klasie Venus Andrzej Spychalski z Włocławka na jachcie PALLAD, w klasie OMEGA Standard Marek Wronowski z Płocka na jachcie PŁOTKA. Tytułową Błękitną Wstęgę… wywalczył Krzysztof Trześniewski z Warszawy na jachcie DIERA. I on też otrzymał unikatowy, fajansowy, ręcznie malowany Puchar Prezesa ANWIL S.A, który w imieniu Prezesa Krzysztofa Wasielewskiego wręczył Dyrektor Infrastruktury ANWIL S.A. Pan Andrzej Rusnaczenko.

W przeddzień regat, jak nakazuje tradycja spotkań w Marinie, odbyła się biesiada żeglarska, której głównym akcentem był kilkugodzinny występ, tym razem płockiego zespołu „SZCZURY LĄDOWE”, prezentującego w akustycznym wykonaniu szantowy repertuar. Grali i śpiewali bardzo ciekawie a goście bawili się znakomicie.

I tym razem regaty otrzymały od startujących wiele pozytywnych opinii nawet mimo sporego czasu oczekiwania na wyniki. A jest to konsekwencja przyjętej formuły przelicznikowej, która wyrównuje szanse zdobycia Wstęgi.

W sobotni wieczór, już po żeglarskich emocjach, całość imprezy zakończyła tradycyjna wspólna biesiada żeglarska, tym razem przy muzyce serwowanej przez DJ Zygę. Bawiono się w barze przystani znakomicie aż do późnej nocy.

Cieszy nas wzrost w stosunku do ubiegłego roku frekwencji – czyżby kryzys pomału mijał? Oby przyszłoroczna Błękitna była jednak jeszcze liczniejsza – czego życzymy wszystkim bywalcom tych regat oraz tym, którzy jeszcze na nich nie byli.

Głównym Sponsorem regat był ANWIL S.A. a wsparcia udzielili również: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-pomorskiego, Urząd Miasta Włocławka oraz firmy: BRUGMANN S.A., Pro-Lab sp. z o.o, Eurotranschem sp. z o.o, Scan-partner sp. z o.o, Granpol sp. z o.o, Chemeko sp. z o.o, Polindex W.P Kozłowski, Instal-Projekt Gawłowscy&Ścierzyńscy, Mosty Kujawy Krzysztof Szymański, Prof.-Med. Sp z o.o, Orlen Ochrona sp. z o.o, Arbud sp. z o.o.

WYNIKI

Komentarze