Atlantyk na pięciu metrach…

0
1016

Projekt Zew Oceanu powstał w związku z perspektywą udziału w amatorskich regatach samotników Setką przez Atlantyk. Do regat przystępują własnoręcznie skonstruowane jachty typu Setka, co umożliwia start pasjonatów żeglarstwa, za którymi nie stoją ogromne korporacyjne pieniądze. Budżet można właściwie ograniczyć do ok. 10 tys. złotych.

Pierwszym etapem była budowa jachtu w Krakowie – trwał od stycznia 2012 przez sześć miesięcy, w dużej mierze z materiałów ufundowanych przez sponsorów. Całościowy koszt budowy zamknął się w ok. 6 tys. złotych. Jacht jest konstrukcji drewnianej i mierzy jedynie 5 metrów.

Drugi etap to udział s/y Lilla My w Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza 2012 i ustanowienie nowego rekordu na najmniejszy jacht, któremu udało się je ukończyć! Było to sprawdzenie Setki w warunkach morskich – po 104 godzinach żeglugi, przy osiąganych prędkościach nawet do 6 węzłów, bez żadnych przecieków – zakończone jak najbardziej pozytywnie.

Trzeci, najbardziej wymagający etap polega na przygotowaniu jachtu już konkretnie pod regaty Setką przez Atlantyk. Oprócz kompletowania niezbędnych sprzętów, organizowania transportu do Portugalii, niezbędne są również drobne prace przy kambuzie i kojach. Przed Szymkiem pół roku na niewielu metrach kwadratowych, dlatego stworzenie praktycznego i przyjemnego wnętrza staje się równie ważne, jak zdolności żeglugowe jachtu.

Ale jak to z pasjonatami – plany nie kończą się na samych regatach, Brożka i Ozi zakładają jeszcze powrót na jachcie do Europy, tym razem już we dwoje! Powodzenia!

Start 11 listopada 2012 z Sagres w południowej Portugalii do Santa Cruz de Tenerife.

 

Więcej informacji na:

www.zewoceanu.pl

 

Ekipie patronują:

sailportal.pl magazynwiatr.pl radiokrakow.pl national-geographic.pl  www.kraków.pl radiokrakow.pl  sailbook.pl

Komentarze