Bitwa 2018 zakończona!

 


Wczoraj wieczorem linię mety przeciął ostatni jacht, Double Scotch, prowadzony przez Aleksandrę Emche oraz do ostatnich kabli asystowany przez jacht  osłonowy Estrella ze względu na trudne warunki pogodowe.

Pomimo sztormowej pogody i wielogodzinnej żeglugi pod wiatr Aleksandra nie poddała się i ukończyła regaty w czasie 129 godzin i 5 minut. Jest to najdłuższy w dotychczasowej historii Bitwy o Gotland czas spędzony na trasie. Tym samym Aleksandra Emche otrzymuje nagrodę im. Edwarda Zająca, przyznawaną tym, którzy przekraczają metę jako ostatni i walczą do końca z żywiołem i własnymi słabościami.Dyrektor regat, Krystian Szypka, tak podsumowuje zakończone właśnie regaty:

„Tegoroczna Bitwa wypadła znakomicie, a za sprawą pogody dała zawodnikom możliwość zasmakowania niemal wszystkich warunków żeglugi.  Od flauty na starcie, przez szybką żeglugę baksztagową przy wietrze do ósemki w skali Beauforta przed Gotlandią, żmudne halsowanie pod zmienny wiatr w czasie powrotu i znowu słaby wiatr na mecie.

Zawodnicy z końca stawki musieli się zmierzyć z rozkręcającym się w piątkowe popołudnie sztormem. Emocji i dramatycznych chwil nie brakowało, co także kibicom dostarczyło mnóstwa wrażeń, ale oczywiście najważniejsze jest to, że wszyscy żeglarze cali i zdrowi wrócili do domu.

Najtrudniejsze organizacyjnie są te momenty, kiedy tracimy kontakt z zawodnikiem i musimy w odpowiednim momencie podejmować kolejne kroki procedury bezpieczeństwa. W tym roku mieliśmy kilka takich stresujących momentów i trzy razy prosiliśmy o różnego typu pomoc nasze służby SAR, które pomagały nam bardzo profesjonalnie i były bardzo przyjaźnie nastawione, za co bardzo ratownikom dziękujemy.

Zawodnicy z roku na rok są wyraźnie lepiej przygotowani zarówno sprzętowo jak i w zakresie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa i unikania zagrożeń. To procentuje w sytuacjach niebezpiecznych i skutkuje tym, że nawet w tak trudnych momentach jak złamanie masztu na jachcie Opole, zawodnicy wychodzą cało z opresji i umieją się odpowiednio zachować.

Pewne problemy są nie do uniknięcia, szczególnie w przypadku jachtów czarterowanych (ale nie tylko) - dotyczą one głównie autopilotów i radiotelefonów VHF.

Dlatego, jak po każdej Bitwie, zbieramy wnioski i podejmujemy kolejne kroki. Z pewnością regulamin na rok 2019 poprawimy o kilka kolejnych wymagań, a w trakcie inspekcji technicznych bardzo dokładnie będziemy sprawdzać sprawność radia na jachtach, bo zaniedbania w tym zakresie wprowadzają poważne zagrożenie. Zamierzamy także pracować nad dalszą poprawą skuteczności komunikacji z jachtami osłonowymi, aby w przypadku problemów technicznych dotyczących zawodnika móc szybko zmienić ustawienie jednostek asystujących.”

Przed ustaleniem finalnych wyników komisja sędziowska rozpatrzyła kilka przypadków specjalnych, jakie miały miejsce podczas tegorocznej edycji Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland i podjęła następujące decyzje:

·      Jerzy Matuszak, Dancing Queen – kara czasowa +20% za brak stosowania się do procedury komunikacyjnej, co w konsekwencji zmusiło organizatora do podjęcia działań specjalnych z pomocą służb SAR, stacji brzegowych i statków handlowych w rejonie żeglugi;

·      Aleksandra Emche, Double Scotch – kara czasowa +10% za użycie niedozwolonego wytyku prowizorycznego do żagla przedniego przy braku wpisu SPL w świadectwie ORC;

·      Aleksandra Emche, Double Scotch oraz Maciej Krzesiński – s/y Ocean 650 – kara czasowa +10% każdy, za nieuniknięcie kolizji, w wyniku której doszło do poważnych uszkodzeń i niebezpiecznej sytuacji dla obojga żeglarzy;

·      Maciej Banach, Unique - dyskwalifikacja za rażące złamanie zasad bezpieczeństwa i komunikacji, co w konsekwencji zmusiło organizatora do uruchomienia procedury ratunkowej SAR.


Jednocześnie organizatorzy również doceniają zachowanie fair play Aleksandry Emche, która zeszła z trasy wyścigu, aby asystować dryfujący jacht Unique do czasu przybycia służb ratunkowych SAR.

Szczególne podziękowania organizatorzy kierują również do kapitanów i załóg jachtów osłonowych: Fujimo (Tomasz Kosobucki), Brązowa Atena (Łukasz Korab) i Estrella (Krzysztof Bieńkowski) za znakomitą pracę na trasie Bitwy i skuteczne asystowanie jachtów wymagających pomocy.

Uroczyste zakończenie Bitwy o Gotland 2018 połączone z wręczeniem nagród odbędzie się w dniu 27 października w hotelu Młyn w Elblągu.


***

Wyniki Bitwy o Gotland 2018Klasa OPEN

1 Diamant 650, Mini 650, Krzysztof Kołakowski

2 Fidoo, POL-6768, Mini 650, Marcin Wroński

3 Krewetka, POL-17242, Scampi 30, Paweł Kielak

4 Black Out, Hero 101, Adrian Zadrożny, DNF

5 Ruth, POL-15317, Dufour 37GT, Maciej Szubski, DNF

6 Ocean 650, POL-790, Mini 650, Maciej Krzesiński DSQ

7 Unique, Dufour 410, Maciej Banach, DNEKlasa ORC

1 Good Speed, POL-14000, Dufour 34, Witold Małecki

2 Konsal II, POL-3939, Slotta 1200, Ryszard Drzymalski

3 Busy Lizzy, POL-15946, FAURBY 999, Jakub Marjański

4 Blue Horizon, POL-10664, Delphia 47, Jacek Chabowski

5 DEXXTER, POL-15868, Dufour 382 GL, Witold Nabożny

6 Oceanna, POL-4719, Outborn 39, Zenon Jankowski

7 Zena II, POL-12152, Comet 36, Marek Marcinkowski

8 Trygław, POL-551, Draco, Dominik Ragiel

9 Dancing Queen, POL-15067, Dehler 46, Jerzy Matuszak

9 FACIL, POL-10830, FACIL 26, Tomasz Kubacki

11 Four Winds, POL-6544, Tango 30, Wiesław Krupski

12 ARIETIS, POL-2203, Carter 30, Łukasz Wasielewski

13 Odysey, POL-19679, JOD35, Tomasz Ładyko

14 Double Scotch, Sadler 32, Aleksandra Emche

15 RAINBOW, POL-15127, Bavaria 37 Cruiser, Honorata Wąsowicz DNF

15 OPOLE, POL-15317, DELPHIA 37R, Andrzej Kopytko DNFSponsorem strategicznym Bitwy o Gotland – Delphia Challenge 2018 – jest firma Delphia Yachts. Pozostali sponsorzy to: Eljacht, Kompas, Teknos-Oliva, Maristo.pl, Ocean Team, Henri Lloyd Polska, SailingFactory, Octopus Charter.

Powrót

Partnerzy

Studio Borlenghi PG Smoki Północy Aero Vaerft Polacy Dookoła Świata My Sailing Navicula Baatsans.no Milka Jung Rumszewicz Sailing ServiolaBcn Krzysztof Baranowski WaveINN Bliski Caraibic Oficyna Morska ODYSEA Władka Wagnera Puchar Polski Jachtów Kabinowych Dinghy Atlantic SailForum Krzysztof Baranowski Henri Lloyd SOLOVELA.NET ZOZŻ Navinord Selden Mast CSB Arek Rejs Photography PSKite Jachtklub Elbląg Navslide Tour de Fun POZMiW Dansk Sejlunion Karol Jabłoński Jacht Film Warmia i Mazury Ocean Sails Mazurscy Sternicy AlmaPress Eco Marine Power Team Klimatyzacja Ocean TEAM Pogodynka.pl WakeShock Biszcza Marine Insight SailBookArnia SSI Jerzy Kuliński Zew Oceanu International Moth Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Pod Omegą Polski Klub Morski Porty 24 BRJ Design SSPW Sunreef Yachts Marynistyka WFoil Group Morka Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów
FB
Rejsy
Twitter
powrót