100 dni do startu Mistrzostw Świata Klasy 505 w Gdyni!

 

Już tylko 100 dni pozostało do najważniejszych regat dla zawodników klasy 505 w sezonie 2018. Dokładnie 18 lipca na wodach Zatoki Gdańskiej spotkają się najlepsi na świecie żeglarze pływający na 505. Dotychczas swój udział potwierdziło ponad 40 załóg z 12 krajów świata. Docelowo organizatorzy spodziewają się frekwencji na poziomie ponad 100 jachtów. 
 
Wśród zgłoszonych zawodników są między innymi byli Mistrzowie Świata Ian Pinnel (GBR 9190), aktualni mistrzowie Mike Holt i Rob Woelfel (USA 9072), oraz wielu znanych weteranów żeglowania na 505. Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski wraz z Polskim Stowarzyszeniem Klasy 505, które reprezentuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy 505. Do regat może zgłosić się każdy posiadacz jachtu klasy 505.  Aby zapisać się do regat wystarczy odwiedzić stronę internetową www.505worlds2018.com i kliknąć w baner 'Enter Online', następnie musimy przejść przez formularz rejestracyjny.
 
Uwaga: Niższe wpisowe obowiązuje do 31 maja! Dlatego lepiej nie czekaj i rejestruj się już dziś! Przypominamy także o subwencji do wpisowego. 
 
Co czeka na zgłoszonych zawodników?
 
18 i 19 lipca zostały wyznaczone na pomiary i ważenie jachtów. Każda z łódek przejdzie dokładną inspekcję przeprowadzoną przez międzynarodowy zespół mierniczych. To nie tylko zazwyczaj i formalność, ale chodzi o pewność, że rywalizacja będzie zgodna zasadami fair-play i przepisami klasowymi. 20 lipca zostaną rozegrane regaty Pre-Worlds. Te krótkie jednodniowe zawody są rozgrzewką i okazją do przetestowania akwenu i sprzętu. W regatach tak wysokiej rangi uczestniczy wieloosobowa i międzynarodowa komisja regatowa. Pre-Worlds są okazją, aby jej członkowie mogli się lepiej poznać, oraz zgrać cały zespół odpowiedzialny za stronę wodną zawodów. Na dzień 21 lipca przewidziano możliwość przeprowadzenia ostatnich pomiarów. Od 22 lipca rozpoczną się wyścigi w ramach Mistrzostwa Świata, które potrwają aż do 27 lipca.
 
O dodatkowych atrakcjach napiszemy w kolejnych wiadomościach.
 
W trakcie zawodów, każdego dnia będą rozgrywane dwa wyścigi.  Na 25 lipca przewidziany jest lay day - dzień przerwy dla zawodników. Cechą charakterystyczną regat rangi Mistrzostw Europy czy Świata w klasie 505, jest start z bramy. Polega to na tym, że wskazana przez komisję załoga (pathfinder) na odpowiedni sygnał zaczyna żeglowanie lewym halsem otwierając  tzw. bramę (gate). Pozostałe załogi żeglując na prawym halsie muszą przepłynąć za rufą pathfindera rozpoczynając wyścig. Pozwala to na wspólny start całej floty, a równocześnie jest gwarancją uniknięcia ryzyka falstartów.
 
100 dni a sprawa polska
 
Najbliższe 100 dni będą wyjątkowo intensywne dla polskich zawodników. Wielu już niebawem rozpoczyna treningi, także na wodach Zatoki Gdańskiej. Inauguracyjne regaty tegorocznych zmagań o Puchar Polski odbędą się w dniach 19-20 maja w Gdyni. Będzie to doskonała okazja do rozpływania na akwenie Mistrzostw, zwłaszcza dla nowych załóg, które dołączyły przez zimę do klasy 505. Drugie regaty pucharowe odbędą się w dniach 16-17 czerwca w sprawdzonej lokalizacji, jaką jest Krynica Morska.
 
Mistrzostwa Świata Klasyków
 
Dla posiadaczy starszych jachtów, w ramach Mistrzostw Świata, zostanie utworzona osobna klasyfikacja. Udział w klasyfikacji klasycznych jachtów 505 jest dozwolony dla wszystkich zawodników, których jachty spełniają wymagania zawarte w Załączniku A do Zawiadomienia o Regatach.
 
Informacje organizacyjne - noclegi
 
Dla polskich zawodników wstępnie zarezerwowano miejsca noclegowe w akademiku Akademii Morskiej (w popularnych trójkątach) przy samej plaży. Jest to najtańsza opcja noclegowa w centrum Gdyni oraz najlepiej położona. Ilość miejsc jest ograniczona. Rezerwacje: accommodation@whitewood.pl lub telefonicznie 0048 606 109 030.
 
Do zobaczenia w Gdyni!
Powrót

Partnerzy

Sunreef Yachts Krzysztof Baranowski Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów SSI Jerzy Kuliński Marine Insight Marynistyka Krzysztof Baranowski POZMiW Polski Klub Morski Jachtklub Elbląg Henri Lloyd ODYSEA Władka Wagnera SOLOVELA.NET Oficyna Morska SailForum Milka Jung ZOZŻ Ocean TEAM Warmia i Mazury AlmaPress Dinghy Atlantic Zew Oceanu Porty 24 SSPW My Sailing WakeShock Biszcza Bliski Caraibic Tour de Fun Eco Marine Power WFoil Group Navicula Karol Jabłoński SailBookArnia Jacht Film Arek Rejs Photography Ocean Sails Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Studio Borlenghi Aero Vaerft CSB PG Smoki Północy Pogodynka.pl Dansk Sejlunion Baatsans.no Polacy Dookoła Świata Navinord PSKite Mazurscy Sternicy BRJ Design WaveINN Pod Omegą ServiolaBcn Team Klimatyzacja Puchar Polski Jachtów Kabinowych Morka Selden Mast Rumszewicz Sailing International Moth Navslide
FB
Rejsy
Twitter
powrót