Srebrny Sekstant za Rejs Roku dla Joanny Pajkowskiej

 

KOMUNIKAT JURY

NAJWYŻSZYCH  POLSKICH  TROFEÓW  ŻEGLARSKICH  NAGRÓD HONOROWYCH „REJS ROKU 2017”  i „SREBRNY SEKSTANT”

(Nagroda Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

 

Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i  „Srebrny Sekstant”.

 

W obradach Jury 48-tej edycji nagród uczestniczyli:

 

kontradm. Czesław Dyrcz             przewodniczący Jury

Bogusław Witkowski   wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego

Zbigniew Stosio                   sekretarz Jury, Sekretarz Generalny PZŻ

Andrzej Radomski              przedstawiciel  Miasta Gdańska 

 

laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych:

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Cezary Bartosiewicz           Grotmaszt Bractwa Kaphornowców    

Jerzy Jaszczuk

Hubert Latoś 

Eugeniusz Moczydłowski

Andrzej Rościszewski

Jerzy Wąsowicz

 

publicyści morscy, pomysłodawcy nagrody „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”    

Tadeusz Jabłoński  

Zenon Gralak         

Aleksander Gosk – koordynator projektu            

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13  wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Miejsca na podium decyzją Jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów jednogłośnych. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach. 

 

       „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2017” Jury w wyniku wszechstronnej dyskusji uznało, że start, znakomita postawa i osiągnięte przez kapitan Joannę Pajkowską, wspólnie z Uwe Rottgeringiem, zwycięstwo w transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017 zasługuje na najwyższe żeglarskie wyróżnienie minionego sezonu. Regaty o ustalonej renomie i stopniu trudności w 2017 roku przebiegały w wyjątkowo ciężkich warunkach pogodowych – uznanych za najtrudniejsze w całej 60-letniej historii regat OSTAR/TWOSTAR. Żeglarze zmagali się ze sztormowymi wiatrami o prędkości 60 węzłów i 15-metrowymi falami. Północny Atlantyk pokonał tym razem większość startujących żeglarzy – z 21 jachtów które ruszyły na trasę z Plymouth (w konkurencji jedno i dwuosobowej) do mety w Newport dotarło zaledwie 7 (4 jachty zatonęły). Startujący na 40-stopowym jachcie „Rote 66” kapitanowie Joanna Pajkowska i Uwe Rottgering, trasę liczącą 3301 Mm pokonali w czasie 20 dni 22 godzin i 43 minut. Mimo uszkodzeń jachtu – ucierpiał m.in. grot, zawiodła elektronika – po prowizorycznych naprawach udało się załodze uzyskać znakomity wynik i odnieść zwycięstwo. Był to drugi już start kapitan Pajkowskiej w regatach Twostar (w 1986 roku awaria jachtu przeszkodziła w ukończeniu wyścigu), dwukrotnie także z powodzeniem startowała w transatlantyckich regatach samotników OSTAR (2000, 2003). Start w Ostar zaliczył wcześniej także Uwe Rottgering (2009).

 

    

Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2017” Jury przyznało Janowi Pietrzakowi – kapitanowi rodzinnej, wokółziemskiej żeglarskiej eskapady na jachcie „Double Helix”. Zamknięcia wielkiego kręgu dokonał z żoną Ewą. Załogę uzupełniali na niektórych odcinkach krewni i znajomi. Wystartowali siedem lat temu z Barbados, dwa sezony spędzili na Karaibach skąd dotarli na Florydę, później do krajów Ameryki Środkowej i Południowej by przez Panamę przejść na Pacyfik. Z Galapagos po pokonaniu 3000 Mm dotarli na Markizy, dalej wyspy Oceanii, Australia, wybrzeża Indonezji, Borneo, Malezji, Tajlandia. Dalej trasa przez Ocean Indyjski, Morze Czerwone do Suezu i na Morze Śródziemne. Wybrzeża i wyspy Grecji, Włoch, Hiszpanii przez Gibraltar na Kanary. Wokółziemską pętle zamknęli w miejscu skąd wyruszyli – w styczniu 2017 zakończyli wyprawę na Barbados. Żeglarstwo jako sposób na życie – smakowanie świata z pokładu łódki – to w opinii Jury jedna z ważnych przesłanek leżących u podstaw ustanowienia Nagród Rejsu Roku.  

 

Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2017”przyznano kapitanowi Lechowi Stochowi za start i zwycięstwo w zyskujących popularność regatach „Setką przez Atlantyk”. Ten wyścig stał się swoistą narodową, polską konkurencją. Pięciometrowe, sklejkowe, własnoręcznie według jednych planów, wykonane łódki awansowały do rangi oceanicznych maszyn regatowych. W ostatniej edycji wystartowało 7 łódek żeglarzy-samotników i 2 z załogami dwuosobowymi. Duetapowa trasa podzielona jest na odcinki Sagres (Portugalia) – Santa Cruz de Tenerife (Kanary), skąd skok przez Atlantyk z metą wyznaczoną przez południk 61 W między Martyniką a Santa Lucia. Pokonanie Atlantyku zajęło Lechowi Stochowi 22 dni 13 godzin 43 minuty, stając się rekordem wyścigu. Podjęte wyzwanie, sportowy efekt i wykazana determinacja zdecydowały o decyzji Jury.   

 

Jury postanowiło także wyróżnić trzy kolejne żeglarskie projekty:

  • kpt. Piotr Kuźniar  niezmordowanie krążący na s/y „Selma Expeditions” z północy na południe i z powrotem tym razem po poprowadzeniu 2 etapów z Patagonii do Polski zaliczył powrotna trasę wzdłuż Atlantyku ze Szczecina do Ushuaia. Wyróżnienie za profesjonalizm i  dusze eksploratora. 
  •  kpt. Michał Palczyński zrealizował na s/y „Crystal”, projekt „Arktyczna Rozgrzewka 2017” stanowiący preludium planowanej wyprawy przez Northwest Passage. To było 6 miesięcy północnej żeglugi prawie 9 tysięcy Mm, 71 dni powyżej północnego Koła Polarnego – żeglarska przygoda dla 54 uczestników etapowej wyprawy. Wszystko zgodnie z harmonogramem i wypełnieniem założonych celów.
  • kpt. Marek Rajtar – eksploracja na s/y „Sifu of Avon” archipelagu Svalbard z zamknięciem koła wokół Spitsbergenu. Dokonano tego  w warunkach wyjątkowo obfitego zalodzenia. Wielka arktyczna przygoda dla kapitana i całej siedmioosobowej załogi.

  

Przyznano także nagrody specjalne:

 

Nagrodą specjalną Polskiego Związku Żeglarskiegowyróżniono Wojtka (Victora) Wejera – mieszkającego w Toronto inżyniera i żeglarza, członka Polsko-Kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego „Biały Żagiel”. Wykorzystał swoją dobrą znajomość akwenów u północnych i zachodnich wybrzeży Kanady do pomocy żeglarzom próbujących swych sił na tamtych wodach. Z pomocy Wojtka korzystali kapitanowie wszystkich polskich prób pokonania Northwest Passage. Opracował specjalny przewodnik „Yachtsmen Routing Guide to the NW Passage”, w swej działalności na rzecz społeczności żeglarskiej i bezpiecznej północnej żeglugi współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami.     

 

Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różą Wiatrów”uhonorowano

Michała Korneszczuka, gdańskiego żeglarza, wizjonera i organizatora wielkich wydarzeń żeglarskich. Jest m.in. pomysłodawcą, promotorem i współorganizatorem wielkich regat o Mistrzostwo Europy w żeglarstwie morskim w formule ORC zorganizowanych w Gdańsku w 2017 roku.

 

Tradycyjną Nagrodą Grotmaszta Bractwa Kaphornowców  im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego

   uhonorowano kpt. Janusza Kowalskiego za odbycie rejsu z Górek Zachodnich na północ Bałtyku zbudowanym przez siebie jachtem s/y  „Mea Galatea” (typ Mascot 28). Za wykazany hart ducha i wytrwałość w dążeniu do celu, także za pokazanie, że w dobie wszechobecnej komercji, można spełnić swoje marzenia w każdym wieku i bez pomocy sponsorów. Wreszcie za wykazaną dobrą robotę żeglarską w trudnych warunkach

 

 

W e r d y k t   J u r y:

 

 „Srebrny Sekstant” i I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”

 

Joanna Pajkowska za zwycięski, wspólny z Uwe Rottgeringiem, start w prestiżowych transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017, organizowanych przez Royal Western Yacht Club na klasycznej trasie Plymouth – Newport.Uzyskany czas – 20d 22h 43’ (start – 29.05.2017, meta - 18.06.2017), dystans – 3 001 Mm.     

 

II  Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”

 

Jan Pietrzak za opłynięcie, wraz z żoną Ewą, wokółziemskiej trasy, z uzupełnianą na niektórych etapach załogą, na jachcie „Double Helix”. Żeglarska, siedmioletnia eskapada przez trzy oceany i sześć kontynentów ze startem i metą na Barbados (14.01.2010 – 21.01.2017) po pokonaniu 40 000 Mm.

 

III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”

 

Leszek Stoch za zwycięski start w kolejnej edycji oceanicznych regat samotnych żeglarzy -  „Setką przez Atlantyk” - na s/y „Giga”. Transatlantycką trasę II etapu Santa Cruz de Tenerife – Fort de France (2 903 Mm) pokonał w czasie 29d 10h 33’ (10.12.2016 – 3.01.2017) – szybciej od pięciu rywali – samotników oraz dwóch załóg dwuosobowych.

 

Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2017”

 

- Piotr Kuźniar za etapowy, załogowy rejs na s/y „Selma Expeditions” ze Szczecina do Ushuaia (14.10. – 24.12.2017) - dystans 9 500 Mm.

- Michał Palczyński za etapową wyprawę z Lizbony przez Norwegię, Spitsbergen, Grenlandię. Islandię, Irlandię do Lizbony ( 29.04. – 26.10.2017) na s/y „Crystal”– dystans – 8 899 Mm.

- Marek Rajtar – za załogową wyprawę dookoła Spitsbergenu na s/y „Sifu of Avon” rozp[oczętą i zakończoną w stolicy wyspy Longyearbyen po pokonaniu 1 005 Mm (24.07. – 9.09.2017).

 

 Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego

 

Wojtek (Victor) Wejer – inżynier, żeglarz, mieszkający od blisko półwiecza w Kanadzie za 10-letnią już pomoc udzielaną wyprawom żeglującym przez Przejście Północno-Zachodnie. Ze wsparcia informacyjnego i komunikacyjnego Wojtka Wejera  korzystały najgłośniejsze polskie wyprawy nagradzane m.in. Srebrnymi Sekstantami. W sumie wspomagał 55 wypraw przez Northwest Passage. 

 

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”

 

Michał Korneszczuk - żeglarz i organizator imprez żeglarskich na najwyższym poziomie – od 10 lat z powodzeniem organizuje m.in. międzynarodowe regaty Nord Cup także pomysłodawca regat o Mistrzostwo Europy w żeglarstwie morskim zorganizowane w 2017 roku.

 

Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego

 

Janusz Kowalski - za wykazaną dobrą robotę żeglarską podczas rejsu na wody północnego Bałtyku na s/y „Mea Galatea”. Mimo trudnych warunków i awarii silnika zakończył z powodzeniem, i w dobre kondycji, zaplanowaną wyprawę.

 

Nagroda Magazynu Sportów Wodnych  „ŻAGLE”

Kolegium redakcyjne, tradycyjnie wyróżniające rejsy morskie na małych jachtach, tym razem przyznało nagrodę Michałowi Kozłowskiemu za rejs z dwoma załogantami na własnoręcznie zbudowanym jachcie „Mazu 2” typu Odys 28 o długości 8, 4 m. To kolejny świetnie zorganizowany i przeprowadzony bałtycki rejs na małym jachcie. Takie żeglowanie jest godne uwagi, promocji oraz nagradzania za dobrą praktykę morską. Od 20 lat magazyn „Żagle” przyznaje swoją nagrodę w ramach Rejsu Roku właśnie takim wyprawom. Rejs trwał 4 tygodnie sierpnia 2017 roku. Jacht  przepłynął około 1400 mil morskich. Odwiedził 20 portów, był na 9 wyspach

Powrót

Partnerzy

CSB SSPW Ocean TEAM Studio Borlenghi WFoil Group Porty 24 Pogodynka.pl ODYSEA Władka Wagnera Karol Jabłoński Sunreef Yachts Ocean Sails Pod Omegą Morka POZMiW ZOZŻ WakeShock Biszcza Tour de Fun Navslide Krzysztof Baranowski AlmaPress PG Smoki Północy Baatsans.no Selden Mast Polacy Dookoła Świata Arek Rejs Photography Rumszewicz Sailing Mazurscy Sternicy International Moth Warmia i Mazury SailForum Krzysztof Baranowski Jacht Film Oficyna Morska Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Milka Jung My Sailing Team Klimatyzacja Eco Marine Power Dansk Sejlunion BRJ Design Polski Klub Morski Zew Oceanu SOLOVELA.NET Aero Vaerft Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 WaveINN Henri Lloyd SSI Jerzy Kuliński Navinord Puchar Polski Jachtów Kabinowych PSKite Marynistyka Jachtklub Elbląg Bliski Caraibic Dinghy Atlantic Navicula Marine Insight SailBookArnia ServiolaBcn
FB
Rejsy
Twitter
powrót