O praktykach (poza) prawnych Polskiego Związku Żeglarskiego

Za zgodą Jerzego Kulińskiego www.kulinski.navsim.pl 

Pisze do mnie Bogdan Sobiło, notoryczny, zasłużony korespondent SSI. I znowu w SSI mowa o Związuniu, a tak już sobie przyrzekałem, że nigdy więcej. 

No tak – z konsekwencją to u mnie krucho. 

A więc tak: najpierw droga do kapitańskiej kapusty na daszku bejsbolówki była długa, pod górę, z okrutnym „rozbójnikiem” i Wojciechem Górskim na szczycie. 

Później nastała plastikowa inflacja, a teraz bez rejsów na „kakarykach” czyli żaglowcach ani rusz.

Wygląda na to, że któregoś dnia do drzwi mego domku zapukają rośli, barczyści  młodzieńcy w kominiarkach i z napisami „ZWIĄZUNIO” na plecach. 

Po co ? No - aby zabrać mi moje tekturowe patenty j.kpt.ż.b. i kpt. j. 

Dlaczego ?

A bo moja stopa nigdy nie stanęła na pokładzie żadnej „kakaryki”.

Zmilczę co ja myślę o „kakarykach” – mniej więcej to samo co o parowozach J

Zbieraja (oby żył wiecznie !) przepraszam, różne gusta szanuję.

Świętujcie pogodnie i zgodnie !

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

----------------------------------------

 

O praktykach (poza) prawnych Polskiego Związku Żeglarskiego 

 

Kochany Don Jorge!

    Ostatnio kilku znajomych żeglarzy złożyło w PZŻ dokumenty stażowe, by uzyskać stopień kapitana jachtowego. Spotkali się z odmową, ponieważ zażądano, aby staż na żaglowcu o długości kadłuba powyżej 20 m został zdobyty w jednym rejsie (100 h). W związku z tym zajrzałem do podstawy prawnej, czyli Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystki w Sprawie Uprawiania Turystyki Wodnej (Dziennik Ustaw 2013 poz. 460).

Rozporządzenie to w paragrafie 7 mówi, co następuje:

 

" Patent kapitana jachtowego uzyskuje osoba, która:

1) posiada patent jachtowego sternika morskiego;

2) po uzyskaniu patentu jachtowego sternika morskiego odbyła co najmniej sześć rejsów po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 1200 godzin żeglugi, w tym co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5 m, oraz odbyła co najmniej jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m oraz jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych".

 

Trzeba przyznać, że w kwestii stażu na żaglowcu i wodach pływowych Rozporządzenie nie jest jasne. Można rzeczywiście domniemywać, że chodzi o rejs trwający co najmniej 100 h albo rejsy o łącznym czasie pływania 100 h.

Rozporządzenie weszło w życie w kwietniu 2013. Od tego czasu Polski Związek Żeglarski interpretował przepisy inaczej. Setki, jeżeli nie tysiące żeglarzy uzyskały patent kapitana na podstawie  kilku rejsów na żaglowcach o łącznym czasie ponad 100 h. Z niezrozumiałych powodów Komisja Szkolenia zmieniła jednak ostatnio swoją wykładnię i żąda rejsu dłuższego niż 100 h. Co w tej sytuacji z patentami kapitańskimi wystawionymi wcześniej?

Przecież doskonale wiadomo, że Rozporządzenie jest napisane "na kolanie", zawiera szereg nieścisłości, sprzeczności i zwykłych bzdur. Chociażby takie:

 

"Za pozytywny wynik egzaminu teoretycznego na patent żeglarza jachtowego oraz sternika motorowodnego uważa się uzyskanie 65 prawidłowych odpowiedzi w teście".

Czytając tekst dosłownie, dochodzimy do wniosku, że należy uzyskać nie mniej i nie więcej niż 65 na 75 punktów. PZŻ mógły domagać się, by kandydacji na stopień żeglarza i sternika morskiego uzyskiwali w  testach dokładnie 65 pkt. Niedopatrzenie?

 

Za rządów osławionego "plastikowego betonu" Jerzego D. Komisja Szkolenia przyjęła bezprawnie i bezzasadnie definicję długości kadłuba statku stosowaną przez Polski Rejestr Statków. Okazało się wówczas, że niektóre duże jachty, jak np. „Bryza H”. nagle zmieniły swoje wymiary i nie spełniają kryterium długości  kadłuba 20 m. Oczywiście wcześniej PZŻ zaliczał staż z tego jachtu. Niekonwencjonalnych i niezwykle twórczych interpretacji przepisów a la J. D. było zresztą bez liku. W przygotowanym przez byłego szefa szkolenia PZŻ systemie szkolenia instruktorów było mnóstwo zapisów, które były niezgodne ze Statutem PZŻ, konstytucją, ustawami, a przede wszystkim z zdrowym rozsądkiem. Ulubiona formułą było "dopuszcza się"i  "zezwala się". Na szczęście Zarząd odrzucił projekt potworek, a J. D. szalał z wściekłości. Było, minęło.

Byłem przekonany, że za czasów obecnej Prezes do spraw szkolenia w PZŻ będzie więcej normalności. Czyżbym się znowu mylił?

 

Przy okazji, pojawia się inny, znacznie poważniejszy problem. W ubiegłym roku na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego pojawiła się dziwna baza pytań egzaminacyjnych na stopień żeglarza i jachtowego sternika. "Dziwna", bo pomijając formę (zeskanowe kartki papieru) i fatalną redakcję, w bardzo wielu punktach pytania wykraczają poza zakres wymagań opisany we wspomnianym już Rozporządzeniu. Największe jednak zdziwienie budzi to, że Komisje Egzaminacyjne PZŻ układają zestawy egzaminacyjne z tej właśnie ogólnie dostepnej bazy!

Tymczasem w Rozporządzeniu czytamy:

 

"Zestawy zadań do wykonania w ramach egzaminu praktycznego i pytań egzaminacyjnych na egzaminie teoretycznym zatwierdza przewodniczący komisji, opatrując każdy z nich datą, podpisem i pieczątką imienną. Zadania i pytania egzaminacyjne są przygotowywane, przechowywane i przekazywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie. Przewodniczący, sekretarz i członkowie komisji są obowiązani zachować w tajemnicy tematy egzaminacyjne".

 

Powstaje zatem pytanie, czy egzaminy przeprowadzane przez PZŻ są legalne?

Z takim pytaniem zwróciłem się do Ministerstwa Sportu i Turystki. Czekam odpowiedzi.

 

Przykre, że mimo zmiany systemu ustrojowego i całej rzeczywistości, w jakiej żyjemy Polski Zwiążek Żeglarski wciąż jest hamulcowym zmian i stara się interpretować przepisy na niekorzyść żeglarzy.

 

Przy okazji życzę wszystkim żeglarzom, zwłaszcza P. T. Czytelnikom serwisu Jurka Kulińskiego zdrowych, rodzinnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu udanych rejsów w sezonie MMXVIII!

 

Bogdan

 

Powrót

Partnerzy

AlmaPress International Moth SailForum WFoil Group Jacht Film Pod Omegą SailBookArnia SOLOVELA.NET Warmia i Mazury Marynistyka Pogodynka.pl Selden Mast ODYSEA Władka Wagnera Baatsans.no Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 WakeShock Biszcza Dansk Sejlunion Oficyna Morska BRJ Design SSI Jerzy Kuliński Mazurscy Sternicy Milka Jung Tour de Fun Eco Marine Power Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów CSB Studio Borlenghi My Sailing Morka Aero Vaerft Krzysztof Baranowski Puchar Polski Jachtów Kabinowych PG Smoki Północy Karol Jabłoński Navicula Krzysztof Baranowski WaveINN ZOZŻ Team Klimatyzacja Sunreef Yachts Polski Klub Morski Henri Lloyd Polacy Dookoła Świata Rumszewicz Sailing SSPW Marine Insight Jachtklub Elbląg Zew Oceanu Ocean TEAM Navinord Dinghy Atlantic ServiolaBcn Navslide POZMiW Porty 24 PSKite Bliski Caraibic Ocean Sails Arek Rejs Photography
FB
Rejsy
Twitter
powrót