POLECANE! Rozpoczął się Volvo Ocean Race 2017-2018

 

Ani zawodnicy, ani organizatorzy nie mogli sobie wymarzyć lepszych warunków niż te, jakie panowały wczoraj podczas startu. Na niebie piękne słońce, wiatr 15-20 węzłów ze wschodu – w takich warunkach flota składająca się z siedmiu jachtów rozpoczęła Etap 1 VOR, liczący 1450 mil morskich sprint do Lizbony.

 

 

To jeden z najbardziej widowiskowych startów  w historii Volvo Ocean Race. Omal nie doszło do kolizji między Team Brunel, MAPFRE a Dongfeng Race Team. Na szczęście, szybki zwrot przez rufę pozwolił MAPFRE i Team Brunel uniknąć zderzenia z chińskim jachtem, który powoli budował swoją przewagę nad resztą rywali, Sun Hung Kai/Scallywag, Vestas 11th Hour Racing i Turn the Tide on Plastic.

 

Z kolei w dokach napięcie utrzymywał zespół AkzoNobel, który dosłownie w ostatniej chwili przed upływem wyznaczonego czasu dostarczył ostateczną listę z członkami załogi. Tydzień temu ogłoszono, że kapitan Simeon Tienpont odszedł z zespołu i zastąpi go Brad Jackson. Ale w piątek Tienpont wygrał orzeczenie arbitrażowe i mógł wrócić jako kapitan na kilka godzin przed startem.

 

 

„Ulżyło mi, że mogę wrócić do mojej drużyny  i cieszę się, że znów biorę udział w kampanii Volvo Ocean race.” – powiedział Tienpont dziękując w swoim oświadczeniu również Jacksonowi, podobnie jak zespołowi Sun Hung Kai/Scallywag, który wyraził zgodę, aby António Fontes ścigał się w załodze AkzoNobel podczas Etapu 1.

 

Tak było wczoraj, a dziś?  Po 24 godzinach to Vestas 11th Hour Racing wysunął się na prowadzenie, prowadząc flotę do Cieśniny Gibraltarskiej. Tuż za nim znalazł się AkzoNobel. Ta dwójka załapała się dziś na sprzyjające warunki. Dalej za nimi, Sun Hung Kai/Scallywag walczy zawzięcie z MAPFRE, a lider z Alicante – Dongfeng Race Team – spadł mocno w rankingu.

 

 

„Ubiegłej nocy wiele straciliśmy. Jesteśmy na piątej czy szóstej pozycji, a to dla nas trudne.” – powiedział Chen JinHao (Horace) dziś rano. – „Pascal i Charles pracowali całą noc, abyśmy byli szybsi. To była kiepska noc, ale jak to w żeglarstwie.  Możemy znów być na szczycie!”

 

Tak wygląda dzisiejszy ranking na godz. 13:00:

 

 

1. Vestas 11th Hour Racing – do mety pozostało 1096 nautimil morskich

2. AkzoNobel + 6nm

3. Sun Hung Kai/Scallywag +15

4. MAPFRE +15

5. Turn the Tide on Plastic +17

6. Team Brunel +18

7. Dongfeng Race Team +19

 

 

 

Źródło: www.volvooceanrace.com

 

Zdjęcia: Ainoha Sanchez, Pedro Martinez, Konrad Frost, James Blake

 

 

 

Opracowanie i tłumaczenie: Izabela Kaleta

 

 

 

 

Powrót

Partnerzy

Bliski Caraibic Navslide SSI Jerzy Kuliński Studio Borlenghi Dansk Sejlunion Tour de Fun Ocean TEAM SailBookArnia Krzysztof Baranowski SSPW Team Klimatyzacja ODYSEA Władka Wagnera My Sailing Morka Marynistyka BRJ Design Warmia i Mazury PG Smoki Północy Eco Marine Power PSKite SOLOVELA.NET Polski Klub Morski Selden Mast Polacy Dookoła Świata Porty 24 Henri Lloyd WFoil Group Aero Vaerft Oficyna Morska Milka Jung CSB Karol Jabłoński ZOZŻ Pogodynka.pl Baatsans.no Navinord Arek Rejs Photography AlmaPress Marine Insight WakeShock Biszcza Navicula Jacht Film Puchar Polski Jachtów Kabinowych Krzysztof Baranowski SailForum Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Ocean Sails Dinghy Atlantic ServiolaBcn Pod Omegą Zew Oceanu Rumszewicz Sailing International Moth POZMiW Jachtklub Elbląg Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 WaveINN Sunreef Yachts Mazurscy Sternicy
FB
Rejsy
Twitter
powrót