POLECANE! Rozpoczął się Volvo Ocean Race 2017-2018

 

Ani zawodnicy, ani organizatorzy nie mogli sobie wymarzyć lepszych warunków niż te, jakie panowały wczoraj podczas startu. Na niebie piękne słońce, wiatr 15-20 węzłów ze wschodu – w takich warunkach flota składająca się z siedmiu jachtów rozpoczęła Etap 1 VOR, liczący 1450 mil morskich sprint do Lizbony.

 

 

To jeden z najbardziej widowiskowych startów  w historii Volvo Ocean Race. Omal nie doszło do kolizji między Team Brunel, MAPFRE a Dongfeng Race Team. Na szczęście, szybki zwrot przez rufę pozwolił MAPFRE i Team Brunel uniknąć zderzenia z chińskim jachtem, który powoli budował swoją przewagę nad resztą rywali, Sun Hung Kai/Scallywag, Vestas 11th Hour Racing i Turn the Tide on Plastic.

 

Z kolei w dokach napięcie utrzymywał zespół AkzoNobel, który dosłownie w ostatniej chwili przed upływem wyznaczonego czasu dostarczył ostateczną listę z członkami załogi. Tydzień temu ogłoszono, że kapitan Simeon Tienpont odszedł z zespołu i zastąpi go Brad Jackson. Ale w piątek Tienpont wygrał orzeczenie arbitrażowe i mógł wrócić jako kapitan na kilka godzin przed startem.

 

 

„Ulżyło mi, że mogę wrócić do mojej drużyny  i cieszę się, że znów biorę udział w kampanii Volvo Ocean race.” – powiedział Tienpont dziękując w swoim oświadczeniu również Jacksonowi, podobnie jak zespołowi Sun Hung Kai/Scallywag, który wyraził zgodę, aby António Fontes ścigał się w załodze AkzoNobel podczas Etapu 1.

 

Tak było wczoraj, a dziś?  Po 24 godzinach to Vestas 11th Hour Racing wysunął się na prowadzenie, prowadząc flotę do Cieśniny Gibraltarskiej. Tuż za nim znalazł się AkzoNobel. Ta dwójka załapała się dziś na sprzyjające warunki. Dalej za nimi, Sun Hung Kai/Scallywag walczy zawzięcie z MAPFRE, a lider z Alicante – Dongfeng Race Team – spadł mocno w rankingu.

 

 

„Ubiegłej nocy wiele straciliśmy. Jesteśmy na piątej czy szóstej pozycji, a to dla nas trudne.” – powiedział Chen JinHao (Horace) dziś rano. – „Pascal i Charles pracowali całą noc, abyśmy byli szybsi. To była kiepska noc, ale jak to w żeglarstwie.  Możemy znów być na szczycie!”

 

Tak wygląda dzisiejszy ranking na godz. 13:00:

 

 

1. Vestas 11th Hour Racing – do mety pozostało 1096 nautimil morskich

2. AkzoNobel + 6nm

3. Sun Hung Kai/Scallywag +15

4. MAPFRE +15

5. Turn the Tide on Plastic +17

6. Team Brunel +18

7. Dongfeng Race Team +19

 

 

 

Źródło: www.volvooceanrace.com

 

Zdjęcia: Ainoha Sanchez, Pedro Martinez, Konrad Frost, James Blake

 

 

 

Opracowanie i tłumaczenie: Izabela Kaleta

 

 

 

 

Powrót

Partnerzy

CSB Tour de Fun Pogodynka.pl Mazurscy Sternicy Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Polacy Dookoła Świata WakeShock Biszcza Puchar Polski Jachtów Kabinowych Sunreef Yachts Krzysztof Baranowski Marynistyka Warmia i Mazury Jachtklub Elbląg Porty 24 Polski Klub Morski Oficyna Morska ZOZŻ BRJ Design Eco Marine Power Dansk Sejlunion Bliski Caraibic Karol Jabłoński POZMiW Jacht Film Rumszewicz Sailing SOLOVELA.NET Selden Mast Ocean Sails Baatsans.no Zew Oceanu Team Klimatyzacja PSKite Dinghy Atlantic Studio Borlenghi Henri Lloyd Arek Rejs Photography Pod Omegą My Sailing SailBookArnia AlmaPress WFoil Group Navicula International Moth Milka Jung SailForum Morka Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów PG Smoki Północy ODYSEA Władka Wagnera Navinord Krzysztof Baranowski Marine Insight ServiolaBcn Navslide WaveINN SSPW Aero Vaerft Ocean TEAM SSI Jerzy Kuliński
FB
Rejsy
Twitter
powrót