Regaty Na Powitanie Wakacji 2017 o Puchar Starosty Słupeckiego

XVII już Regaty Na Powitanie Wakacji 2017 o Puchar Starosty Słupeckiego z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w Kosewie nad Jeziorem Powidzkim zgromadziły na starcie 46 załóg w 9 klasach. Prognoza pogody się sprawdziła i żeglarze rywalizowali w doskonałych ale i wymagających warunkach wietrznych.

W sobotę 24 czerwca 2017 roku rozegrano 4 wyścigi przy wietrze od 3 – 5 B. Faworyci klas T nie zawiedli, żeglowali w czubie,  wgrywając większość wyścigów. Należy podkreślić świetną formę Piotr Adamowicza na Corsie T2 „Neoprofil”, który tylko przez moment czuł na plecach oddech rywali i wygrał wszystkie sobotnie wyścigi. Jedno drugie miejsce zaliczył w T1 Andrzej Rygielski na Calibrze  620 „Andrzela” wygrywając pozostałe wyścigi. Naciskał go mocno Remigiusz Chłopocki z Piotrem Dziewczyńskim i Przemysławem Piechockim, miejscowa załoga na Marinerze 20 „Jeremi”, jednak doświadczona ekipa „Andrzeli” najczęściej  prezentowała rywalom swoją rufę. W klasie T3 Michał Brzozowski z Piotrem Kalinowskim i Mikołajem Kmieciem na „Legendzie” pozostawił w pokonanym polu doświadczonych i utytułowanych Mirków, Mirosława Sztubę z Romanem Dybkiem, Tomaszem Cybulskim i Anną Zakrzycką żeglujących Saturnem 24 RC „Black & White” oraz Mirosława Czecha, Michała Marciniaka, Patrycję Marciniak i Karolinę Nowicką z First Class 8 „Tańcząca z falami”.

 

W pozostałych klasach  również trwała  zacięta  walka. W omedze standard na zmianę wygrywali Tomasz Łukaszewicz na POL 89 z Bogusławem Komorowskim na „Niuni”.

W  omedze klasycznej dzielił i rządził Ryszard Mościcki na „ Czczinorybie” zwycięzca  ubiegłorocznego Grand Prix Jeziora Powidzkiego.

Na triasach dzielnie walczyli stali rywale w Grand Prix Jeziora Powidzkiego Paweł Brona z Anną Sabok – Rzepką na „ Winbrant” i Maciej Potok z rodzinną załogą, córką Weroniką i synem Krzysztofem na jachcie Jeneva’s. W trudnych warunkach atutem okazała się przewaga fizyczna 3 osobowej załogi.

Klasa  otwartopokładowa do 6 metrów długości zgromadziła 5 różnych jachtów,  mianowicie Laser 5000, Albatros, 505, Sigma Club i Topper ISO. Najlepiej zaprezentowały się dwie pierwsze. Załoga Lasera 5000 Marcin Pinczyński i Marcin Gajewski na zmianę z Albatrosem   Ady Osińskiej z Dariuszem Nazarewskim zmieniała się na pierwszym miejscu.

W klasie Open wystartowały 2 katamarany, 1 trimaran i  Skippi 650. Świetnie żeglował Piotr Woźniak  z Katarzyną Sawicką na Nacra F18 wygrywając wszystkie 4 wyścigi. Dzielnie stawiał czoło wielokadłubowcom Sławomir Blaszka  z Piotrem Malińskim i Olgą Bystrzycką na Skippi 650 „Flipper” rozkręcając się z wyścigu na wyścig.

Przepięknie prezentowała się również klasa Sigma gdzie zdecydowanym liderem był Robert Sobociński z Sławomirem Kodrzyskim na Sigma Active POL 39.                                           Norbert Nowacki z Andrzejem Synowcem na POL 44 dzielnie trzymali się rufy POL 39.

Pierwszy dzień zakończył się szczęśliwie. Mimo kilku kolizji wynikających z zaciętej walki, czasem braku wyobraźni, ofiarą padł jeden maszt od 505 skasowany przez Triasa , parę rys na kadłubach i pęknięć laminatu na szczęście nie eliminujących jachtów z regat. Było trochę krzyku na wodzie ale  na lądzie uczestnicy sytuacji kolizyjnych wypracowali między sobą konsensus.

 

 

Drugi dzień regat , niedziela 25 czerwca 2017 roku dostarczył wielu wrażeń i emocji wynikających ze wzrostu siły wiatru w stosunku do sobotniej aury. Wiało 4-6 B, w niektórych szkwałach nawet mocniej.

Liderzy w klasach T kontynuowali swoją dobrą passę i już po 2 niedzielnych wyścigach, czyli 5 i 6 , mogli spłynąć do portu i wyciągać swoje jachty z wody.

Wśród liderów klas T możemy wymienić  :Piotra Adamowicza, Radosława Cierpiała i Marka Smuszkiewicza z T2, Andrzej Rygielski, Remigiusz Chłopocki i Leszek Woliński z  T1 i Michał Brzozowski, Mirosław Sztuba i Mirosław Czech z T3.

 

W  Omedze Standard  Tomasz Łukaszewski z Maciejem Kurkiem i Radosławem Bryniakiem również wcześniej skorzystali ze slipu.

Wśród Triasów załoga Jeneva’s Macieja Potoka pływała do ostatniego wyścigu mając jako odrzutkę 1 miejsce J.

W Open Piotr Woźniak  na Nacra F18   utrzymał się na pierwszej pozycji. Zaraz za nim Sławomir Blaszka na Skippi 650 i Paweł Jachowski na Nacra 6.0.

Na pierwszym miejscu w Omedze Klasycznej uplasował się  „Profesor Bombka” Dariusz Górzyński z Norbertem Górczyńskim i Marcinem Radzińskim na APP. Załoga „Czczinoryby” Ryszard Mościski, Krzysztof Biegała i Jakub Sałek  uplasowali się na 2 pozycji pomimo, że nie dotarła na niedzielne wyścigi . Trzecie miejsce na pudle należało do najstarszej załogi pływającej na Jeziorze Powidzkim Ryszarda Tomczaka, Mieczysława Korzeniowskiego i Andrzeja Kwapiszewskiego , którzy w sumie razem mają 236 lat.

W klasie Sigma na pierwszej pozycji z 7 punktami ukończył regaty Robert Sobociński na POL 39, następnie Norbert Nowacki na POL 44 i na 3 pozycji Maciej Piasecki z Wojciechem Kwapińskim na POL 41. W tej klasie rywalizowało 5 jachtów.

Jachty otwartopokładowe do 6m walczyły do samego końca. Ostatni wyścig zadecydował  o najwyższym miejscu na podium. Złoto zdobył Marcin Pinczyński , srebro Ada Osińska a brąz Dominika Wróblewska.

 

Organizatorami Regat Na Powitanie Wakacji 2017 o Puchar Starosty Słupeckiego byli:

Starostwo Powiatowe w Słupcy, Stowarzyszenie „Z Wiatrem i pod Wiatr”, Grupa Partner, Sklep Żeglarski Szopeneria i gospodarz Ośrodka Wypoczynkowo – Żeglarskiego HORN Kosewo nad Jeziorem Powidzkim.

Sponsorami regat byli: Szopeneria, Helly Hansen ,Majermarine, Macanu, Moja Stacja, Sea Style, Mostostal Słupca.

Komandor regat

Jacek Smuszkiewicz

Powrót

Partnerzy

Oficyna Morska CSB Arek Rejs Photography ODYSEA Władka Wagnera Karol Jabłoński Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Krzysztof Baranowski Zew Oceanu SSPW Polacy Dookoła Świata Puchar Polski Jachtów Kabinowych Jachtklub Elbląg Pogodynka.pl International Moth Eco Marine Power Polski Klub Morski SOLOVELA.NET Henri Lloyd Navinord Ocean Sails SailBookArnia Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 ZOZŻ Porty 24 WFoil Group WakeShock Biszcza Dinghy Atlantic PSKite Jacht Film Rumszewicz Sailing Studio Borlenghi Navicula Krzysztof Baranowski ServiolaBcn AlmaPress Pod Omegą Bliski Caraibic Navslide PG Smoki Północy SailForum Marine Insight Baatsans.no Dansk Sejlunion Sunreef Yachts Tour de Fun Warmia i Mazury Marynistyka My Sailing SSI Jerzy Kuliński Team Klimatyzacja Aero Vaerft Ocean TEAM POZMiW WaveINN BRJ Design Mazurscy Sternicy Milka Jung Selden Mast Morka
FB
Rejsy
Twitter
powrót