Dzień z Zawiszą - trzeba przy pracy śpiewać

23 czerwca o godz. 19 na żaglowiec Zawisza Czarny zawita Męski Chór Szantowy, który przedstawi nietypowe widowisko połączone z koncertem.

 

Męski Chór Szantowy działa od 2012 roku. Zrzesza 50 mężczyzn w wieku od 18 do 70 lat. Jest jedyną tego typu grupą w Polsce i jednym z najlepszych amatorskich chórów na świecie. W swoim repertuarze ma zarówno pieśni pracy (klasyczne szanty), jak i pieśni kubryku. Członkowie chóru są także żeglarzami - co roku jako załoga żaglowca Zawisza Czarny wyruszają w rejs, by koncertować w portach i sławić Gdynię pod polską banderą.

 

 

Członkowie chóru szkolą się na cotygodniowych próbach pod okiem dyrektora chóru Jacka Jakubowskiego, gdynianina i absolwenta Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Grają także na własnych instrumentach, jak również zapewniają sobie stroje z epoki, w których występują na niektórych koncertach.

 

W piątkowy wieczór, 23 czerwca 2017 r. o godz. 19 chórzyści zawitają na pokład Zawiszy Czarnego, by dać tam nietypowy występ. Członkowie chóru wcielą się w marynarzy, którzy pokażą, w jaki sposób śpiewanie na statku ułatwiało pracę. Zaprezentują różne rodzaje szant, służących do wykonywania różnych prac. Nie zabraknie także opowieści o morskich tradycjach i przesądach. Będzie można także posłuchać i zobaczyć pracę szantymena - człowieka, który prowadzi śpiew.

 

„Dzień z Zawiszą - trzeba przy pracy śpiewać” to trzeci z czterech dni edukacyjnych organizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP przy wsparciu Grupy Energa, która jest także sponsorem żaglowca Zawisza Czarny. Poprzednie dwa - „Węzły, Liny, Sploty”, oraz „Trening na Żaglowcu” cieszyły się dużym zainteresowaniem, przyciągając wielu uczestników i widzów. 17 września odbędzie się ostatni Dzień z Zawiszą, poświęcony tym razem kuchniom 4 stron świata. Na statku będzie można spróbować specjałów z różnych zakątków, do których dotarł Zawisza w trakcie swojej 55-letniej historii.

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Żaglowiec znaleźć można będzie przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni - między ORP Błyskawica a Sea Towers. 

Powrót

Partnerzy

Dinghy Atlantic Mazurscy Sternicy SSPW Dansk Sejlunion ServiolaBcn Team Klimatyzacja Pod Omegą Bliski Caraibic Rumszewicz Sailing Arek Rejs Photography Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Karol Jabłoński Pogodynka.pl SailForum Zew Oceanu Puchar Polski Jachtów Kabinowych Marynistyka Navinord AlmaPress SSI Jerzy Kuliński Studio Borlenghi SOLOVELA.NET Baatsans.no PG Smoki Północy WakeShock Biszcza Polacy Dookoła Świata SailBookArnia International Moth ODYSEA Władka Wagnera Jacht Film ZOZŻ Henri Lloyd Jachtklub Elbląg Porty 24 Polski Klub Morski WFoil Group CSB Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów BRJ Design Sunreef Yachts Morka Krzysztof Baranowski Oficyna Morska Navicula Tour de Fun PSKite Marine Insight My Sailing Milka Jung Navslide Aero Vaerft POZMiW Ocean Sails Eco Marine Power WaveINN Krzysztof Baranowski Warmia i Mazury Ocean TEAM Selden Mast
FB
Rejsy
Twitter
powrót