Dzień z Zawiszą - trzeba przy pracy śpiewać

23 czerwca o godz. 19 na żaglowiec Zawisza Czarny zawita Męski Chór Szantowy, który przedstawi nietypowe widowisko połączone z koncertem.

 

Męski Chór Szantowy działa od 2012 roku. Zrzesza 50 mężczyzn w wieku od 18 do 70 lat. Jest jedyną tego typu grupą w Polsce i jednym z najlepszych amatorskich chórów na świecie. W swoim repertuarze ma zarówno pieśni pracy (klasyczne szanty), jak i pieśni kubryku. Członkowie chóru są także żeglarzami - co roku jako załoga żaglowca Zawisza Czarny wyruszają w rejs, by koncertować w portach i sławić Gdynię pod polską banderą.

 

 

Członkowie chóru szkolą się na cotygodniowych próbach pod okiem dyrektora chóru Jacka Jakubowskiego, gdynianina i absolwenta Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Grają także na własnych instrumentach, jak również zapewniają sobie stroje z epoki, w których występują na niektórych koncertach.

 

W piątkowy wieczór, 23 czerwca 2017 r. o godz. 19 chórzyści zawitają na pokład Zawiszy Czarnego, by dać tam nietypowy występ. Członkowie chóru wcielą się w marynarzy, którzy pokażą, w jaki sposób śpiewanie na statku ułatwiało pracę. Zaprezentują różne rodzaje szant, służących do wykonywania różnych prac. Nie zabraknie także opowieści o morskich tradycjach i przesądach. Będzie można także posłuchać i zobaczyć pracę szantymena - człowieka, który prowadzi śpiew.

 

„Dzień z Zawiszą - trzeba przy pracy śpiewać” to trzeci z czterech dni edukacyjnych organizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP przy wsparciu Grupy Energa, która jest także sponsorem żaglowca Zawisza Czarny. Poprzednie dwa - „Węzły, Liny, Sploty”, oraz „Trening na Żaglowcu” cieszyły się dużym zainteresowaniem, przyciągając wielu uczestników i widzów. 17 września odbędzie się ostatni Dzień z Zawiszą, poświęcony tym razem kuchniom 4 stron świata. Na statku będzie można spróbować specjałów z różnych zakątków, do których dotarł Zawisza w trakcie swojej 55-letniej historii.

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Żaglowiec znaleźć można będzie przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni - między ORP Błyskawica a Sea Towers. 

Powrót

Partnerzy

SailForum Puchar Polski Jachtów Kabinowych Warmia i Mazury Navslide Henri Lloyd AlmaPress Marynistyka SOLOVELA.NET Navinord Karol Jabłoński Tour de Fun Eco Marine Power Baatsans.no SSPW Krzysztof Baranowski ZOZŻ Ocean TEAM Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Dinghy Atlantic PSKite Oficyna Morska Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Rumszewicz Sailing Marine Insight Krzysztof Baranowski Milka Jung WaveINN Pod Omegą POZMiW Pogodynka.pl Mazurscy Sternicy Ocean Sails Studio Borlenghi Morka Jachtklub Elbląg Polski Klub Morski Polacy Dookoła Świata My Sailing Zew Oceanu Team Klimatyzacja WFoil Group CSB ServiolaBcn Dansk Sejlunion SSI Jerzy Kuliński Aero Vaerft Jacht Film International Moth ODYSEA Władka Wagnera Sunreef Yachts Navicula Arek Rejs Photography Bliski Caraibic SailBookArnia WakeShock Biszcza Selden Mast Porty 24 BRJ Design PG Smoki Północy
FB
Rejsy
Twitter
powrót