Under The Pole III – naukowcy znów odkryją podwodne tajemnice

 

 

20 maja tego roku po raz trzeci naukowcy Emmanuelle PÉRIÉ-BARDOUT i Ghislain Bardout wyruszą na wyprawę naukową, której celem jest zbadanie tego, co kryje się m.in. pod pokrywą lodową biegunów. Pomysłodawcy ekspedycji zakładają, że oceany są niezbadane w 90%, a ich zamiarem jest odkrycie jak najwięcej, szczególnie w odniesieniu do wód Arktyki.

 

Dwoje naukowców – nurków i ich zespół kolejny  raz wyruszą z Francji na pokładzie szkunera „WHY” i odkryją tajemnice wód ukrytych pod czapami lodowymi na głębokości ponad 150 metrów. Wyprawa potrwa 3 lata i zakończy się w 2020 roku.

 

Po długim okresie modernizacji sprzętu i odpowiednich szkoleń, wszystko jest gotowe. Trzecia wyprawa będzie dłuższa od poprzednich i weźmie w niej udział większa liczba naukowców, którzy częściej będą schodzić pod powierzchnię wody. Szkuner będzie przemieszczał się od Arktyki przez Ocean Atlantycki w kierunku Antarktydy, gdzie powinien dotrzeć we wrześniu 2019 roku i pozostanie tam do lutego 2020 roku. Do portu we Francji ponownie zawinie w czerwcu 2020 r. Na pokładzie „WHY” znajdzie się 10 osób, w tym płetwonurkowie, operatorzy, naukowcy i żeglarze, którzy będą zmieniać się w trakcie wyprawy.

 

Pierwsza wyprawa miała miejsce w 2010 roku, druga w latach 2014-2015. Uczestnicy mieli okazję zbadać wody m.in. wokół Bieguna Północnego i Grenlandii. Udało im się uchwycić niesamowite piękno podwodnych krain, niedostępnych dla przeciętnego zjadacza chleba. Jak powiedział Ghislain BARDOUT, widoczność pod wodą jest najlepsza w okresie zimowym – wówczas woda jest najczystsza.

 

Na oficjalnej stronie internetowej ekspedycji znajdują się relacje z poprzednich wypraw, a od 20 maja będzie można na żywo śledzić pierwszy etap wyprawy.

 

 

Więcej możecie dowiedzieć się tu: http://www.underthepole.com/?lang=en

 

 

 

 

Źródło: www.solovela.net

 

 

Oprac. i tłum. Izabela Kaleta

Powrót

Partnerzy

Bliski Caraibic Pod Omegą Warmia i Mazury WaveINN ZOZŻ Krzysztof Baranowski Rumszewicz Sailing Eco Marine Power POZMiW BRJ Design Mazurscy Sternicy SailForum SSI Jerzy Kuliński Porty 24 ODYSEA Władka Wagnera Pogodynka.pl Morka Zew Oceanu Studio Borlenghi Marynistyka PSKite My Sailing Team Klimatyzacja Karol Jabłoński Krzysztof Baranowski Navicula Milka Jung PG Smoki Północy Polski Klub Morski Baatsans.no Tour de Fun ServiolaBcn Ocean Sails Selden Mast Navslide Marine Insight SSPW Puchar Polski Jachtów Kabinowych Oficyna Morska Henri Lloyd Jachtklub Elbląg WakeShock Biszcza AlmaPress Dansk Sejlunion Sunreef Yachts Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów WFoil Group Ocean TEAM Jacht Film SOLOVELA.NET SailBookArnia CSB Dinghy Atlantic Polacy Dookoła Świata Aero Vaerft Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Navinord Arek Rejs Photography International Moth
FB
Rejsy
Twitter
powrót