Under The Pole III – naukowcy znów odkryją podwodne tajemnice

 

 

20 maja tego roku po raz trzeci naukowcy Emmanuelle PÉRIÉ-BARDOUT i Ghislain Bardout wyruszą na wyprawę naukową, której celem jest zbadanie tego, co kryje się m.in. pod pokrywą lodową biegunów. Pomysłodawcy ekspedycji zakładają, że oceany są niezbadane w 90%, a ich zamiarem jest odkrycie jak najwięcej, szczególnie w odniesieniu do wód Arktyki.

 

Dwoje naukowców – nurków i ich zespół kolejny  raz wyruszą z Francji na pokładzie szkunera „WHY” i odkryją tajemnice wód ukrytych pod czapami lodowymi na głębokości ponad 150 metrów. Wyprawa potrwa 3 lata i zakończy się w 2020 roku.

 

Po długim okresie modernizacji sprzętu i odpowiednich szkoleń, wszystko jest gotowe. Trzecia wyprawa będzie dłuższa od poprzednich i weźmie w niej udział większa liczba naukowców, którzy częściej będą schodzić pod powierzchnię wody. Szkuner będzie przemieszczał się od Arktyki przez Ocean Atlantycki w kierunku Antarktydy, gdzie powinien dotrzeć we wrześniu 2019 roku i pozostanie tam do lutego 2020 roku. Do portu we Francji ponownie zawinie w czerwcu 2020 r. Na pokładzie „WHY” znajdzie się 10 osób, w tym płetwonurkowie, operatorzy, naukowcy i żeglarze, którzy będą zmieniać się w trakcie wyprawy.

 

Pierwsza wyprawa miała miejsce w 2010 roku, druga w latach 2014-2015. Uczestnicy mieli okazję zbadać wody m.in. wokół Bieguna Północnego i Grenlandii. Udało im się uchwycić niesamowite piękno podwodnych krain, niedostępnych dla przeciętnego zjadacza chleba. Jak powiedział Ghislain BARDOUT, widoczność pod wodą jest najlepsza w okresie zimowym – wówczas woda jest najczystsza.

 

Na oficjalnej stronie internetowej ekspedycji znajdują się relacje z poprzednich wypraw, a od 20 maja będzie można na żywo śledzić pierwszy etap wyprawy.

 

 

Więcej możecie dowiedzieć się tu: http://www.underthepole.com/?lang=en

 

 

 

 

Źródło: www.solovela.net

 

 

Oprac. i tłum. Izabela Kaleta

Powrót

Partnerzy

Ocean Sails Zew Oceanu Ocean TEAM Jachtklub Elbląg Dinghy Atlantic Aero Vaerft CSB ZOZŻ Tour de Fun SSPW Morka Henri Lloyd Navinord Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Milka Jung Oficyna Morska International Moth Polski Klub Morski Warmia i Mazury Marynistyka POZMiW Mazurscy Sternicy Arek Rejs Photography Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 BRJ Design My Sailing Navicula Jacht Film Porty 24 Karol Jabłoński Krzysztof Baranowski Bliski Caraibic Team Klimatyzacja Navslide WakeShock Biszcza Pod Omegą Eco Marine Power SSI Jerzy Kuliński Selden Mast Sunreef Yachts AlmaPress Dansk Sejlunion ODYSEA Władka Wagnera Baatsans.no PG Smoki Północy Marine Insight ServiolaBcn Rumszewicz Sailing Puchar Polski Jachtów Kabinowych SOLOVELA.NET SailBookArnia Studio Borlenghi Krzysztof Baranowski Polacy Dookoła Świata WaveINN Pogodynka.pl SailForum PSKite WFoil Group
FB
Rejsy
Twitter
powrót