Under The Pole III – naukowcy znów odkryją podwodne tajemnice

 

 

20 maja tego roku po raz trzeci naukowcy Emmanuelle PÉRIÉ-BARDOUT i Ghislain Bardout wyruszą na wyprawę naukową, której celem jest zbadanie tego, co kryje się m.in. pod pokrywą lodową biegunów. Pomysłodawcy ekspedycji zakładają, że oceany są niezbadane w 90%, a ich zamiarem jest odkrycie jak najwięcej, szczególnie w odniesieniu do wód Arktyki.

 

Dwoje naukowców – nurków i ich zespół kolejny  raz wyruszą z Francji na pokładzie szkunera „WHY” i odkryją tajemnice wód ukrytych pod czapami lodowymi na głębokości ponad 150 metrów. Wyprawa potrwa 3 lata i zakończy się w 2020 roku.

 

Po długim okresie modernizacji sprzętu i odpowiednich szkoleń, wszystko jest gotowe. Trzecia wyprawa będzie dłuższa od poprzednich i weźmie w niej udział większa liczba naukowców, którzy częściej będą schodzić pod powierzchnię wody. Szkuner będzie przemieszczał się od Arktyki przez Ocean Atlantycki w kierunku Antarktydy, gdzie powinien dotrzeć we wrześniu 2019 roku i pozostanie tam do lutego 2020 roku. Do portu we Francji ponownie zawinie w czerwcu 2020 r. Na pokładzie „WHY” znajdzie się 10 osób, w tym płetwonurkowie, operatorzy, naukowcy i żeglarze, którzy będą zmieniać się w trakcie wyprawy.

 

Pierwsza wyprawa miała miejsce w 2010 roku, druga w latach 2014-2015. Uczestnicy mieli okazję zbadać wody m.in. wokół Bieguna Północnego i Grenlandii. Udało im się uchwycić niesamowite piękno podwodnych krain, niedostępnych dla przeciętnego zjadacza chleba. Jak powiedział Ghislain BARDOUT, widoczność pod wodą jest najlepsza w okresie zimowym – wówczas woda jest najczystsza.

 

Na oficjalnej stronie internetowej ekspedycji znajdują się relacje z poprzednich wypraw, a od 20 maja będzie można na żywo śledzić pierwszy etap wyprawy.

 

 

Więcej możecie dowiedzieć się tu: http://www.underthepole.com/?lang=en

 

 

 

 

Źródło: www.solovela.net

 

 

Oprac. i tłum. Izabela Kaleta

Powrót

Partnerzy

SSPW Selden Mast Pod Omegą Bliski Caraibic Studio Borlenghi Rumszewicz Sailing Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Morka Navicula SailBookArnia SOLOVELA.NET WFoil Group My Sailing Jachtklub Elbląg Baatsans.no POZMiW International Moth PG Smoki Północy Pogodynka.pl Sunreef Yachts Eco Marine Power Oficyna Morska Karol Jabłoński Milka Jung Dansk Sejlunion Jacht Film Ocean TEAM Porty 24 WaveINN Navslide Dinghy Atlantic PSKite BRJ Design Tour de Fun Ocean Sails Polacy Dookoła Świata Marynistyka Team Klimatyzacja Polski Klub Morski Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Warmia i Mazury AlmaPress Krzysztof Baranowski ODYSEA Władka Wagnera SSI Jerzy Kuliński Aero Vaerft Mazurscy Sternicy Arek Rejs Photography CSB Navinord Henri Lloyd Krzysztof Baranowski Zew Oceanu Puchar Polski Jachtów Kabinowych WakeShock Biszcza ServiolaBcn ZOZŻ Marine Insight SailForum
FB
Rejsy
Twitter
powrót