Under The Pole III – naukowcy znów odkryją podwodne tajemnice

 

 

20 maja tego roku po raz trzeci naukowcy Emmanuelle PÉRIÉ-BARDOUT i Ghislain Bardout wyruszą na wyprawę naukową, której celem jest zbadanie tego, co kryje się m.in. pod pokrywą lodową biegunów. Pomysłodawcy ekspedycji zakładają, że oceany są niezbadane w 90%, a ich zamiarem jest odkrycie jak najwięcej, szczególnie w odniesieniu do wód Arktyki.

 

Dwoje naukowców – nurków i ich zespół kolejny  raz wyruszą z Francji na pokładzie szkunera „WHY” i odkryją tajemnice wód ukrytych pod czapami lodowymi na głębokości ponad 150 metrów. Wyprawa potrwa 3 lata i zakończy się w 2020 roku.

 

Po długim okresie modernizacji sprzętu i odpowiednich szkoleń, wszystko jest gotowe. Trzecia wyprawa będzie dłuższa od poprzednich i weźmie w niej udział większa liczba naukowców, którzy częściej będą schodzić pod powierzchnię wody. Szkuner będzie przemieszczał się od Arktyki przez Ocean Atlantycki w kierunku Antarktydy, gdzie powinien dotrzeć we wrześniu 2019 roku i pozostanie tam do lutego 2020 roku. Do portu we Francji ponownie zawinie w czerwcu 2020 r. Na pokładzie „WHY” znajdzie się 10 osób, w tym płetwonurkowie, operatorzy, naukowcy i żeglarze, którzy będą zmieniać się w trakcie wyprawy.

 

Pierwsza wyprawa miała miejsce w 2010 roku, druga w latach 2014-2015. Uczestnicy mieli okazję zbadać wody m.in. wokół Bieguna Północnego i Grenlandii. Udało im się uchwycić niesamowite piękno podwodnych krain, niedostępnych dla przeciętnego zjadacza chleba. Jak powiedział Ghislain BARDOUT, widoczność pod wodą jest najlepsza w okresie zimowym – wówczas woda jest najczystsza.

 

Na oficjalnej stronie internetowej ekspedycji znajdują się relacje z poprzednich wypraw, a od 20 maja będzie można na żywo śledzić pierwszy etap wyprawy.

 

 

Więcej możecie dowiedzieć się tu: http://www.underthepole.com/?lang=en

 

 

 

 

Źródło: www.solovela.net

 

 

Oprac. i tłum. Izabela Kaleta

Powrót

Partnerzy

Krzysztof Baranowski AlmaPress Pogodynka.pl Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów My Sailing ZOZŻ Navicula Marine Insight Team Klimatyzacja Studio Borlenghi PG Smoki Północy Morka International Moth SailForum WFoil Group Polski Klub Morski Eco Marine Power SOLOVELA.NET Dansk Sejlunion Tour de Fun Selden Mast Marynistyka SailBookArnia Ocean Sails Polacy Dookoła Świata SSPW Aero Vaerft WakeShock Biszcza PSKite Zew Oceanu Navinord Krzysztof Baranowski Mazurscy Sternicy Rumszewicz Sailing Bliski Caraibic Karol Jabłoński Henri Lloyd Pod Omegą POZMiW ServiolaBcn BRJ Design Dinghy Atlantic Baatsans.no Navslide Jacht Film Sunreef Yachts Warmia i Mazury Porty 24 Milka Jung Jachtklub Elbląg Puchar Polski Jachtów Kabinowych Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Ocean TEAM ODYSEA Władka Wagnera CSB WaveINN Oficyna Morska Arek Rejs Photography SSI Jerzy Kuliński
FB
Rejsy
Twitter
powrót