MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI ZAPRASZA

 

 

Janusz Misiewicz i Jerzy Tarasiewicz - bohaterowie pionierskiej wyprawy z 1959 roku, starą szalupą z m/s „Batory” przez Atlantyk - opowiedzą o tym śmiałym i nieco dziś zapomnianym epizodzie  z historii polskiego żeglarstwa.

 

 

  • Dwaj, urodzeni w Wilnie, absolwenci Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni 8 sierpnia 1958 opuścili Gdynię by zrealizować marzenia o wielkiej, morskiej przygodzie. Wspierani przez swych nauczycieli, słynnych kapitanów Tadeusza Meissnera i Karola Olgierda Borchardta oraz macierzysty YK „Gryf”, pozyskali wycofaną z eksploatacji szalupę z „Batorego”. Po remoncie i przebudowie przystosowali łódź do oceanicznej żeglugi z dwuosobową załogą, zdobyli niezbędne, podstawowe wyposażenie nawigacyjne, komplet zapasowych żagli, prowiant, wodę.
  • Szalupę nazwali „Chatka Puchatków”. Była to solidnie wykonana łódź ratunkowa zbudowana w 1936 na wyposażenie budowanego we Włoszech transatlantyka „Batory”. Konstrukcja dębowa, poszycie z modrzewia, długość 9,14 m, oryginalnie przystosowana do pomieszczenia 72 ludzi.
  • Szalupowa żegluga fascynowała żeglarzy już wcześniej – w 1956 na szalupie „Puchatek” zrealizowali wyprawę bałtycką. Do skoku przez Atlantyk szykowali się we czterech, zostało dwóch. W momencie startu Jerzy Tarasiewicz miał 21 lat, Janusz Misiewicz 22 lata.
  • Trasa wyprawy – przez Bałtyk, cieśniny duńskie, porty Europy. Ciężkie sztormy na trasie skłoniły żeglarzy do przejścia rzekami i kanałami Francji na Morze Śródziemne. Z początkiem stycznia 1959 wychodzą z Marsylii, zahaczając o północną Afrykę, Gibraltar wyszli na ocean. Madera, Kanary i transatlantycki skok na Martynikę, dokąd „Chatka Puchatków” dociera 2 kwietnia 1959.
  • Janusz Misiewicz wraca po miesięcznym postoju do kraju, Tarasiewicz żegluje jeszcze samotnie po Karaibach i odwiedza w San Juan Władysława Wagnera. Wraca ostatecznie do Polski pod koniec 1959 roku.  
  • Planowali kolejną wyprawę, ale losy potoczyły się inaczej. Po latach Jerzy Tarasiewicz ruszył jednak w świat i znowu szalupą tym razem o nazwie „Rozumek” – z tej wyprawy do PRL-u już nie wrócił, osiadł w USA. Janusz Misiewicz pływał w PMH, został w kraju.
  • O historycznej, pionierskiej wyprawie polskich żagli i późniejszych losach bohaterów, dowiemy się już niebawem z pierwszej ręki. Nabyć będzie także można książki Jerzego Tarasiewicza „Szalupą przez Atlantyk” i „Rejs Rozumka”.

 

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B,

9 maja godz. 17.00, sala audytoryjna, wstęp wolny.

Powrót

Partnerzy

My Sailing Bliski Caraibic Marynistyka Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Polski Klub Morski Henri Lloyd PSKite Navinord Karol Jabłoński Pogodynka.pl Jacht Film ODYSEA Władka Wagnera Jachtklub Elbląg Polacy Dookoła Świata AlmaPress Team Klimatyzacja SSPW Oficyna Morska BRJ Design Baatsans.no Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów International Moth PG Smoki Północy Ocean Sails WaveINN ZOZŻ SOLOVELA.NET SSI Jerzy Kuliński Milka Jung Morka Sunreef Yachts Selden Mast WFoil Group Puchar Polski Jachtów Kabinowych Krzysztof Baranowski Tour de Fun Studio Borlenghi Zew Oceanu Navicula Aero Vaerft Warmia i Mazury Eco Marine Power Arek Rejs Photography Dansk Sejlunion Marine Insight Ocean TEAM SailBookArnia Dinghy Atlantic ServiolaBcn Porty 24 Pod Omegą Mazurscy Sternicy Krzysztof Baranowski CSB WakeShock Biszcza SailForum Rumszewicz Sailing POZMiW Navslide
FB
Rejsy
Twitter
powrót