Dzień z Zawiszą - węzły, liny, sploty

 

 

9 kwietnia 2017 roku odbył się pierwszy z czterech planowanych w tym roku dni otwartych na żaglowcu Zawisza Czarny. 

Ten dzień otwarty dedykowany był węzłom, linom i splotom - wszyscy chętni mogli przy trapie pobrać kartę z mapką statku, na której potwierdzali zaliczenie kolejnych punktów. Na pierwszym z nich, na dziobie na prawej burcie, można było nauczyć się knagować linę na naglu oraz ją buchtować. Następne zadanie polegało na podniesieniu lub opuszczeniu sztafoka - jednego z przednich żagli. Potem ścieżka wiodła pod pokład, do kubryku, czyli miejsca, w którym podczas rejsu załoga śpi, je, oraz spędza czas wolny. Tam bosman pokazywał, jak zrobić ozdobną opaskę turecką, którą później można było zabrać na pamiątkę. Dalej uczestnicy udawali się na spardek, czyli w okolice koła sterowego, gdzie mogli poznać podstawowe żeglarskie węzły. Ostatni punkt znajdował się na rufie, a zadanie polegało na dorzuceniu rzutką na brzeg - podobnie, jak robi się to, kiedy statek cumuje przy nabrzeżu. 

 

W ciągu całego dnia przez Zawiszę przewinęło się około 200 osób - wszyscy świetnie się bawili i wyglądali na bardzo zadowolonych. Dzień nie mógłby się odbyć bez udziału wolontariuszy - harcerzy: Julki z 51 Wodnej Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej „Rozbitkowie”, Klaudii z 27 Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej "Pajęczaki", Adriana ze Szczepu Reaktywacja z Redy oraz Konrada z 59 Gdyńskiej Drużyny Harcerzy "Knieja"

Sponsorem żaglowca Zawisza Czarny i partnerem dni otwartych jest Grupa Energa.  

 

Kolejne Dni z Zawiszą są już w planach. 10 czerwca odbędzie się na Zawiszy trening ekstremalnego biegu z przeszkodami (na który obowiązywać będą wcześniejsze zapisy, ale każdy będzie mógł przyjść i zobaczyć zmagania zawodników), 23 czerwca w godzinach popołudniowych będziemy gościć Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, który zaprezentują różne rodzaje szant i co nie co o nich opowiedzą. Ostatni planowany dzień otwarty odbędzie się 17 września pod hasłem "Kuchnie 4 stron świata" - okrętowy kucharz wraz z wolontariuszami przygotuje potrawy z krajów, które w swojej historii odwiedził Zawisza Czarny.

Powrót

Partnerzy

AlmaPress Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 CSB Milka Jung Selden Mast ODYSEA Władka Wagnera Arek Rejs Photography Marine Insight SSPW Aero Vaerft PG Smoki Północy WakeShock Biszcza ServiolaBcn BRJ Design SOLOVELA.NET Navinord POZMiW Morka Krzysztof Baranowski Ocean Sails Baatsans.no WFoil Group Navicula Rumszewicz Sailing Dinghy Atlantic Mazurscy Sternicy Krzysztof Baranowski International Moth Bliski Caraibic Team Klimatyzacja PSKite Zew Oceanu Henri Lloyd Polacy Dookoła Świata SailBookArnia Studio Borlenghi Jacht Film Ocean TEAM Navslide Warmia i Mazury ZOZŻ Sunreef Yachts My Sailing Puchar Polski Jachtów Kabinowych Marynistyka Porty 24 Pod Omegą Pogodynka.pl SSI Jerzy Kuliński Oficyna Morska Tour de Fun Polski Klub Morski Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Jachtklub Elbląg Eco Marine Power Dansk Sejlunion WaveINN SailForum Karol Jabłoński
FB
Rejsy
Twitter
powrót