SUNREEF YACHTS PRZEDSTAWIA PIERWSZY KARBONOWY JACHT Z SERII SUNREEF 74 – DIANA

0
638

Mając za sobą już pięć wodowań spektakularnych katamaranów żaglowych z serii Sunreef 74, Sunreef Yachts z dumą przedstawia najbardziej technologicznie zaawansowaną jednostkę z tego modelu. Jacht o nazwie Diana został wybudowany z elementów włókna węglowego i wyposażony w najnowocześniejszy takielunek. Ten majestatyczny wielokadłubowiec oferuje niezrównany komfort życia na pokładzie, nie tracąc przy tym nic z dzielności morskiej i osiągów.

 

 

Ambicja i pamięć

Sunreef Yachts słynie z produkcji w pełni personalizowanych katamaranów o długości ponad 60 stóp. Za każdym zwodowanym przez firmę jachtem stoi bogata historia, która odzwierciedla konkretną wizję i osobowość Właściciela. Jacht Sunreef 74 Diana zamówił emerytowany kalifornijski biznesmen – Dr George Lopez – założyciel jednej z wiodących amerykańskich firm medycznych i autor wielu patentów w tej branży.

Będąc jeszcze właścicielem 62-stopowego jednokadłubowca Dr Lopez zaczął rozważać zakup nowego jachtu. Odbył na ten temat liczne rozmowy z najbliższymi oraz z Ianem McIntoshem – kapitanem związanym z rodziną Lopezów już od lat 90- tych. Z każdym rejsem, powiększająca się rodzina zdawała sobie coraz mocniej sprawę z ograniczeń, wynikających z żeglugi na 62-stopowym jednokadłubowcu. Tak zaczęły się nasze rozmowy na temat kupna nowej jednostki. Z początku skupiliśmy się na jednokadłubowych jednostkach o długości 120 stóp, ale Doc (Dr Lopez) nalegał, by jacht miał niewielkie zanurzenie i nie wymagał licznej załogi. Tak rozpoczęliśmy rozmowy o budowie katamaranu. (…) Pamiętam nawet, że na spotkaniu kilka lat temu wspomniałem, że byłoby świetnie gdyby jacht posiadał też flybridge. Szukając informacji w Internecie, szybko dowiedziałem się, że Pan Francis Lapp od lat rozwija tę koncepcję budując w Gdańsku katamarany z pokładem słonecznym. Tak zaczęła się nasza historia z Sunreef Yachts. Cierpliwie przeczekaliśmy serię Sunreef 70, by mieć do dyspozycji nowy model, oferujący wysokie osiągi i wyjątkowy komfort żeglugi, z którego słyną katamarany. – opowiada Ian McIntosh, który w imieniu Właściciela nadzorował projekt Diana.

 

Dr Lopez nadał jachtowi imię Diana, by uczcić pamięć swej żony – lekarki polskiego pochodzenia, zmarłej na raka w 2006. Chcąc stworzyć bezpieczny i komfortowy jacht dla swojej rodziny, Właściciel rozpoczął wyjątkowo ambitny projekt budowy katamaranu.

Włókno węglowe – jak pogodzić luksus z osiągami

Od samego początku projekt budowy zakładał szczególne wymogi konstrukcyjne i wyjątkowo złożoną specyfikację. Użycie włókna węglowego pozwoliło nie tylko skompensować wagę bogatego wyposażenia jednostki (m.in. dwa pontony i jacuzzi), ale i zwiększyło jego dzielność morską oraz osiągi. Jacht posiada karbonowy pokład, flybridge, grodzie oraz nadbudowę. Jak tłumaczy Piotr Czyż – menedżer tego projektu – Użyliśmy włókna węglowego, by jak najlepiej dostosować Sunreef 74 do potrzeb i planów Właściciela. Stocznia ma obszerne doświadczenie w pracy z tym materiałem. Przykładowo, produkujemy swoje własne karbonowe maszty, a w 2013 roku zwodowaliśmy 80-stopowy katamaran żaglowy z włókna węglowego – Sunreef 80 Carbon Line Levante

 

 

Stworzony do żeglugi

Jedną z cech wyróżniających jacht jest symbol Artemidy widniejący na żaglach, który przedstawia grecką boginię łowów, co świetnie odzwierciedla charakter jednostki. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt Diana, to typ łodzi dla ambitnych i żądnych przygody. Jacht przystosowano do żeglugi po wodach całego świata. Na jednostce przewidziano węglowy maszt i bom ze zwijaczem. Z głównej sterówki można automatycznie regulować ustawienie żagli za pomocą dotykowych ekranów, a system czujników obciążeń pozwoli uniknąć przeciążania kabestanów i takielunku. Całość ma zapewnić bezpieczną oraz łatwą obsługę ożaglowania. Powiększona genua ma za zadanie zwiększyć osiągi przy kursie pod wiatr, spinaker ze zwijaczem wpłynie na skuteczność manewrów z wiatrem, a Code 0 ułatwi żeglugę prostopadle do wiatru. Z głównej sterówki, żagle może łatwo obsługiwać nawet jedna osoba. Adrien Jousset – architekt okrętowy Sunreef Yachts dzieli się swoimi spostrzeżeniami z prób morskich na Bałtyku : Mieliśmy sposobność przetestować łódź w bardzo zróżnicowanych warunkach. Pierwszego dnia prób mieliśmy metrowe fale i północno-wschodni wiatr dochodzący do 25 węzłów. Podczas całości prób.

 

 

SPECYFIKACJA TECHNICZNA JEDNOSTKI SUNREEF 74 DIANA:

obraz nr 4

Konstrukcja: kompozyty/włókno węglowe
obraz nr 5

Długość: 24.4 m
obraz nr 6

Szerokość: 10.30 m
obraz nr 7

Zanurzenie min.: 1.90 m
obraz nr 8

Wysokość jachtu: 35.5 m
obraz nr 9

Grot: 170 m²
obraz nr 10

Code 0: 240 m²
obraz nr 11

Solent: 70 m²
obraz nr 12

Genua: 150 m²
obraz nr 13

Spinnaker: 400 m²
obraz nr 14

Kliwr sztormowy: 13 m²
obraz nr 15

Silniki: 2 x 240 HP
obraz nr 16

Zbiorniki paliwa: 2 x 3000 l
obraz nr 17

Zbiorniki wody: 2 x 800 l
obraz nr 18

Architektura okrętowa: Sunreef Yachts
obraz nr 19

Design: Sunreef Yachts
obraz nr 20

Konstrukcja: Sunreef Yachts

 

Komentarze