Mini Transat: Wciąż z wiatrem

 

Mówi się, że Mini są zaprojektowane do żeglowania z wiatrem. Przy kursach pełnych osiągają największe prędkości, ale kiedy zafalowanie jest duże, potrzeba pełnego skupienia i wielkiej koncentracji sternika, żeby w pełni wykorzystać potencjał jachtu, który cały czas chce płynąć bardzo szybko.

 

 

Wielu zawodników, z którymi po starcie kontaktowało się biuro regat Mini Transat Iles de Guadeloupe, powtarza to samo: nigdy w życiu jeszcze nie żeglowali tak długo z wiatrem. Dla kogoś, kto jest amatorem i ma za sobą jedynie kilka rejsów, ćwiczenie to bywa znacznie trudniejsze, niż się wydaje. Wyobraźmy sobie żeglugę na Mini przy 25 węzłach wiatru. Z czasem jacht wchodzi w ślizg, pokład jest nieustannie zalewany przez fale. Sternik nie ma odwagi odejść od steru, bojąc się, że autopilot go “wywiezie”. Ale trzeba spać – chociaż te kilkanaście minut – trzeba jeść, trzeba pić, nawigować. Chwila nieuwagi może kosztować bardzo dużo, a szansy na poprawę błędu może nie być. Obciążenia sprzętu są również bardzo dużo. Dlatego tak wielu zawodników dołączyło do grona “poszkodowanych” w pierwszym etapie – w sumie 15 jachtów miało kłopoty w trakcie pierwszych 6 dni regat, z czego trzy straciły maszty.

 

Liderzy klasyfikacji zarówno kategorii Proto jak i Serie prowadzą pewnie i z widoczną przewagą. Davy Beaudart (Flexirub) i Ian Lipinski (Entreprises Innovantes) byli jeszcze przed startem uważani za faworytów, tak więc ich pozycja nie jest zaskoczeniem. Inni wciąż uczą się jeszcze swoich jachtów, jak Radek Kowalczyk. Polak dziś rano żeglował na 15 pozycji, później awansował na 14 i to samo miejsce zajmował w ostatnim dzisiejszym zestawieniu o godzinie 2100. Wczorajszy długi hals pod brzeg Portugalii pomógł mu przesunąć się o 2 miejsca w klasyfikacji i najwyraźniej się opłacił. 

 

Foto: Christophe Breschi

http://calbudteam.pl 

Powrót

Partnerzy

POZMiW Ocean Sails Sunreef Yachts SailBookArnia Team Klimatyzacja WFoil Group Zew Oceanu Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Dansk Sejlunion AlmaPress Dinghy Atlantic Krzysztof Baranowski SailForum WaveINN Arek Rejs Photography WakeShock Biszcza Mazurscy Sternicy Jachtklub Elbląg Navinord PG Smoki Północy Polacy Dookoła Świata Selden Mast Oficyna Morska BRJ Design SSPW Milka Jung Karol Jabłoński Henri Lloyd Polski Klub Morski Baatsans.no SSI Jerzy Kuliński Ocean TEAM ODYSEA Władka Wagnera International Moth Marynistyka Studio Borlenghi Pogodynka.pl Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Marine Insight Porty 24 Eco Marine Power Warmia i Mazury Navicula ZOZŻ Pod Omegą ServiolaBcn Puchar Polski Jachtów Kabinowych Rumszewicz Sailing SOLOVELA.NET Aero Vaerft Navslide Bliski Caraibic Jacht Film Morka Krzysztof Baranowski CSB Tour de Fun My Sailing PSKite
FB
Rejsy
Twitter
powrót