Mistrzostwa Europy Volvo Estonia ORC

0
732

Parnu, Estonia –  Część wyścigów przybrzeżnych z serii Mistrzostw Europy Volvo Estonia ORC odbyła się w doskonałych warunkach – 12-15 węzłów wiatru – idealnych dla dwóch weteranów drużynowych mistrzostw ORC, którzy objęli prowadzenie po trzech wyścigach z zaplanowanych siedmiu.

Dzięki zajęciu czwartego miejsca w wyścigu liczącym 50,1 mil morskich  i doskonałemu rezultatowi w kolejnych dwóch wyścigach,  estoński jacht X-41  FORTE, z kapitanem Jaak Jögi na pokładzie, zyskał prowadzenie w klasie A-B, mając siedem punktów przewagi nad niemieckim zespołem na EL POCKO pod dowództwem Thomasa Jungbluta.

„Wczoraj pod koniec wyścigu wiatr osłabł i większym jachtom udało się zyskać sporą przewagę, ponieważ warunki im sprzyjały.” – powiedział Jögi. – „Ale muszę przyznać, że niemieckie jachty pływały bardzo dobrze i nie poszło nam tak dobrze jak im ze względu na warunki wiatrowe. Dziś to był nasz dzień dzięki  korzystnemu wiatrowi i dobrej pracy zespołowej.  Wyścig był bardzo wyrównany, chociaż niestabilna bryza skomplikowała taktykę, ale ogólnie warunki były dobre i mam nadzieję, że także w ciągu najbliższych kilku dni również będą sprzyjające.”

Miejsce na podium to nic nowego dla FORTE, który w ubiegłym roku zdobył tytuł mistrza w klasie B podczas Mistrzostw Świata ORC.

Kolejny zespół zdominował klasę C: SUGAR 2, z włoskim kapitanem Sandro Montefusco na pokładzie, zaprojektowany przez włoskiego projektanta Maurizio Cossutii, najpierw zajął przeciętne siódme miejsce podczas nocnego wyścigu, a następnie zwyciężył dwukrotnie.

„Dziś mieliśmy wiatr o sile 15 węzłów, idealny dla tego jachtu, jesteśmy szybcy.” – powiedział Montefusco. – „Mój brat Paolo wykonał kawał dobrej roboty, uzyskaliśmy lepszy wynik niż podczas wyścigu na pełnym morzu. Ten zespół zdobył mistrzostwo Europy w Szwecji w 2013 roku, ale wówczas nie byłem jeszcze jego częścią. Niezależnie od tego, nie odczuwam presji, zachowuję spokój, ponieważ to wspaniały jacht ze świetną załogą.”

SUGAR 2 zwyciężył w klasie C podczas Mistrzostw Europy ORC w 2013 r. Sandhamm, a w ubiegłym miesiącu znalazł się bardzo blisko podium podczas Mistrzostw Świata ORC, które odbyły się w Barcelonie.

Na drugim miejscu, tracąc 3 punkty do lidera, znalazł się Patrik Forsgren na zmodyfikowanym Beneteau 36,7 TEAM PRO4U. Z kolei trzecie miejsce, z jednym punktem straty do Forsgrena, zajął Aleksandr Karboinov w X-34 Brigitta-X, który wygrał w swojej klasie Garmin Offshore Race.

EL POCKO zdobył główną nagrodę za wyniki w serii morskich wyścigów w klasie A-B, drugie miejsce zajął IMMAC One4All, a TUTIMA trzecie. W klasie C zwycięzcą został jacht Brigitta-X, a kolejne miejsca na podium zajęli RELAX i TEAM PRO4U.

W serii  wyścigów przybrzeżnych dla klasy A-B zwyciężył FORTE, drugi był Sven Wackerhagen z Niemiec na jachcie Knierim 49 DESNA, a trzeci Priit Tammemagi w X-41 PREMIUM z Estonii.

W klasie C zwycięzcą został SUGAR 2, a kolejne miejsca zajęli Samuli Leisti w X-35 AUDI ULTRA z Finlandii i Sven Heil z Estonii na First 36,7 BOSSA NOVA TARGET ONE.

Nasi rodacy po trzech wyścigach w klasie C zajęli 32 (E. Ginter)  i  35 miejsce (K. Smoleń), a w klasie A-B miejsce 27 (M. Zemke).

Po całej serii wyścigów w obu klasach, z których ostatni odbył się 16 sierpnia, wyniki prezentują się następująco: