"Selma-Antarktyda-Wytrwałość" od Hornu do Hornu

Przylądek Horn, Ziemia Ognista, Chile /Tierra del Fuego/

Po 351 dniach - Przylądek Horn - opłynięty ponownie.

 

 

W nocy z 24 na 25 marca (wg czasu polskiego) jacht s/y Selma Expeditions, dowodzony przez kpt. Piotra Kuźniara opłynął Przylądek Horn z Pacyfiku na Atlantyk docierając do swojej własnej pozycji z 8 kwietnia 2014, zamykając w ten sposób wielką pętlę wyprawy SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ.

 

 

Meldunek satelitarny z pokładu:

"...Sztorm zbliżający się do Cieśniny Drake'a osłabł i zwolnił. W łagodnych(korzystnych) warunkach mijamy Horn zamykając pętlę wyprawy "Selma-Antarktyda-Wytrwałość". Wygląda na to że korzystne wiatry pozwolą nam szybko sforsować cieśninę Le Maire między wyspą Stanów a Ziemią Ognistą. Nasz przebieg od Hornu do Hornu to: 21,595 mil (39,994 km). Ostatnie miesiące to był fantastyczny kalejdoskop wydarzeń i przygody. Widzieliśmy rzeczy niecodzienne. Zajrzeliśmy do wnętrza wulkanu, widzieliśmy zamarzające błyskawicznie morze, forsowaliśmy pak lodowy, żeglowaliśmy w mrozie i sztormie wzdłuż Wielkiej Bariery Lodowej Rossa, byliśmy w Zatoce Wielorybów i przy chacie Shackletona, zdobyliśmy wulkan Erebus. Daliśmy radę. Ale to nie koniec. Musimy jeszcze bezpiecznie dopłynąć do portu Mar del Plata i obłożyć cumy. Dopiero wtedy będziemy świętować..."

 

 
 

 

 

W ciągu 351 dni Wyprawy - Selma z kolejnymi załogami przemierzyła Pacyfik, dotarła do Australii, wzięła udział w legendarnych, 70tych Regatach Sydeny - Hobart. Z obecną załogą wypłynęła w połowie stycznia 2015 roku z Hobart na Tasmanii, dopłynęła na najzimniejszy akwen na Ziemi - do Zatoki Wielorybów na antarktycznym Morzu Rossa, gdzie ustanowiła żeglarski rekord świata w żegludze "Najdalej na Południe". Na wyspie Rossa załoga odwiedziła chatę Sir Ernesta Shackletona i zdobyła szczyt aktywnego wulkanu Erebus (3794 m). Potem uciekając przed zamarzającym Morzem Rossa dotarła na Pacyfik i żeglując wzdłuż Antarktydy, po 68 dniach od ostatniego portu dotarła w pobliże skalistych brzegów Przylądka Horn (Cabo de Hornos 55°59' S, 67°16'W); najdalej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej, należący do chilijskiego archipelagu Ziemi Ognistej). "Południk Hornu" uznawany jest za granicę między Pacyfikiem a Atlantykiem, a nazwę temu miejscu nadał 399 lat temu holenderski żeglarz Willem Schouten z miasta Hoorn, który pierwszy opłynął go 29.01.1616.

 

 

W okolicy Przylądka, podobnie jak przy starcie Wyprawy w kwietniu 2014 roku, tak i teraz wiatr wyraźnie osłabł i znane z tylu ponurych opowieści miejsce przywitało polskich żeglarzy niezwykłym spokojem. Do finalnego portu Wyprawy załoga ma jeszcze kilkanaście dni żeglugi non stop wzdłuż kontynentu Ameryki Południowej - na północ aż do argentyńskiego miasta Mar del Plata.

Aktualna pozycja jachtu: http://www.selmaantarktyda.com/pozycja-selmy/

SelmaAntarktyda.com

Powrót

Partnerzy

Studio Borlenghi Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Bliski Caraibic Polacy Dookoła Świata SSI Jerzy Kuliński Sunreef Yachts Pogodynka.pl CSB Marynistyka POZMiW ServiolaBcn Mazurscy Sternicy International Moth Karol Jabłoński Aero Vaerft Pod Omegą Oficyna Morska Krzysztof Baranowski Dansk Sejlunion Team Klimatyzacja ZOZŻ Selden Mast SSPW Krzysztof Baranowski Jachtklub Elbląg Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Jacht Film ODYSEA Władka Wagnera Warmia i Mazury Navicula Polski Klub Morski SailBookArnia PG Smoki Północy My Sailing Baatsans.no SOLOVELA.NET Navinord Ocean Sails Milka Jung Eco Marine Power Dinghy Atlantic PSKite Puchar Polski Jachtów Kabinowych SailForum WFoil Group Navslide Henri Lloyd Rumszewicz Sailing Tour de Fun Arek Rejs Photography Morka AlmaPress Zew Oceanu WakeShock Biszcza BRJ Design Porty 24 WaveINN Ocean TEAM Marine Insight
FB
Rejsy
Twitter
powrót