Barcelona World Race: Historia wyścigu – pierwsza edycja BWR 2007/2008

 

Do pierwszej edycji Barcelona World Race zgłoszono dziewięć jachtów. Na linii startu stanęło osiemnastu kapitanów, w tym jedni z najlepszych żeglarzy na świecie, z siedmiu różnych krajów, tj. z Francji (9), Hiszpanii (4 ), Wielkiej Brytanii (1), Australii (1), USA (1), Irlandii (1) i Szwajcarii (1).

 

Wyścig rozpoczął się 11 listopada 2007 roku o godz. 13.00 czasu lokalnego. Dziesięć dni wcześniej uruchomiono specjalne miasteczko wyścigu, gdzie opinia publiczna mogła przyjrzeć się z bliska jachtom, zanim wyruszą w podróż. To było bardzo ważne wydarzenie dla miasta – miasteczko odwiedziło 500.000 osób, a start wyścigu IMOCA Open 60 śledziło 650 łodzi.

 

Pierwszym zwycięzcą Barcelona World Race został jacht Paprec Virbac 2 z Francuzem Jean-Pierrem Dickiem i Irlandczykiem Damianem Foxallem na pokładzie. Laureaci przekroczyli linię mety 11 lutego 2008 roku o godz. 21.49, po 92 dniach, 9 godzinach, 49 minutach i 49 sekundach.

 

Pozostałe miejsca na podium zajęli Brytyjczyk Alex Thomson i Australijczyk Andrew Cape na Hugo Boss (pokonali trasę w 94 dni, 17 godzin, 34 minut i 57 sekund) i Temenos  II z Dominique Wavre ze Szwajcarii i Michèle Paret z Francji (dotarcie do mety zajęło im 98 dni, 6 godzin, 9 minut i 10 sekund).

 

Relacja z pierwszej edycji

 

Po powolnym starcie regaty nabrały tempa dopiero, kiedy zawodnicy minęli Wyspy Kanaryjskie – w basenie Morza Śródziemnego praktycznie nie było wiatru, a prognozowane pasaty nie pojawiły się. Kiedy jachty zbliżały się do równika, prędkość wiatru nabrała mocy i rozpoczęła się intensywna walka na czele floty, szczególnie między Paprec Virbac 2 Jean-Pierre’a Dicka i Damiana Foxalla, a PRB Vincenta Riou i Sébastiena Josse. Na Południowym Atlantyku żeglarze naprawdę pokazali, na co stać te jachty. Na pokładzie Hugo Boss, Alex Thomson  i Andrew Cape pobili 24-to godzinny rekord szybkości, pokonując 501 mil morskich (928,4 km).

 

Pierwszym duetem, który zrezygnował z dalszego udziału w wyścigu jeszcze przed Oceanem Indyjskim, był duet Guillermo Altadill i Jonathan McKee. Powodem rezygnacji było uszkodzenie steru. Do kolejnych rezygnacji przyczyniły się „ryczące czterdziestki” (zachodnie wiatry poniżej 40ºS). Z ich powodu swój udział w wyścigu zakończyły PRB Vincenta Riou i Sébastiena Josse, Delta Dore z Jérémiem Beyou i Sydney’em Gavignetem i Veolia Environnement Rolanda Jourdaina i Jean-Luca Néliasa. Wszystkie trzy jachty miały połamane maszty.

 

Po tych nieszczęsnych wydarzeniach, Paprec Virbac 2 stał się liderem, lecz Hugo Boss stale deptał mu po piętach. Wkrótce jednak trzy jachty - Hugo Boss, Temenos II i Mutua Madrileña z Hiszpanami Bubi Sanso i Pachi Rivero skierowały się na pit-stop w Wellington (Nowa Zelandia), gdzie pozostały 48 godzin, zgodnie z Regulaminem wyścigu.

 

 

W drugiej połowie wyścigu rozegrały się ekscytujące bitwy: między Paprec Virbac 2 i Hugo Boss, który wspaniale nadrobił czas stracony w Wellington, oraz między Temenos II i Mutua Madrileña.

 

Droga na północ, przez Południowy Atlantyk, była walką z silnymi wiatrami czołowymi, które znacznie spowolniły tempo, ale i podkręciły emocje, kiedy to część załóg musiała zacząć racjonować żywność na ostatni odcinek wyścigu. Na Północnym Atlantyku Paprec Virbac 2 umocnił swoją przewagę nad Hugo Boss. Przejście przez Cieśninę Gibraltarską było szczególnie trudne dla czterech pierwszych jachtów, z uwagi na silne wiatry i duże fale.

 

W końcu, Paprec Virbac 2 przekroczył linie mety w Barcelonie późnym wieczorem, 11 lutego 2007 r., tym samym wygrywając pierwszą edycję BWR.

Ranking końcowy wyglądał następująco:

 

1. Paprec Virbac 2 - Jean-Pierre Dick i Damian Foxall: 92 dni, 9 godzin, 49 minut, 49 sekund;

2. Hugo Boss - Alex Thomson i Andrew Cape: 94 dni, 17 godzin, 34 minuty, 57 sekund;

3. Temenos II - Dominique Wavre i Michèle Paret: 98 dni, 6 godzin, 9 minut, 10 sekund;

4. Mutua Madrileña - Javier Sanso i Pachi Rivero: 99 dni, 12 godzin, 18 minut, 40 sekund;

5. Educación Sin Fronteras - Albert Bargués i Servane Escoffier: 108 dni, 18 godzin, 55 minut, 2 sekundy.

 

Z dalszego udziału w wyścigu zrezygnowali: Estrella Damm (Guillermo Altadill i Jonathan McKee); PRB (Vincent Riou i Sebastien Josse); Delta Dore (Jeremie Beyou i Sydney Gavignet); Veolia Environnement (Roland Jourdain i Jean-Luc Nélias).

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

 

Źródło: www.barcelonaworldrace.com 

Powrót

Partnerzy

ServiolaBcn Pogodynka.pl Rumszewicz Sailing Ocean TEAM Krzysztof Baranowski Henri Lloyd Milka Jung Ocean Sails Oficyna Morska Aero Vaerft My Sailing Team Klimatyzacja ODYSEA Władka Wagnera Studio Borlenghi Sunreef Yachts Jacht Film Navslide Bliski Caraibic Eco Marine Power Mazurscy Sternicy Arek Rejs Photography BRJ Design Porty 24 Morka Dansk Sejlunion Navinord Jachtklub Elbląg Baatsans.no ZOZŻ WaveINN POZMiW Polski Klub Morski Dinghy Atlantic PG Smoki Północy SOLOVELA.NET Morskie Widziadła - Elba, Korsyka, Sardynia – rejs gentelmenów Marine Insight International Moth WakeShock Biszcza Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 Pod Omegą Zew Oceanu CSB Polacy Dookoła Świata PSKite Krzysztof Baranowski SSI Jerzy Kuliński Navicula SSPW Warmia i Mazury Selden Mast SailForum Karol Jabłoński SailBookArnia WFoil Group Tour de Fun Marynistyka Puchar Polski Jachtów Kabinowych AlmaPress
FB
Rejsy
Twitter
powrót